אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הכלכלן הראשי באוצר: "השפעת הברקזיט על היצוא הישראלי תהיה פחות מ-0.1%" צילום: דובר האוצר

ברקזיט

הכלכלן הראשי באוצר: "השפעת הברקזיט על היצוא הישראלי תהיה פחות מ-0.1%"

נוה מתייחס להשלכות עזיבת בריטניה את האיחוד האירופי ומדגיש כי הצעד "עשוי לשפר את יכולתה של ישראל להתחרות על השוק האירופי, למשל בתחום התרופות, מכונות וציוד אלקטרוני"

26.06.2016, 15:49 | עמרי מילמן
בסקירה של הכלכלן הראשי באוצר, יואל נוה, מתייחס המשרד לראשונה להשלכותעזיבת בריטניה את האיחוד האירופי. "השפעת התנודתיות בשווקי ההון הגלובליים על שווקי ההון בישראל תהיה דומה להשלכות של המשבר בגוש היורו בשנת 2012" (בעקבותיו נרשמו ירידות ממוצעות של 6.5% במדדי שוק ההון בישראל), כך נאמר בסקירת האוצר.

קראו עוד בכלכליסט

בנוגע ליצוא שעומד על כמעט 5 מיליארד דולר (4 מיליארד דולר יצוא סחורות וכ-800 מיליון דולר יצוא שירותים) סבורים באוצר כי תחת ההנחה כי הפיחות במטבע הליש"ט לא ישתנה וכי הגמישות היצוא הישראלי לבריטניה ביחס לשער החליפין מול הליש"ט (בכמה אחוזים ישתנה היצוא ביחס לשינוי של 1% בשער החליפין) עומדת על 0.2.

"ההשפעה השלילית על היצוא הישראלי תהיה קטנה ותעמוד על פחות מ-0.1%. לפי האוצר, "במידה והצמיחה בבריטניה (ובמידה פחותה גם באיחוד האירופי) תיפגע, הדבר עלול להוביל לירידה מסוימת בביקושים ליצוא הישראלי", בנוסף פיחות של הליש"ט הופך את היצוא הבריטי לאטרקטיבי יותר בהשוואה למצבו הקודם ומגדיל את התחרות מול היצוא הישראלי, בעיקר לאירופה".

אולם באוצר מנסים לשמור גם על אופטימיות ומציינים, כי "ייתכן שיציאת בריטניה מהאיחוד תשפר את יכולתה של ישראל להתחרות על השוק האירופי (המהווה יעד מרכזי של יצוא הסחורות של ישראל). בתרחיש זה, סביר כי גידול ביצוא הישראלי לאירופה יירשם בענפי סחורות עתירי פריון כמו תרופות, מכונות וציוד אלקטרוני וציוד אופטי, בהם לישראל יתרון יחסי ביצוא, ומהווים כיום נתח משמעותי ביצוא הבריטי לאירופה".

מי ימשיך לחייך בבריטניה?, צילום: גטי אימג מי ימשיך לחייך בבריטניה? | צילום: גטי אימג'ס מי ימשיך לחייך בבריטניה?, צילום: גטי אימג

עוד מציינים באוצר כי עלול לגדול הביקוש הבריטי ליצוא הישראלי, "אשר יכול להוות תחליף ליבוא מאירופה בענפים רבים, דוגמת ענף התרופות הבריטי אליו מייצאת ישראל כ-40% מסך היצוא הענפי, ומהווה חלק מהותי גם בייבוא הבריטי מאירופה".

באוצר יוצאים מנקודת הנחה כי "בתרחיש המרכזי המסתמן, לאחר משא ומתן ממושך תוכל בריטניה לקבל תנאי סחר דומים לקנדה, אשר לא כוללים את כלל רכיבי הסחר או את ההסכמים על השירותים הפיננסיים (מגזר יצוא חשוב של בריטניה)".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות