אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חובה להכיר: ממדד ועד תשואה - המושגים שמשפיעים על הכיס שלכם צילום: Shutterstock

חובה להכיר: ממדד ועד תשואה - המושגים שמשפיעים על הכיס שלכם

מהו מדד המחירים לצרכן ולמה הוא משמש, מהי הצמדה, מה הקשר בין תשואה וסיכון ומה עוד חשוב לדעת? מדריך שני בסדרה

26.06.2016, 12:26 | ליאורה הירשהורן

אחרי שבשבוע שעבר עסקנו בענייני הריבית והאינפלציה, עתה נעסוק במושגים חשובים נוספים שכדאי להכיר ונסביר מהו הקשר בין סיכון לתשואה? מה בדיוק הכוונה ב"הצמדה" ולמה זה בכלל מוצמד?

מדד המחירים לצרכן

 

מדד המחירים לצרכן מייצג את השינוי ביוקר המחייה, באמצעות השוואת מחירים של מגוון מוצרי יסוד (מזון, לבוש, דיור, רכב, תקשורת ועוד) מדי חודש. השינוי בערך המדד מתקופה לתקופה מייצג את השינוי במחירי המוצרים הנכללים בסל הספציפי. הסל מורכב ממוצרים ושירותים הנצרכים על ידי צרכנים ואחת הבעיות במדד מתייחסות לכך שקשה לאמוד סל אחד שאמור לשקף דפוסי צריכה של קבוצת צרכנים לאורך זמן. לכן, הסל מתעדכן מעת לעת. מדד זה מתפרסם על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה אחת לחודש והוא משמש בין היתר לצורך מדידת האינפלציה הרשמית בישראל. כמו כן, מדד זה משמש לעתים בסיס לחישובים על תוספת יוקר – תשלום שמקבלים שכירים כפיצוי לעלייה ביוקר המחיה. עוד שימושים של מדד זה תוכלו לקרוא במושג הבא.

שטרות, צילום: בלומברג שטרות | צילום: בלומברג שטרות, צילום: בלומברג

הצמדה

 

עדכון סכומי כסף תוך התחשבות בשינויים במדד המחירים נקרא הצמדה. מנגנון זה אמור לשמור על ערך הכסף מפני אינפלציה. לעתים תשלומי הלוואות, משכנתאות, אגרות-חוב ועוד יוצמדו למדד, אך לא תמיד יהיה זה מדד המחירים לצרכן. למשל, אם רכשתם דירה מקבלן סביר להניח שדווקא מדד תשומות הבנייה משמש להצמדת התשלומים. באינטרנט תוכלו למצוא מגוון רחב של מחשבונים שיחשבו לכם את הסכום אותו תדרשו לשלם כולל הצמדה למדד מסוים.

תשואה וסיכון

 

תשואה היא הרווח שתקבלו על כסף שתשקיעו באפיק חיסכון או בשוק ההון, למשל. אם נניח השקעתם סכום של 1,000 ובסוף חודש מצאתם ששווי הכסף הוא כעת 1,050, אז התשואה החודשית שלכם על הכסף היא 5%. הסיכון הוא בעצם התשובה לשאלה כמה אנחנו מוכנים להפסיד. ישנה הנחה בסיסית הקושרת בין תשואה לסיכון: אנחנו נהיה מוכנים להסתכן בהפסד כספי רק אם כתוצאה מהסיכון שלקחנו על עצמנו – נצליח להרוויח סכומים משמעותיים. אחרת, לא נהיה מוכנים לקחת סיכונים. ואכן, הקשר מתקיים במציאות: השקעה שתיתן לכם תשואה גבוהה לרוב תהיה כרוכה בסיכון גבוה יותר.

ולכן, כשאתם באים להשקיע כספיכם ההחלטה המרכזית תהיה באשר לתשואה שתקבלו אל מול רמת הסיכון. לפני שאתם בוחרים להשקיע במסלול עם תשואה גבוהה ורמת סיכון גבוהה בהתאם, חשבו האם אתם מוכנים לשלם גם הפסדים גדולים.

מתעניינים במושגים נוספים? מה זה חיתום? מה ההבדל בין דמי ניהול מהפקדות ודמי ניהול מחיסכון? מה זה מקדם המרה ואיך זה משפיע על הפנסיה שלכם? היכנסו לאתר האוצר שלי וגלו את התשובות לכל השאלות.

הכותבת היא סגנית בכירה לממונה על שוק ההון במשרד האוצר ואחראית על קידום חינוך פיננסי במסגרת "האוצר שלי"

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות