אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת הכספים עשויה להתיר מנהלים זרים בגמל צילום: עומר מסינגר

ועדת הכספים עשויה להתיר מנהלים זרים בגמל

על פי הצעה חדשה שתיבחן ביום שלישי, חוסכים בגמל יוכלו לבחור מנהל שאינו תחת פיקוח רשות ני"ע לניהול כספיהם

04.07.2016, 08:37 | רחלי בינדמן

ביום שלישי הקרוב צפויה ועדת הכספים לדון בתוספת לחקיקה המתירה ללקוחות לנהל עצמאית או דרך מנהל השקעות על פי בחירתם את קופות הגמל שלהם. על פי השינוי המוצע כעת, יוכלו הלקוחות לבחור לניהול קופת הגמל גם במנהל תיקים מחו"ל, שלא מפוקח על ידי רגולטור ישראלי. 

קראו עוד בכלכליסט

החקיקה, הקיימת בחמש השנים האחרונות, קובעת כי ניתן לנהל באופן עצמאי את השקעות הגמל הכוללות כספי קרנות השתלמות, כספי חיסכון פנסיוני של עצמאיים וכספי גמל נזילים (כספים שניתן כבר ממילא למשוך אותם ללא קנס). אולם, ליבת החיסכון הפנסיוני – קופות גמל של שכירים, ביטוחי מנהלים או קרנות פנסיה - עדיין כפופה לניהול חברות הביטוח ובתי ההשקעות, ואי אפשר לנהל אותה לבד.

על פי הערכות בענף, רק עשרות מיליוני שקלים מתוך מאות המיליארדים המנוהלים בגמל מנוהלים בפועל באופן עצמאי. רוב הציבור לא באמת מבין, מסוגל או רוצה לנהל את כספי החיסכון שלו בעצמו. אלא שהחקיקה לא נועדה דווקא לניהול עצמאי (שמותר אך ורק דרך השקעות פסיביות — תעודות סל). מטרתה גם לאפשר לציבור החוסכים לבחור בעצמם את מנהל ההשקעות שינהל את כספם אם הם לא מרוצים מניהול ההשקעות בחברת הגמל שבה בחרו. כך הם יוכלו לזכות בניהול השקעות מותאם אישית לצורכיהם.

על פי ההצעה שבה תדון ועדת הכספים, עמית יוכל לבחור גם במנהל תיקים זר, ובלבד שהמדינה שהעניקה לו רישיון מדורגת בדירוג בינלאומי של BBB לפחות או שהיא חברה בארגון ה־OECD. במקביל, ההצעה מבקשת להרחיב את האפשרות לניהול השקעות אישי, ובכללה חיסכון גמל של שכיר, לגבי כספים עודפים שמעבר לקצבת זקנה של 4,450 שקל.

החשש המרכזי בניהול גמל עצמאי הוא שהלקוחות ייקחו סיכונים עודפים ויפסידו את כספי החיסכון.

 , צילום: בלומברג צילום: בלומברג  , צילום: בלומברג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות