אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תראפיקס תפתח תרסיסי אף לשאיפת קנאביס בעזרת פטנט של האוניברסיטה העברית צילום: bigstock

תראפיקס תפתח תרסיסי אף לשאיפת קנאביס בעזרת פטנט של האוניברסיטה העברית

חברת הביומד חתמה על מזכר הבנות עם האוניברסיטה לקבלת רישיון לשימוש בטכנולוגיה שפותחה על ידי פרופסור אלקה טויטו מהפקולטה לרפואה

04.07.2016, 18:17 | דרור רייך

חברת תראפיקס ביוסיינסס, הנסחרת בבורסה של ת"א ועוסקת בפיתוח תרופות המבוססות על חומרים פעילים בצמח הקנאביס מדווחת היום (ב') למשקיעים על מזכר הבנות שחתמה עם חברת יישום, החברה לפיתוח המחקר של האוניברסיטה העברית, לקבלת רישיון לשימוש בטכנולוגיה למתן החומר הפעיל THC בשאיפה דרך האף, בדומה לתרסיסים נגד נזלת.

קראו עוד בכלכליסט

מדובר ברישיון בלעדי, כלל עולמי, שפתחה פרופסור אלקה טויטו מהמכון לחקר התרופות באוניברסיטה העברית לשימוש בפורמולציה למתן נוזלי של חומרים קנאבינואידים. על פי המחקר, שיטה זו מאפשרת מתן וספיגה מרבית של החומר הפעיל בקנאביס. בתגובה מניית החברה מטפסת ב-3% במסחר (לעדכן).

ההסכם עם האוניברסיטה העברית, מצטרף להסכם נוסף שחתמה תראפיקס בשבוע שעבר עם חברה שוויצרית לפיתוח תרופות, לקבלת רישיון דומה, למתן מינון זעיר של THC תת לשוני. גם כאן הרישיון הוא בלעדי ועולמי לשימוש בפורמולציה ובחברה מאמינים כי שני הסכמים האלה הם אבני דרך משמעותיות בנושא בה היא בחרה להתמקד - טיפול בירידה קוגניטיבית מתונה (MCI).

ירידה קוגניטיבית מתונה היא שלב קליני, בו קיימת ירידה בתפקוד הקוגניטיבי, ביחס לתפקוד המלא הקיים באוכלוסיה הכללית. תופעה זו עשויה להיות כרוכה בבעיות זיכרון, שפה, חשיבה ושיקול דעת, אשר מקבלות ביטוי גדול יותר מאלו הנובעות בשל שינויים נורמאליים למשל בתהליך של הזדקנות טבעית. נכון להיום לא קיים טיפול תרופתי יעיל ל-MCI אשר נטען שייתכן שהינו שלב מוקדם של מחלת האלצהיימר.

מריחואנה , צילום: גטי אימג מריחואנה | צילום: גטי אימג'ס מריחואנה , צילום: גטי אימג

הגברת הבטיחות והיעילות בשימוש בקנאביס

"באמצעות הטכנולוגיה למתן נוזלי של קנאביס, נוכל לשפר את הזמינות הביולוגית והאפקטיביות של התרופה, תוך כדי קיצור זמן התגובה והגברת פרופיל הבטיחות של החומר הפעיל THC " מסביר ד"ר אלרן חבר, מנכ"ל תראפיקס. "פורמולציות אלה יאפשרו לנו להרחיב את אפשרויות הפיתוח שלנו ולהגדיל את סט היכולות הטכנולוגיות של החברה".

לאחרונה גם הגישה תראפיקס בקשה ל- FDA (מנהל המזון והתרופות האמריקאי) לאשר לתרופה בפיתוח של החברה (THX-TS01) המשלבת חומרים קנאבינואידים על בסיס טכנולוגית האנטוראג' לטיפול בתסמונת טורט כתרופת יתום (Orphan Drug Designation).

טכנולוגית האנטוראג' מבוססת על שילוב חומרים קנאבינואידים יחד עם תרופות קיימות ובתראפיקס מקווים כי טכנולוגיה זו תאפשר את הפחתת המינונים של התרופה הניתנת והגברת יעילותה.

תרופות יתום מאפשרת תמריצים הקבועים בחוק האמריקאי כגון בלעדיות שיווק למשך 7 שנים מיום אישור התרופה, הטבות מס, השתתפות בעלויות פיתוח, סיוע בהליכים הרגולטורים, מסלול רישום מהיר ופטור מלא מתעריף רישום התרופה ב- FDA.

תראפיקס נסחרת גם בבורסה של ת"א וגם בבורסת ה- OTC בארה"ב בשווי זעיר של 30 מיליון שקלים.

מומחים חדשים מצטרפים ל"אבי הקנאביס הרפואי"

לאחרונה הצטרפו לוועדה המדעית וליועצים של תראפקיס מספר מומחים בתחום הקנאביס בעלי שם עולמי, ביניהם, פרופסור ג'יימס לקמן, פסיכיאטר ילדים ופיזיולוג באוניברסיטת Yale, פרופסור קירסטין מולר-וואהל, מומחה לפסיכיאטריה חברתית ופסיכותרפיה בבית הספר לרפואה בהאנובר, פרופסור מיכאל דוידסון, ויו"ר מרכז סטוצ'ינסקי לחקר האלצהיימר ופרופסור אבי ויצמן, ראש יחידת המחקר של המרכז לבריאות הנפש בגהה.

המומחים החדשים מצטרפים ל"אבי הקנאביס הרפואי" הפרופסור רפאל משולם, מגלה החומר הפעיל בקנאביס (ה-THC) ולד"ר יפית שטרק, סגנית נשיא בטבע המשמשת כדירקטורית בחברה.

האוניברסיטה העברית , צילום: חיים צח האוניברסיטה העברית | צילום: חיים צח האוניברסיטה העברית , צילום: חיים צח

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות