אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

האם הברקזיט יפגע ביצוא הישראלי לבריטניה?

עופר זקס, מנכ"ל מכון היצוא - רוב היצוא הישראלי לבריטניה נהנה מביקושים קשיחים, אך מומלץ ליצואנים לפזר סיכונים

26.06.2016, 17:34 | עוזי בלומר

החלטת אזרחי בריטניה להתנתק מהאיחוד האירופי מעלה סימני שאלה בקשר לטיב יחסי המסחר בין בריטניה לבין מדינות אירופה, ובין בריטניה למדינות אחרות. לדברי עופר זקס, מנכ"ל מכון היצוא, טבעי שבימים הראשונים אחרי פרסום תוצאות משאל העם הבריטי יהיו זעזועים בשווקים, ודאגה מפני השלכות האירוע, אבל הוא מעריך שהתגובות יתמתנו בקרוב.

ומה באשר למצב היצוא הישראלי לבריטניה? בשנת 2015 הסתכם היצוא הישראלי לבריטניה בכ-4.7 מיליארד דולר, בשלושה סקטורים עיקריים. הראשון הוא סקטור הפארמה, השני הוא הכימיקלים, והשלישי הא תוצרת חקלאית טריה. זקס מציין, ששני הסקטורים הראשונים נהנים מביקוש קשיח ומחירים שמחירם נקבע ברמה גלובאלית, ולכן לא צפוי שינוי של ממש בביקוש להם בשוק הבריטי, אבל ייתכן שתורגש ירידה בביקוש לתוצרת חקלאית טריה.

במכון היצוא ממליצים ליצואנים הישראליים לרכוש הגנות מטבע, ולפעול למציאת שווקים נוספים, בעיקר באסיה, כדי לפזר סיכונים על רקע אי הוודאות באירופה.

בהתייחסו להסכם הפיוס בין ישראל לתורכיה ציין זקס, שהיחסים המסחריים בין שתי המדינות לא נפגעו משמעותית מהמתיחות הפוליטית של השנים האחרונות, אך הוסיף, שתורכיה משמשת "צינור" נוח ליצוא סחורות ישראליות למדינות בריה"מ לשעבר, וגם למדינות ערביות שמעדיפות לטשטש את מקור הסחורה, והפיוס יכול להגביר את היקף השימוש באפיק הזה.

עופר זקס, מנכ"ל מכון היצוא עופר זקס, מנכ"ל מכון היצוא עופר זקס, מנכ"ל מכון היצוא

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות