אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחשש להימלטות: גורטובוי לא יוכל לצאת לאסיפת בעלי מניות בלונדון צילום: נמרוד גליקמן

מחשש להימלטות: גורטובוי לא יוכל לצאת לאסיפת בעלי מניות בלונדון

בעל השליטה ב-BGI, החשוד בעבירות מרמה, ביקש לצאת לאסיפה שתתקיים בתחילת החודש הבא באנגליה. השופטת: זיקתו לישראל לא חד משמעית

26.06.2016, 23:05 | תומר גנון

גרגורי גורטובוי, בעל השליטה ב-BGI ווילי פוד החשוד בעבירות מרמה, לא יוכל לצאת מישראל לאסיפת בעלי המניות של החברה הבת BDS שתתקיים בלונדון בתחילת החודש הבא, וזאת מחשש שימלט או ישבש את חקירת רשות ני"ע נגדו. כך פסקה היום (א') שופטת בית משפט השלום בת"א, רונית פוזננסקי-כץ. מהדיון שנערך היום בפני השופטת עולה, כי לטענת הרשות חלה התפתחות משמעותית בחקירה נגד גורטובוי.

קראו עוד בכלכליסט

גורטובוי נעצר בפברואר, בחשד לביצוע עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, עבירות דיווח כדי להטעות משקיע סביר, רישום כוזב במסמכי תאגיד, מרמה והפרת אמונים והלבנת הון. יחד איתו נעצר גם ישראל שניאורסון, דירקטור בוילי פוד ומנכ"ל BGI לשעבר. גורטובוי שהה במעצר בית מלא עד תחילת מרץ אז שוחרר בתנאים מגבילים.

על פי החשד של הרשות, פיקדונות החברה המוצגים בדו"חות הכספיים המאוחדים של BGI כנכסים שוטפים אינם נזילים. גורטובוי ושניאורסון, כך הרשות, פעלו ביחד עם נוספים לאפשר משיכה שלא כדין מקופת חברת הבת של וילי פוד סכומים משמעותיים, בסך מיליוני דולרים. כמו כן בינואר 2016 הועברו מחשבון חברת בת של ויליפוד 3 מיליון דולר לטובת השקעה לכאורה באג"ח של חברה במדינה אירופית, בתחום פעילות שאינו קשור לתחום המזון בו עוסקת אינטרנשיונל.

באמצעות עוה"ד רותי ליטבק ומוטי לזר, ביקש גורטובוי לבטל את צו עיכוב היציאה מהארץ שהוצא נגדו במסגרת החקירה, על מנת להשתתף באסיפה שלדבריו אמורה להכריע את גורל השליטה ב-BDS. זאת לדבריו משום שבעלי המניות המיעוט, האחים ויליגר, מבקשים לפטר באסיפה בלונדון את הדירקטורים הנוכחיים, ולמנות דירקטורים מטעמם.

רשות ני"ע התנגדה לבקשה. "מדובר במקרה קיצוני מובהק ולא ניתן לו לצאת לחו"ל", אמר בדיון סגן היועצת המשפטית של מחלקת החקירות ברשות, עו"ד ערן שחם-שביט. "כל החשבונות שלו בחו"ל, למעט חצי דירה שיש לו בארץ. אין לו שום זיקה לארץ. ילדיו ואשתו גרים בלונדון. גם לו עצמו יש דרכון זר. יש התפתחות משמעותית שאנו מקדמים בימים אלה. נוכחותו נדרשת בארץ. מדובר בחשד לעבירות של 30 מיליון שקל. יש פעולות רבות שאנו מבצעים בחו"ל".

גרגורי גורטובוי, צילום: נמרוד גליקמן גרגורי גורטובוי | צילום: נמרוד גליקמן גרגורי גורטובוי, צילום: נמרוד גליקמן
"מדובר בחקירה אשר נפתחה לפני מספר חודשים ונמצאת כעת בעיצומה", כתבה השופטת בהחלטתה. "היקף המרמה המיוחס לחשוד עומד על כ-30 מיליון שקל. אמנם החשוד הפקיד סך לא מבוטל של ערבות בנקאית, עם זאת איני סבורה כי ניתן להבטיח את החשש מפני הימלטות ואת הפגיעה האפשרית בחקירה בקביעת סכום נוסף כאשר סך המרמה 30 מיליון שקל. זיקתו של המבקש לישראל אינה חד משמעית, רעייתו וילדיו אינם מתגוררים בישראל".

השופטת הוסיפה כי "לא ניתן להתעלם מהעובדה שהמטרה לשמה מבקש גורטובוי לצאת את ישראל אינה מוצדקת לשיטתי. בעידן הטכנולוגי בו אנו מצויים הרי שבהחלט ניתן להבטיח את נוכחותו, גם אם לא הפיזית, בישיבה, באופן אשר יבטיח שהאינטרסים שלו לא ייפגעו. בנוסף יש להניח כי המבקש יכול אף לשלוח מטעמו נציג אשר יבטיח את זכויותיו בישיבת בעלי המניות בלונדון".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות