אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
זלקינד מקים קרן של 200 מיליון דולר להשקעה בארה"ב צילום: אריק ליכטמן

בלעדי לכלכליסט

זלקינד מקים קרן של 200 מיליון דולר להשקעה בארה"ב

לאומי פרטנרס ואלקטרה נדל"ן שבשליטת אלקו של גרשון זלקינד צפויות להשקיע כל אחת עד 30 מיליון דולר בקרן. הקמת הקרן תפשט את תהליך ההשקעה במקבצי דיור ותקנה לאלקטרה נגישות לנכסים גדולים יותר

03.07.2016, 09:29 | גולן חזני

אלקטרה נדל"ןמקבוצת אלקומקימה קרן השקעות בהיקף של 200 מיליון דולר. ל"כלכליסט" נודע כי משקיעות העוגן בקרן צפויות להיות אלקטרה נדל"ן ולאומי פרטנרס, שישקיעו עד 30 מיליון דולר כל אחת. עם זאת, ההשקעה של לאומי פרטנרס טרם אושרה על ידי בנק לאומי.  

קראו עוד בכלכליסט

מייקי ודני זלקינד, בניו של בעל השליטה גרשון זלקינד, מקיימים בימים האחרונים מגעים עם גופים פרטיים ומוסדיים לגיוס הקרן, שתשמש לרכישת מקבצי דיור (Multi Family, שהם מתחמי דירות להשכרה) בארה"ב. השקעה ישירות במקבצי דיור מחייבת את אלקטרה להשיג ליווי בנקאי מקומי לכל נכס בנפרד, ואילו דרך הקרן צפוי ההליך להיות מהיר יותר ולהקנות נגישות לנכסים גדולים יותר. בנוסף, ל"כלכליסט" נודע כי הקרן תנוהל על ידי אלקטרה נדל"ן וג'ו לובק, שניהל את מקבצי הדיור של אלקו (61%) בארה"ב.

תבצע גיוס הון בקרוב

אלקו מכרה בתחילת 2016 את פעילות המקבצים שרוכזה תחת קרן הריט LAT, שבה החזיקה בעקיפין בכ־37%, לפי שווי של כ־1.9 מיליארד דולר. ברשות אלקו נשארו מקבצי דיור הכוללים כ־7,000 יחידות דיור בארה"ב ואותם היא עומדת למכור לאלקטרה נדל"ן בעסקת בעלי עניין.

העסקה צפויה להתבצע לפי שווי המתחמים בספרי אלקו, שעומד על 56 מיליון שקל. כחלק מהעסקה, שדורשת את אישור האסיפה הכללית, תועבר לידי אלקטרה נדל"ן גם חברת הניהול של מקבצי הדיור. על פי הערכות, חברת הניהול תשמש גם כחברת הניהול של הקרן ותגבה כ־2% לשנה דמי ניהול.

כדי לממן את העסקה מול אלקו ולצורך ההשקעה בקרן, אלקטרה נדל"ן מבצעת גיוסי חוב והון. כך, בשבוע שעבר השלימה החברה גיוס של 85 מיליון שקל בהנפקת אג"ח בריבית שקלית של 4.8%. אלקטרה, שהחליטה להגדיל את היקף הגיוס בשל ביקושי יתר, הנפיקה סדרת אג"ח חדשה (סדרה ה'), שאינה צמודה למדד. האג"ח במח"מ של כ־4.9 שנים והן עומדות לפירעון בשנים 2024-2017. האג"ח מדורגות ברמה של Baa2 ממידרוג ו־-BBB ממעלות.

לאומי פרטנרס, זרוע ההשקעות של בנק לאומי בניהולו של עופר גרינבאום, הובילה את גיוס האג"ח עם אפסילון חיתום, שמנוהלת על ידי אחיו של עופר, איל גרינבאום. בנוסף, בשבועות הקרובים החברה צפויה לגייס הון בהנפקת זכויות של 100 מיליון שקל. אלקו צפויה להשתתף על פי חלקה היחסי בהנפקת הזכויות (61%) ולהשקיע 61 מיליון שקל.

גרשון זלקינד, צילום: אריק ליכטמן גרשון זלקינד | צילום: אריק ליכטמן גרשון זלקינד, צילום: אריק ליכטמן

המוסדיים עטים על ארה"ב

מתחילת השנה ביצעה אלקטרה נדל"ן ארבע עסקאות בתחום מקבצי הדיור. בפברואר רכשה מקבץ דיור עם 316 יחידות דיור בקאטי, טקסס, בכ־25 מיליון דולר; במרץ רכשה מקבץ דיור עם 964 יחידות דיור ביוסטון, טקסס, בכ־86.5 מיליון דולר; במאי רכשה מקבץ דיור עם 288 יחידות דיור בסן אנטוניו, טקסס, בכ־37 מיליון דולר ומקבץ דיור עם 304 יחידות דיור בפלורידה בכ־30.8 מיליון דולר.

בכל הפרויקטים החברה מחזיקה בין 7.5% ל־42.8%. אלקטרה נדל"ן, שמנוהלת על ידי גיל רושינק, מכוונת לתשואה שנתית של 10% בפעילות זו.

גופים ישראליים רבים התחילו להשקיע בתחום מקבצי הדיור, שמצוי בתקופה טובה בארה"ב בעקבות הפחתת שיעור המימון למגורים על ידי הבנקים האמריקאיים אחרי משבר 2008. כך, למשל, בשבוע שעבר פועלים שוקי הון ופסגות ביצעו השקעה בקרן בלו אטלנטיק, שמשקיעה במקבצי דיור בארה"ב. במרץ רכשה מגדל, בשיתוף עם משקיעים אמריקאים, שלושה מקבצי דיור ב־167 מיליון דולר. בנוסף, פסגות והפניקס, בשיתוף עם הגופים המנהלים של בלו אטלנטיק, רכשו שישה מקבצי מגורים ביותר מ־200 מיליון דולר.

מאלקטרה נדל"ן לא נמסרה תגובה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות