אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

פרשנות

הרשעת דנקנר: כבוב דרס את קלף ההגנה המרכזי

הרשעת דנקנר ושטרום הייתה נחרצת וחד-משמעית כשהשופט קבע שלא ניתן למוטט את גרסת עד המדינה עדי שלג ולקעקע את מהימנותו. במקביל, קיבלו כל הראיות הנסיבתיות שהצביעו על רקימת הקשר הפלילי בין דנקנר לשטרום מעמד של בטון יצוק

04.07.2016, 13:50 | משה גורלי

נוחי דנקנר תיאר בסיכומי ההגנה שלו שלושה ברבורים שחורים שהתיישבו על עסקיו וריסקו אותם. ההשקעה בקרדיט סוויס, בנדל"ן לאס ווגאס ורפורמות הסלולר של כחלון. עכשיו הוא יוכל לדבר גם על שלוש הגלימות השחורות שהתיישבו עליו.

השופט איתן אורנשטיין שהפקיע מידיו את אי.די.בי, השופט עופר גרוסקופף שנתן לו בראש על עסקת דסק"ש-מעריב, ועכשיו גם השופט חאלד כבוב שהרשיע אותו בהרצת מניות אי.די.בי. דנקנר עבר השתלמות מרוכזת בבתי המשפט: בתחום הפירוקים, התביעות הייצוגיות ועכשיו גם המשפט הפלילי, אם כי יש להניח שלקורס הזה יבקש מועד ב' בבית המשפט העליון. 

נוחי דנקר ביציאה מביהמ"ש אחרי פסק הדין, צילום: אוראל כהן נוחי דנקר ביציאה מביהמ"ש אחרי פסק הדין | צילום: אוראל כהן נוחי דנקר ביציאה מביהמ"ש אחרי פסק הדין, צילום: אוראל כהן

ההרשעה של כבוב הייתה נחרצת, חד-משמעית. הוא דרס את קלף ההגנה המרכזי של ההגנה – קריסת עדות עד המדינה עדי שלג על מפגש ההנחייה שבו רתם שטרום את שלג למזימת ההרצה. כבוב קבע שלא ניתן למוטט את גרסת שלג ולקעקע את מהימנותו. הוא תיאר אותו כאדם מתון ושקול שגרסתו עקבית, משתלבת ומחזקת את שאר הראיות הנסיבתיות שהובאו למכביר.

כבוב המשיך ודרס את היגיון הפעילות הכלכלית של בנקאי ההשקעות איתי שטרום במניית אי.די.בי. הוא כינה כ"הזויה ומופרכת" את גרסת שטרום שזיגזגה בין אמון בדנקנר לטווח ארוך לבין תמרונים טקטיים לזמן קצר לשמירת ערך המניה. פעילותו חסרת היגיון כלכלי, קבע השופט, והמסקנה המתבקשת – כשאין היגיון כלכלי, ההיגיון הוא פלילי.

במקביל, קיבלו כל הראיות הנסיבתיות שהצביעו על רקימת הקשר הפלילי בין דנקנר לשטרום מעמד של בטון יצוק. כך מעורבותו של דנקנר בבנק הבינלאומי לטובת שטרום לצורך גיוס האשראי שאזל. לא התערבות חברית תמימה, אלא קשירת קשר.

השופט הנמיך קצת את עוצמת המזימה – קשירת קשר ולא תכנון מראש, דפוס שמאמץ את גרסת התביעה שגם אם לא מדובר בתוכנית מפורטת ומדוקדקת שהוכנה מראש, הרי מדובר במהלכים שהתפתחו תוך כדי תנועה כדי לשרת את האינטרס המשותף לשניים – חיזוק המניה.

כך גם הפניית המחלצים. "דפוס התנהגות של נאשמים" שמוכיח את קשירת הקשר הפלילי בין השניים. גם ההלוואה - 8 מיליון שקל מנוחי לשטרום - לא הייתה מתוכננת מראש, אבל גם לא מנותקת מהקשר ומההקשר הפלילי.

כך הופרך הניסיון של דנקנר לטעון שהאופן הגלוי שבו נעשו הדברים מעידים דווקא על אמונתו התמימה בכשרות מעשיו. סוג של 'הגנת טיפשות' שגורסת שאין הגיון בכך שדנקנר יותיר טביעת אצבעות לאורך כל שבילי המיזם הפלילי. לפי כבוב, אפשר להיות גם לא מודע וגם לעבור עבירה כשבדרך משאירים בזירה טביעת ד.נ.א חד-משמעית.

דנקנר, קובע כבוב, רצה להאמין שההנפקה נועדה בכנות להבריא את החברה. הוא גייס את משפחתו ואת חבריו. למרבה האירוניה, דנקנר השתמש במונח הנפקת חברים שאינה מעידה על ראייה עסקית-כלכלית אלא על גישה חברית - בעתיד יתוגמלו על התגייסותם בהווה. וזה, סיכם שופט, עומד בעוכריו כשבא לעבור את העבירה הפלילית של הרצת המניות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

18 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

14.
השופט דויד רוזן פתח את הסכר ושבר את
השופט דויד רוזן פתח את הסכר ושבר את השיטה של סיפורי פוגי שהשיטה עבדה כשבנקים הם הנהנים העיקריים מהאגדות האלו כשהם מקבלים"בונוסים"על מכירת כסף ציבורי למקורבים ואחר כך רוצים לקבל כסף מבוטח על ידי חברות ביטוח שלהם וממשלת ישראל בחזרה ובריבית.זו השיטה שניבנתה על ידי החונטה
NEWSPAPERMAN23  |  05.07.16
לכל התגובות