אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ג'ון צ'יימברס: "אם ישראל לא תשתנה היא תישאר מאחור" צילום: עמית שעל

ג'ון צ'יימברס: "אם ישראל לא תשתנה היא תישאר מאחור"

יו"ר סיסקו נשא דברים במרכז פרס לשלום: "אנו עומדים בפני עתיד שיהיה דיגיטלי יותר מאי פעם, שבו כמות המכשירים המחוברים לרשת תגדל פי חמישים בתוך 15 שנים". פרס: "הנפט בסופו של דבר נגמר, אבל כשאתה מדינת הייטק, זה לעולם לא מסתיים"

27.06.2016, 19:21 | הראל עילם ואסף גלעד
"אנו עומדים בפני עתיד שיהיה דיגיטלי יותר מאי פעם, שבו כמות המכשירים המחוברים לרשת יגדל פי חמישים בתוך 15 שנים, וימשיך לגדול בצורה מעריכית. זה יאפשר לנו לחבר כל אדם לרשת ולהמציא את עצמנו מחדש, כמדינה וכחברה", כך אמר ג'ון צ'יימברס יו"ר חברת התקשורת העולמית סיסקו, המבקר השבוע בישראל במסגרת החתימה של מסמך הבנות אסטרטגי בין סיסקו וממשלת ישראל שמטרתו היא שדרוג התשתיות הטכנולוגיות במדינה וקירוב הפריפריה.

צ'יימברס הזהיר כי ההערכות בקרב אנליסטים מדברות שבתוך עשור 40% מכל החברות הגדולות יעלמו. "חברות שלא יערכו לעתיד ימצאו את עצמן נשכחות מאחור מהר מאוד". כדוגמה, הוא מספר כיצד ב-2008, לאחר ששוחח עם לקוח מוטרד, שהציע לו לרכוש את חברת WebEX, נפגש עם החברה למחרת ובתוך פחות מ-36 שעות השלימו את העסקה - בסך 3.2 מיליארד דולר. 

ג ג'ון צ'יימברס | צילום: עמית שעל ג

"אם תמשיך לפעול כמו שתמיד פעלת, אתה תישאר מאחור" המשיך צ'יימברס. "אם ישראל לא תשתנה, היא תישאר מאחור. אם אתם מסתכלים על מי הייתה מדינת הסטארט-אפ בחצי השנה האחרונה, זה לא היה ישראל, אלא צרפת", ומציין שצרפת גייסה יותר הון סיכון באותה תקופה מאשר גרמניה, בריטניה או ישראל.

אורן שגיא, מנכ"ל סיסקו ישראל, שפתח את האירוע אמר: "לפני שלושים שנה חיברנו רשתות, היום אנחנו מחברים אנשים. כשהצטרפתי לסיסקו חשבתי שאני מצטרף לחברת רשתות, עכשיו אני מבין שאנחנו בעצם ענקית IT". סיסקו מעסיקה בארץ למעלה מ-1,500 עובדים בארבע מרכזים ברחבי הארץ. כאשר רובם הצטרפו לסיסקו במסגרת 11 החברות שהחברה רכשה לאורך 18 השנים האחרונות.

בין השאר צ'יימברס נפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו והערב (ב') נאם במרכז פרס לשלום וחדשנות ביפו, ונפגש עם נשיא המדינה לשעבר, שמעון פרס.

השניים שוחחו על חדשנות ועל האתגרים הטכנולוגיים שעומדים בפני ישראל במסגרת מפגש תחת השם Inclusion, Innovation, Impact & Growth, שבו לקחו חלק שותפים מקומיים של סיסקו.

פרס פתח את השיחה ומציין כי בתקופה שהוא היה נשיא, צ'יימברס היה המנכ"ל, ומאז החליט לפרוש מתפקידו כמנכ"ל ולעבור לתפקיד יו"ר כי הוא "לא רצה לנהל", אלא להפוך את העולם טוב יותר. "טכנולוגיה ללא מוסר תיצור עולם אפור" הוסיף פרס. הוא נזכר בשיתוף הפעולה בין הטכניון ואוניברסיטאות סיניות, במסגרתו בין השאר נפגש עם תלמידים מישראל ומסין.

"השאלה הטובה הגיעה מתלמידה סינית, ששאלה אותי מה היא הולכת להרוויח משיתוף הפעולה בין סין וישראל. עניתי לה שאנחנו קודם כל צריכים לחשוב על מהו רווח. אם רווח זה רק כסף, אני לא בטוח שיש לי תשובה. אבל האם חופש הוא רווח? אהבה? היכולת לעזור לאנשים אחרים במקום להעזר בהם, האם זה רווח?"

צ'יימברס שאל את פרס מה הפך את ישראל למדינת הייטק, והוא ענה לו כי "במדינה בגודל שלנו, בלי משאבים ובלי מים, אנחנו בודדים, בלי אחים ואחיות להיסטוריה ולדת שלנו. אין לנו משהו אחר מלבד המשאבים האנושיים. יש את המדינות המבורכות (holy) והמדינות המשומנות (oily), ואנחנו ללא ספק המבורכים. עכשיו שמצאו כאן גז, אין לנו מושג מה לעשות איתו" הוא אמר לקול צחוק הקהל.

"הנפט בסופו של דבר נגמר, אבל כשאתה מדינת הייטק, זה לעולם לא מסתיים. ככל שאתה יודע יותר, אתה יודע שיש יותר דברים שאתה לא יודע. אבל חשוב לזכור שבמדע ובטכנולוגיה, אם אתה לא במקום הראשון, אתה לא קיים".

פרס ציין כי יש עוד הרבה הזדמנויות למחקר ופיתוח בישראל, ומקומות חדשים שאליהם התעשייה יכולה להתכנס, כגון ביג דאטה וענן.

גם צ'יימברס וגם פרס ציינו כי הם מאמינים בעתיד שבו לכל אדם יש קול, אבל צ'יימברס תהה מה עמדתו של פרס על המצב במזרח התיכון כיום, ואם הוא קרוב לפיוס או רחוק ממנו יותר מאי פעם. "מדינות הן העבר" אומר פרס. "למדינות יש גבולות, אבל למדע אין, הוא לא גיאוגרפי, הוא נושב כמו הרוח. לאנגלים היו את האימפריה הכי גדולה בעולם אבל בסופו של דבר הן חזרו לאי הקטן שלהם. אומרים שצריך ללמוד מהעבר על מנת לא לחזור על הטעויות של פעם, אבל מה טוב יותר בטעויות חדשות מאשר טעויות ישנות? העבר מת. הוא בית קברות. אל תפחדו מחדשנות ומהעתיד. בלי לחשוב על העתיד, אתה לא תהיה אופטימי, ואם לא תהיה אופטימי, לעולם לא תתאהב, ובלי להתאהב, לעולם לא תביא ילדים - ואז לא יהיה לך ילדים בכלל".

לסיום, פרס ציין: "דמוקרטיה אינה רק רוב, היא גם צריכה חזון לעתיד. אם אין לך חזון, מה יעזור לך שיש לך רוב? ולדעתי, אנחנו איבדנו את החזון, ונשארנו רק את הרוב".

 

השיחה עם פרס היא נקודת שיא ברצף של הכרזות וביקורים שערך צ'יימברס בארץ. בנוסף לראש הממשלה, צ'יימברס גם נפגש עם מנכ"ל משרד רה"מ אלי גרונר, השרה גילה גמליאל, סמנכ"ל חדשנות של סיסקו גיא דידריך, מנכ"ל סיסקו ישראל אורן שגיא, המשנה למנכ"ל משרד רה"מ יוסי קטריבס, מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר, ראש רשות התקשוב הממשלתי יאיר פראנק וראש מטה ישראל דיגיטלית יאיר שינדל.

מוקדם יותר היום צ'יימברס ביקר במרכז המחקר והפיתוח של סיסקו בירושליים, והציג שורה של פתרונות טכנולוגיים בתחום הוידאו והטלוויזיה. המערכות שסיסקו יצרה מאפשרות למשל לרשתות הטלוויזיה לשדר אירועי ספורט ממספר זוויות צפיה בו זמנית, ולאפשר למשתמש לשלוט בזווית הצפיה המועדפת עליו - וכך לקבל חווית צפיה מותאמת אישית.

מעבר לכך, צ'יימברס הכריז על שיתוף פעולה עם בנק הפועלים לפיתוח טכנולוגיות פינטק ועם מכללת ספיר להקמת מעבדה ומרכז טכנולוגי שיתקדם את הנגב, לדברי החברה, כמוקד בינלאומי לטכנולוגיות מדיה. הנגב יוגדר כ"מחוז הדיגיטלי" הראשון בישראל ומרכז נוסף לעידוד יזמות ושירותים טכנולוגיים יוקם בדימונה. צ'יימברס צפוי לבקר באתר בדימונה מחר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות