אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חיפה כימיקלים דורשת מכיל לשלם לה מיידית 185 מיליון שקל צילום: בלומברג

חיפה כימיקלים דורשת מכיל לשלם לה מיידית 185 מיליון שקל

זאת בהתאם לפסק הבוררות של השופט בדימוס בועז אורון מיום חמישי בעקבות חוות הדעת שקבעה כי כיל חייבה את חיפה כימיקלים בחיובי יתר בגין השנים 2013-2009. הבדיקה לגבי השנים 2015-2014 עדיין מתקיימת. כיל בתגובה: "הנושא עדיין עומד בפני בירור שיפוטי וטרם הוכרע"

03.07.2016, 19:05 | גולן חזני
חיפה כימיקלים דורשת מכיל לשלם לה מיידית 185 מיליון שקל בהתאם לפסק הבוררות של השופט בדימוס בועז אוקון, שניתן ביום חמישי האחרון.

החברה בשליטת האחים טראמפ, המשמשת כלקוח מהותי של כיל, פנתה בסוף השבוע לכיל, בעקבות הבוררות ביניהן בדרישה להעביר לה מיידית את הסכום. אוקון מינה את דני וקנין, כמומחה מטעמו ובחוות דעת שהגיש קבע וקנין כי כיל שבשליטת עידן עופר חייבה את חיפה כימיקלים בחיובי יתר בגין השנים 2009-2013, 48 מיליון דולר (185 מיליון שקל). וקנין עדיין מקיים בדיקה לגבי השנים 2014-2015.

קראו עוד בכלכליסט

עידן עופר, צילום: בלומברג עידן עופר | צילום: בלומברג עידן עופר, צילום: בלומברג

כיל גבתה מחיפה כימיקלים מחיר של 300 דולר לטון אשלג. במכתב שנשלח ע"י עו"ד יוסי בנקל, בא כוחה של חיפה כימיקלים, נדרשת כיל לבצע את פסק הבורר כפי שנקבע ולשלם בתוך שבעה ימים את סך ההפרשים בגין חיובי היתר שנגבו על-ידה.

מחיפה כימיקלים נמסר כי הבוררות בין הצדדים, שנמשכה 5 שנים והסתיימה כבר במרץ 2014, אמורה להסדיר את כשל השוק שאיפשר לכיל לנהוג שנים ארוכות בדורסנות מונופוליסטית כנגד חיפה כימיקלים. להערכת חיפה כימיקלים על כיל יהיה להשיב סכומים משמעותיים נוספים בגין חיובי היתר שניגבו על ידה בשנים 2014-2015.

מקורבים לכיל טוענים כי הנושא לא הוכרע עדיין וכי הבודק, וקנין, חרג מסמכותו בצורה שבה נתן פרשנות לגילוי דעת של הממונה על ההגבלים בנושא מונופולים. כיל פנתה לבית המשפט עם הטענה הזו ולדבריה השופט בבית המשפט המחוזי ישעיהו שנלר, החזיר את הדיון לאוקון שיכריע בשאלה אם וקנין חרג מסמכותו.

מכיל נמסר בתגובה כי: "אף על פי שחיפה כימיקלים מבקשת להביא את דרישתה לתשלום להכרה מעל גבי התקשורת, הנושא עדיין עומד בפני בירור שיפוטי וטרם הוכרע. מחיר האשלג הנמכר לחיפה כימיקלים נקבע על פי נוסחה אותה קבע בורר המוסכם על הצדדים. על פי הנוסחה, המחירים בהם רוכשת 'חיפה כימיקלים' אשלג מכיל, הם מהנמוכים בעולם".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות