אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
היד החופשית של מנהלי פרנקלין טמפלטון מצליחה להכות את מדדי הייחוס צילום: שאטרסטוק

השורה התחתונה

היד החופשית של מנהלי פרנקלין טמפלטון מצליחה להכות את מדדי הייחוס

מנהלי הקרנות של חברת ההשקעות האמריקאית נהנים מעצמאות בבחירת אפיקי ההשקעה ומצליחים לייצר תשואה עודפת. פרנקלין טמפלטון, שהיתה מהראשונות שהשקיעו במניות ובאג"ח ישראליות, מתמחה בקרנות בפיזור מגוון אך עם סיכון גבוה

04.07.2016, 07:59 | אפרים שטיינברוך

פרנקלין טמפלטון (Franklin Templeton) האמריקאית, שנוסדה ב־1947, היתה מהראשונות בין חברות ניהול ההשקעות הגדולות בעולם שהשקיעו במניות ובאג"ח ישראליות. החברה מתמחה בניהול קרנות נאמנות גלובליות ומקומיות. קרנות הנאמנות של החברה כוללות בעיקר קרנות אג"ח וקרנות מניות, שמחזיקות בנכסים בארה"ב, באירופה ובאסיה, כולל שווקים מתפתחים.

כיום היקף פעילותה של חברת ההשקעות, שמנהלת נכסים של 867 מיליארד דולר, בישראל נמוך יחסית. היקף הנכסים המושקע במוצרים ישראליים נאמד בעשרות מיליוני דולרים בלבד.

גדלה בעזרת מיזוגים

לאורך השנים התרחבה קבוצת פרנקלין באמצעות רכישות ומיזוגים של חברות לניהול קרנות, בהן גם חברת טמפלטון שנרכשה תמורת 913 מיליון דולר ב־1992. המיזוגים הביאו להרחבת בסיס הלקוחות ותרמו לחברה מגוון של קרנות, בעיקר בתחום המניות.

פרנקלין טמפלטון פועלת כבית שמאגד בתוכו קבוצות מגוונות של מנהלי קרנות שמתמחים בתחומים ובאזורים שונים. הקבוצה מתמקדת בשילוב של ניהול השקעות גלובלי ומקומי בעזרת שימוש ב־46 קבוצות מחקר והשקעות מקומיות מ־28 מדינות שונות ברחבי העולם.

אסטרטגיית ניהול ההשקעות של קרנות החברה מבוססת על מתן עצמאות רבה למנהלי ההשקעות, תוך שימוש משותף בתשתיות התפעול, המחקר והמידע של הקבוצה.

רבות מהקרנות של טמפלטון מאופיינות בחשיפה גבוהה יחסית לנכסים משווקים מתפתחים: אג"ח, מטבעות ומניות. השקעות אלו מתאפיינות ברמת סיכון הגבוהה מהממוצע.

דמי הניהול של קרנות הקבוצה דומים לממוצע דמי הניהול בחברות קרנות דומות. עם זאת, לחברה כמה קרנות גדולות שגובות דמי ניהול גבוהים יחסית. כך, למשל, קרן טמפלטון אג"ח גלובלי, שמנהלת 24 מיליארד דולר, גובה דמי ניהול של 1.4%, בעוד דמי הניהול של הקרנות בקטגוריה עומד על כ־1.1%.

קרנות לקהל הישראלי

מבין מגוון הקרנות של פרנקלין טמפלטון, ישנן ארבע קרנות שעשויות להתאים ללקוח הישראלי. קרנות אלו נסחרות בדולר, יורו וליש"ט ומקבלות דירוג גבוה מחברת מורנינגסטאר.

הקרנות מדורגות בדירוג איכותי של מורנינגסטאר — זהב וכסף — ומנוהלות על ידי מנהלי השקעות בעלי ניסיון רב בתחומם שמצליחים לייצר תשואות גבוהות מהממוצע בקטגוריה לאורך זמן. הגמישות הרבה שממנה נהנים המנהלים ובחינת הביצועים שלהם לאורך טווח זמן של 5–3 שנים מאפשרות להם להשקיע בנכסים ובהיקפים השונים מההרכבים של מדדי הייחוס. כלומר לבצע ניהול אקטיבי בסיכון יחסי הגבוה מהממוצע.

השורה התחתונה

רבות מהקרנות של חברת ההשקעות, שמנהלת 867 מיליארד דולר, מאופיינות בחשיפה גבוהה לאג"ח, מניות ומטבעות של שווקים מתפתחים

IFO מפיצת מוצרי מורנינגסטאר בישראל

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות