אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דו"ח הזיהום של מפרץ חיפה - שישה מפעלים קיבלו התראה לפני צמצום פעילותן צילום: אלעד גרשגורן

דו"ח הזיהום של מפרץ חיפה - שישה מפעלים קיבלו התראה לפני צמצום פעילותן

בין המפעלים - כרמל אולפינים, חיפה כימיקלים, דור כימילים, אלקון, ביטום ותחנת הדלק גליל. מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה: "נמשיך להפחית את זיהום האוויר למען תושבי חיפה והמדינה כולה"

05.07.2016, 12:12 | ליאור גוטמן
שישה מפעלים קיבלו ברבעון האחרון התראה מפני סגירה מלאה או חלקית של פעילותן, וזאת על רקע הניסיון לצמצם את זיהום האוויר במפרץ חיפה. כך עולה מריכוז פעולות המשרד להגנת הסביבה לתקופה שבין אפריל ליוני 2016.

קראו עוד בכלכליסט

המפעלים אליהם פנה המשרד היו כרמל אולפינים (חריגות בהיקף הפליטות של תחמוצת החנקן); חיפה כימיקלים (חריגה בשיעור הפליטות בארבע ארובות); דור כימיקלים (דליפות); אלקון (חריגה בערכי שריפה של מזוט); ביטום (אירוע חומרים מסוכנים עם קנס של כ-530 אלף שקל) ותחנת הדלק גליל (אי התקנת מערכת להשבת אדי בנזין).

עוד עולה מדו"ח המשרד שהושלמו תקנים לכ-25 מפעלים נוספים לרבות בז"ן, גדיב וכאו"ל.

זיהום אוויר (אילוסטרציה), צילום: בלומברג זיהום אוויר (אילוסטרציה) | צילום: בלומברג זיהום אוויר (אילוסטרציה), צילום: בלומברג

בתחום התחבורה אושר תקצוב של כשני מיליון שקל כסיוע לרשויות מקומיות במפרץ בפעילותן לצמצום זיהום האוויר מתחבורה ופורסמו מכרזי רכש ע"י אגד ועיריית חיפה לאוטובוסים ומשאיות אשפה בהנעה חלופית (חשמלית וגז טבעי) במימון משותף עם המשרד. עד סוף השנה יקבע אזור שאסור לכניסת כלי רכב כבדים דוגמת משאיות או אוטובוסים שמונעים במנועי סולר

"אנחנו ממשיכים למקד את פעילות המשרד להגנת הסביבה בהפחתת זיהום אוויר ותחלואה הנגרמת ממנו. זו משימה לאומית בעלת חשיבות עליונה בישראל בכלל ובפרט במפרץ חיפה. על אף השיפור המשמעותי באיכות האוויר בשנים האחרונות בעקבות פעולות המשרד - יש עוד עשייה רבה לפנינו ונמשיך להפחית את זיהום האוויר למען תושבי חיפה והמדינה כולה", סיכם ישראל דנציגר, מנכ"ל המשרד.

ח"כ יעל כהן-פראן (המחנה הציוני) אמרה בתגובה לדו"ח ש"פעם אחר פעם אנו מקבלים מידע סותר מהמשרד שאמור להגן עלינו. במקום לדאוג לבריאות הציבור, כחלון דואג שהמפעלים המזהמים ימשיכו לזהם את מפרץ חיפה". לדבריה המשרד להגנת הסביבה מרמה את הציבור, ובמקום להחמיר עם המפעלים המזהמים, הוא נותן להם אישור חוקי לזהם את מפרץ חיפה ולפגוע בבריאות התושבים. "מהתכתבות שלי עם גורמי מקצוע במשרד עולה כי הערך המרבי לפליטת תחמוצות חנקן מארובות תנורי הפיצוח גבוה ב-50 עד 100 אחוז מהתקן אליו ניתן להגיע בטכנולוגיה עדכנית. בנוסף, בהיתר החדש של המפעלים הם קיבלו דחייה עד ל-2022. בצמצום פליטות אחרות. לבסוף, אין בחינה של הפליטה הכוללת של מתחם בז"ן, כמו גם המשרד לא מסוגל לפקח על הפליטה שכן לא דרשו ניטור רציף", אמרה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות