אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הנתיב המהיר נגד ווייז: הסירה אותנו מהאפליקצייה צילום: בלומברג

הנתיב המהיר נגד ווייז: הסירה אותנו מהאפליקצייה

חברת הנתיב המהיר תובעת את אפליקציית הניווט הפופולארית של גוגל; החברה בתשובה לכתב התביעה: "המהלך התבצע בעקבות תלונות של נהגים על הערכות זמנים שגויות"

04.07.2016, 19:58 | עומר כביר

החברה שמפעילה את הנתיב המהיר המחבר בין דרך קיבוץ גלויות לנתב"ג (חברת הנתיב המהיר) תובעת את אפליקציית הניווט הפופולרית ווייז (Waze) של גוגל, בטענה שזו לא מציגה למשתמשים את האפשרות לנסוע בנתיב.

ווייז, כמו שיודע כמעט כל נהג בישראל, מאפשרת לנווט לפי המסלול המהיר ביותר, תוך שקלול משתנים כמו עומסי תנועה או עבודות בכביש. לפי כתב התביעה, עד לפני כשנה המסלול המהיר ביותר כלל גם אפשרות לנסוע בנתיב המהיר בשעות העומס.

"אולם", נטען בתביעה, שהוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב, "בחודש אוגוסט 2015 החליטה ווייז באופן חד צדדי וחסר תום לב וללא כל התראה מוקדמת להסיר לחלוטין את ברירת הניווט דרך כביש הנתיב המהיר... באופן בו ציבור הנהגים אינו מודע כלל לאפשרות הנסיעה בכביש הנתיב המהיר כאופציה המהירה ביותר".

בתשובה לפנייה בנושא, נכתב בתביעה, נמסר מווייז שהמהלך התבצע בעקבות תלונות שהתקבלו מנהגים על כך שהערכת הזמנים שמספקת האפליקציה שגויה בשל חישוב הזמנים דרך הנתיב המהיר, וכן כדי למנוע מצב של מעבר נהגים בטעות דרך הנתיב המהיר, אשר עלול לגרור את חיובם בקנסות. "לטענת ווייז, עקב העובדה כי כביש הנתיב המהיר מצוי בצידו של כביש מספר 1, ולא ניתן לכאורה לעשות הבחנה בין דיווחי נהגים הנוסעים בכביש הנתיב המהיר לבין אלו הנוסעים בכביש מספר 1, באופן אשר משליך על שקלול זמן הנסיעה בכלל נתיבי הכביש... אזי ווייז קבעה באופן חד צדדי להציג את אופציית הניווט דרך כביש מספר 1 בלבד".

הנתיב המהיר בכניסה לתל אביב. בווייז טוענים כי לא ניתן להפריד בין דיווחים של נהגים בכביש מספר 1 לבין דיווחי נהגים בנתיב המהיר - דבר שגרם להערכות זמנים שגויות, צילום: רודי אלמוג הנתיב המהיר בכניסה לתל אביב. בווייז טוענים כי לא ניתן להפריד בין דיווחים של נהגים בכביש מספר 1 לבין דיווחי נהגים בנתיב המהיר - דבר שגרם להערכות זמנים שגויות | צילום: רודי אלמוג הנתיב המהיר בכניסה לתל אביב. בווייז טוענים כי לא ניתן להפריד בין דיווחים של נהגים בכביש מספר 1 לבין דיווחי נהגים בנתיב המהיר - דבר שגרם להערכות זמנים שגויות, צילום: רודי אלמוג

לטענת התובעת, מדובר במקרה "מקומם" ו"אפילו מקומם מאוד" של ניצול באופן חמור של הכוחו המונופוליסטי שבו מחזיקה ווייז, לצורך פגיעה בתחרות (זאת, אף שווייז אינה מתחרה של הנתיב המהיר; ע"ג) ופגיעה בצרכנים. בתביעה, שהוגשה על ידי עו"ד רם ז'אן ממשרד AYR עמר רייטר ז'אן שוכטוביץ ושות' נטען כי וויז, "מבצעת הטעיה צרכנית ברורה בניגוד לדין, תוך גרימת נזקים משמעותיים לציבור משתמשי הדרך בישראל". עוד נטען כי, "עקב התנהלותה הפסולה של ווייז, אשר מציגה מדי יום מצג שווא לציבור הנהגים המשתמש בשירותיה, מיליוני נהגים טועים לחשוב, תוך הסתמכות על אופציית הניווט אשר מציעה להם ווייז, כי הם נוסעים בדרך המהירה ביותר למחוז חפצם, בעוד שלחלוטין אין זה המצב. התנהלותה החמורה של ווייז... עולה כדי הפרה חמורה של חובת ההגינות, השוויוון, הסבירות ותום הלב".

כחלק מהתביעה גם מבקשת התובעת לבסס את מעמדה של ווייז כמונופול בתחום פעילותה, ונטען בה שנתח השוק של ווייז עולה גבוה מ-50%, במיוחד מאז נרכשה על ידי גוגל ב-2013. עם זאת, בכתב התביעה לא מובאים סימוכין לטענה זו.

לסיכום, מבקשת התובעת מבית המשפט להוציא צווים שיחייבו את ווייז לנווט משתמשים דרך הנתיב המהיר כאשר זו האופציה המהירה ביותר ולעשות זאת כברירת מחדל, ולהציג את אפשרות זו כמסלול חלופי גם כאשר לא מדובר בזמן הנסיעה המהיר ביותר. בנוסף, אומרת החברה שבכוונתה "להיפרע מהנתבעת בכין כל הנזקים וההפסדים שנגרמו לא, ואשר בשלב זה טרם התגבשו".

תגובת גוגל לא התקבלה עד מועד פרסום הידיעה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

62 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

62.
שמח לקרא את התגובות ולראות שיש הסכמה. כמו
שמח לקרא את התגובות ולראות שיש הסכמה. כמו כן ממליץ להגיש תביעה ייצוגית כנגד המסלול המהיר במידה ויחייבו להמליץ על הנתיב שלהם בתור הנתיב המומלץ . בכל יום על כביש 1 רואה את השלט שלהם ״צועק״ עומס בנתיב, מחיר של עשרות ואף מעל למאה שקלים!!!
Popcorn  |  26.07.16
60.
הגונב מגנב פטור. חברת הנתיב המהיר גובה כספים
הגונב מגנב פטור. חברת הנתיב המהיר גובה כספים באמצעות שילוט מטעה ומתנהלת בעצמה בחוסר תום לב. כל נהג כבר נעקץ על ידי החברה כשהצמידו למחיר הנסיעה בנתיב, קנס של 25 שקל למי שלא היא רשום. לטובתה של חברת הנתיב המהיר כדאי לשתוק. אם ווייז יחזירו אותה, יראו (שוב) כולם שהיא גובה הון עתק על חסכון שמתבטא במקרה הטוב בכמה דקות. בושה !
BandAid  |  18.07.16
לכל התגובות