אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גפני ומשרד האוצר הסכימו על נוהל העברות תקציביות מרוכך; מחר תדון ועדת הכספים בהעברת 3.2 מיליארד שקל צילום: אבי רוקח, אוהד צויגנברג, יובל חן

גפני ומשרד האוצר הסכימו על נוהל העברות תקציביות מרוכך; מחר תדון ועדת הכספים בהעברת 3.2 מיליארד שקל

הסיכום אליו הגיעו הצדדים הגיע לאחר מאבק ממושך בין יו"ר ועדת הכספים ובין פקידי אגף התקציבים על רקע אי קיום "נוהל ההעברות" שקבעה הוועדה. עם זאת, לא ברור אם ועדת הכספים תוכל להעביר את שאר עודפי התקציב על סך 14.3 מיליארד שקל

27.06.2016, 11:36 | רוני זינגר

יו"ר ועדת הכספים משה גפני וראש אגף התקציבים באוצר אמיר לוי סיכמו על הגמשת נוהל ההעברות התקציביות. לפיכך תדון מחר ועדת הכספים בהעברתם של 3.2 מיליארד שקל העברות תקציביות. עם זאת, בנוגע להעברת 14.3 מיליארד עודפי תקציב עדיין ישנן מחלוקות, אך לאור איום של אגף התקציבים, לפיו הוא אינו זקוק כלל לוועדת הכספים כדי להעביר את הכסף, לא ברור מה יעלה בגורלם.

קראו עוד בכלכליסט

הסיכום אליו הגיעו הצדדים לפני כשבועיים הגיע לאחר מאבק ממושך  שהתקיים בין יו"ר ועדת הכספים משה גפני  ושאר חברי הוועדה, ובין פקידי אגף התקציבים, כשנטען כי מוקד הוויכוח הוא אי קיום "נוהל ההעברות" שקבעה הוועדה באישור העברות תקציביות.

מאז תחילת השנה לא אישרה הוועדה העברות תקציביות, ואולם בשבועות האחרונים הושגה רגיעה ובמסגרתה כאמור הגיעו הצדדים להבנות ובהם ויתור על חלק מדרישות הנוהל. ברקע הדברים קיים שר האוצר את התחייבויותיו הקואלציוניות כלפי המפלגות החרדיות. אתמול אישרה הממשלה קרן של 160 מיליון שקל הבטחת הכנסה לאברכים, זאת אחרי שבשבוע שעבר אישרה הממשלה 155 מיליון שקל תקציב ישיבות ואפשר שגם אלו ריככו את גפני לקראת אישור הנוהל.

ממכתב ששיגר בשבוע שעבר גפני לראש אגף התקציבים אמיר לוי עולה כי בפגישה שהם קיימו, סוכמה למעשה הגמשת נוהל ההעברות, עליו התעקשה הוועדה בחודשים האחרונים. "הבענו נכונות לבצע תיקונים בנוהל ובהם: ויתור על פרוטוקול של המשרד הממשלתי כנספח להעברה ובמקום זאת מתן הסבר בעל פה, אי כתיבת דברי הסבר מדוע השינוי אינו נכלל מלכתחילה במסגרת חוק התקציב ובמקום זאת הסבר בעל פה, וכן ויתור על הדרישה לאי כריכת נושאים שונים באותה העברה". מדובר בהתגמשות משמעותית מנוהל שגובש בשל בג"צ תלוי ועומד, שהגישה ח"כ סתיו שפיר על נוהל ההעברות התקציביות.

הנוהל שאושר בדצמבר האחרון בוועדה, ביקש לקבע נוהלים מסודרים להעברות עתק שעוברות בוועדה מדי שנה, ואשר אינן מקובעות בתקציב המדינה.

כעת, נסוג גפני מהבנות אלה, על פי דרישת האוצר, ופקידי האוצר לא יחויבו למסור בטרם הדיון הסבר מדוע לא נכלל התקציב המבוקש מראש בספר התקציב, לא יובא פירוט מצד נציג המשרד הממשלתי הרוולנטי שהכסף אמור לעבור אליו, והאוצר יוכל לכרוך בקשה להעברת תקציבית מסויימת בתוך העברת תקציבית אחרת - בעבר למשל הועבר כסף להתנחלויות תחת תקציבי משרד החינוך.

אמיר לוי, ראש אגף התקציבים באוצר. בין השורות נראה כי אגף התקציבים "נעתר" עד כה לבקשת הוועדה לקיים את הנוהל הזה, אך לא מחויב לו בפועל אמיר לוי, ראש אגף התקציבים באוצר. בין השורות נראה כי אגף התקציבים "נעתר" עד כה לבקשת הוועדה לקיים את הנוהל הזה, אך לא מחויב לו בפועל אמיר לוי, ראש אגף התקציבים באוצר. בין השורות נראה כי אגף התקציבים "נעתר" עד כה לבקשת הוועדה לקיים את הנוהל הזה, אך לא מחויב לו בפועל

עם זאת במכתבו, עולה כי קיים עדיין ויכוח בנוגע לנוהל עודפי תקציב, כלומר כסף המגולגל על ידי משרדי הממשלה משנת תקציב אחת לשניה ואשר ועדת הכספים נוהגת לדון ולאשר את העברתו זו. הנוהל החדש דורש מאגף התקציבים לפרט את ההיסטוריה של גלגול הכסף ואילו ממכתב גפני עולה כי בפגישה שהתקיימה עם לוי וסגניתו יעל מבורך, סרבו השניים לדרישה זו והתעקשו כי חברי הכנסת יכולים למצוא באתר האינטרנט של משרד האוצר את כל ההיסטוריה שהם מעוניינים בה. עוד נכתב כי השניים דרשו "אי קיום דיון בוועדה בעניין עודפים ככל שהם מחויבים".

במכתב תשובה ששלח אתמול אמיר לוי לגפני, הוא עונה כי למעשה אגף התקציבים לא זקוק לוועדת הכספים בהעברת עודפי תקציב. בין השורות נראה כי אגף התקציבים "נעתר" עד כה לבקשת הוועדה לקיים את הנוהל הזה, אך לא מחויב לו בפועל. לוי מוסיף כי משרד האוצר יעשה מאמצים כדי "להנגיש ולשפר את המידע התקציבי הרלוונטי על ידי פרסום מידע באינטרנט" אך הוסיף לצד זאת כי הנוהל המסוכם לא תואם עמנו והסייגים שהעלנו לגבו טרם נפתרו". לוי הוסיף כי "עיכוב נוסף בהעברת עודפי התקציב משמעותו פגיעה בפעילות השוטפת של משרדי הממשלה … על כן יש חשיבות רבה לאישור העודפים ביום שלישי".

ח"כ מיקי לוי, סגן שר האוצר לשעבר, תוקף את שר האוצר ואת יו"ר ועדת הכספים על שינוי נוהל העברות התקציביות ועל הכוונה להעביר בחטף מעל 14 מיליארדי שקלים עודפים מהשנה שעברה: "120 מיליון שח לאברכים - זה מחיר השוחד הפוליטי איתו קנה שר האוצר כחלון את הסכמתו של יו״ר ועדת הכספים גפני לויתור על נוהל העברות התקציביות.

שר האוצר נוהג בכספי משלם המיסים בזלזול. במקום להשקיע בקייטנות הקיץ, בתוספות ליישובי הפריפריה ובחיזוק התעשייה הישראלית כמנוע צמיחה - שוב ושוב הוא מעביר מאות מיליוני שקלים מקופת המדינה לסקטורים שמתחזקים את הקואליציה. כחלון פשוט איבד את הבושה ומוכר את שקיפות תקציב המדינה בכספי הציבור. זהו זילזול בכנסת ובוועדת הכספים שאמורים לפקח על הכסף הציבורי והכל עבור שרידות קואליציונית".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות