אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האם יהיו מעבדות לבדיקות סמים באולימפיאדת ריו? צילום: איי פי

האם יהיו מעבדות לבדיקות סמים באולימפיאדת ריו?

הסוכנות העולמית נגד סמים בספורט הודיעה כי השעתה את פעילות המעבדה המוסמכת בריו לבדיקות סמים בשל "אי ציות לתקן הבינלאומי למעבדות"

27.06.2016, 13:12 | שירות כלכליסט
שבועות לפני פתיחת האולימפיאדה בריו, נאסרה על המעבדה המוסמכת לניתוח בדיקות סמים לפעול. הסוכנות העולמית נגד סמים בספורט (WADA) הודיעה כי השעתה את פעילות המעבדה בשל "אי ציות לתקן הבינלאומי למעבדות". אולם, היא לא סיפקה פרטים לגבי אי הציות.

קראו עוד בכלכליסט

אם המעבדה בריו לא תזכה מחדש בהסמכה שלה בששת השבועות הקרובים, ניתן יהיה להשתמש במעבדות סמוכות אחרות עם הסמכה כמו UCLA בלוס אנג אם המעבדה בריו לא תזכה מחדש בהסמכה שלה בששת השבועות הקרובים, ניתן יהיה להשתמש במעבדות סמוכות אחרות עם הסמכה כמו UCLA בלוס אנג'לס, סולט לייק סיטי, בוגוטה בקולומביה, הוואנה ומקסיקו סיטי. | צילום: איי פי אם המעבדה בריו לא תזכה מחדש בהסמכה שלה בששת השבועות הקרובים, ניתן יהיה להשתמש במעבדות סמוכות אחרות עם הסמכה כמו UCLA בלוס אנג

ההשעיה מהווה מבוכה לברזיל ולריו, זמן קצר כל כך לפני פתיחת האולימפיאדה, שתצא לדרך ב-5 באוגוסט, לאחר חודשים של טלטלות פוליטיות ומשבר פיננסי. "זו מכה קשה נוספת", אומר מריו אנדראדה, דובר הוועדה המארגנת. "ייתכן ולא נצליח לפתור את נושא המעבדה לפני תחילת המשחקים. ייתכן וניאלץ לבחור מעבדה מחוץ לברזיל שתערוך את הבדיקות. אך זה יבוצע תחת ההנחיה של WADA".

אם המעבדה בריו לא תזכה מחדש בהסמכה שלה בששת השבועות הקרובים, ניתן יהיה להשתמש במעבדות סמוכות אחרות עם הסמכה כמו UCLA בלוס אנג'לס, סולט לייק סיטי, בוגוטה בקולומביה, הוואנה ומקסיקו סיטי.

הוועד האולימפי הבינלאומי (IOC) מסר בהצהרה כי ההשעיה "לא תשפיע על המהימנות או על היקף תכנית בדיקות הסמים באולימפיאדה". עוד נמסר מהוועד האולימפי כי הם "יחליטו באיזו מעבדה מוסמכת להשתמש לאחר ההערכה מצד WADA, שהוא הגוף האחראי למתן ההסמכות למעבדות בדיקות הסמים".

עם זאת, בכירים במעבדה בריו מאמינים שניתן יהיה לפתור את עניין ההסמכה בזמן. "המעבדה מצפה שהפעילות שלה תשוב לסדרה ביולי לאחר ביקור מצד הוועדה הטכנית של WADA", נמסר בהצהרה של המעבדה. הרשות למלחמה בסמים בברזיל (ABCD) שותפה לדעה הזו. "אנחנו בטוחים שהמוסד ינקוט בכל ההליכים הנחוצים" להסרת ההשעיה. זו לא הפעם הראשונה שהמעבדה בריו מושעית על ידי WADA. היא נדרשה להפסיק את פעילותה ב-2012 לאחר תוצאה חיובית שגויה.

המהלך האחרון של הסוכנות "אוסר על המעבדה לנתח את בדיקות הדם והשתן", נמסר מ-WADA. על פי ההצהרה, הדגימות שייאספו מהספורטאים במהלך ההשעיה יועברו למעבדה אחרת לתוך הבדיקות. "זה יבטיח שלא יהיו פערים בתהליך ניתוח הדגימות, ושהמהימנות של הדגימות תישמר במלואה", הוסיף המנהל הכללי הנכנס של WADA אוליביה נילי. "הסוכנות תעבוד בצמידות עם המעבדה בריו לפתור את הבעיה שעלתה".

המעבדה בריו נמסר יכולה להגיש ערעור בתוך 21 יום לבית המשפט לבוררות בספורט.

פיפ"א מצאה פתרון להיעדר מעבדה במונדיאל בברזיל ב-2014, שעלה מאות אלפי דולרים. הדגימות שנלקחו משחקני הכדורגל הוטסו למעבדה מוסמכת בלוזאן, שוויץ. כל הדגימות עמדו בלוחות הזמנים המחייבים בדיקה בתוך 36 מרגע שניתנו על ידי הספורטאי.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות