אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המועצה הארצית לתכנון ולבנייה אישרה להעביר את תמ"א 1 להערות הוועדות המחוזיות צילום: שאטרסטוק

המועצה הארצית לתכנון ולבנייה אישרה להעביר את תמ"א 1 להערות הוועדות המחוזיות

התוכנית אמורה לאגד את השטחים הפתוחים לסוגיהם, שמורות טבע, גנים לאומיים, נחלים וחופים למכלול אחד. כמו כן היא מוסיפה כחצי מיליון דונם של שטחים מוגנים, מעבר לשטחים השמורים כיום בתוכניות המתאר הארציות הקיימות

05.07.2016, 14:37 | אביב גוטר
המועצה הארצית לתכנון ולבנייה בראשות אביגדור יצחקי אישרה היום (ג') להעביר להערות הוועדות המחוזיות את תוכנית המתאר הארצית המאוחדת (תמ"א 1). אחת ממטרות התוכנית היא לאגד את השטחים הפתוחים לסוגיהם, שמורות טבע, גנים לאומיים, נחלים וחופים למכלול אחד. כמו כן התוכנית מוסיפה כחצי מיליון דונם של שטחים מוגנים, מעבר לשטחים השמורים כיום בתוכניות המתאר הארציות הקיימות.

קראו עוד בכלכליסט

חוף תל ברוך (ארכיון) חוף תל ברוך (ארכיון) חוף תל ברוך (ארכיון)

אחד הפרקים שעוררו התנגדויות רבות מצד ארגוני סביבה הוא פרק החופים שאושר לפני שלושה חודשים. התוכנית קובעת איסור בנייה על החוף בתחום 100 מ' מקו המים, פרט לפיתוח שירותי חוף לטובת כלל הציבור וזאת במקומות מוגדרים בלבד, כאשר מרבית שטחי החופים נותרים חופשיים ופתוחים. עוד לפני הדיון היום, הושגה הסכמה עם רשות הטבע והגנים, הארגונים והמשרד להגנת הסביבה לפיה יסומנו בתמ"א 1 פארקי חוף עירוניים מחוץ לתחום 100 המטר בחופים, שיהוו רצועה ירוקה ויתאפשרו בהם שימושים לטובת הציבור בלבד - חינוך ימי, ארכיאולוגיה, מסעדות ובתי קפה. למרות זאת במהלך הדיון התעורר ויכוח בו נציג אדם טבע ודין דרש להתנגד להסכמות שהושגו וקרא להתעלם מהן. יצחקי בתגובה קרא אותו לסדר ואף אמר לו: "מה שאתה עושה פה זה נזק למשימה שלשמה שלחו אותך. זו פשוט הונאה. כל מה שמעניין אותך זה ללכת או לבג"ץ או לעיתונים. אתה לא ענייני, אלא רק מנסה להצדיק את קיומכם".

בארגון אדם טבע ודין טוענים כי התיקונים שנעשו בפרק החופים שונים באופן דרסטי מהמצב הקיים ומצריכים הסמכה מפורשת של המועצה הארצית, שהיא היחידה שיכולה להורות למינהל התכנון על הכנת תוכנית מיתאר ארצית חדשה, ולקבוע את תוכנה. פרק החופים למעשה פוגע קשות בהגנה על רצועת החוף שמספקת תמ"א 13, ולכן כדי שתהיה למינהל התכנון סמכות להכין תוכנית פוגעת כזו, המועצה הארצית הייתה צריכה להחליט באופן מפורש שכיום יש הגנה מוגזמת על החופים, ושיש להפחיתה.

תמ"א 1 מתכללת למעלה מ-300 תמ"אות רבות לכדי תוכנית אחת, המחולקת לנושאים, כאשר לפי מנהל התכנון, הצורך בגיבוש תמ"א 1 נבע מהרצון לתאם ולתכלל מאות תוכניות מתאר ארציות ותיקוני תוכניות שאושרו לאורך עשרות שנים, והביאו לעומס רב על המערכת ועל הציבור, הן בשל כמות המסמכים הסטטוטוריים שכל תוכנית נדרשת לתאום איתם, והן משום חפיפה או סתירה במקרים רבים שהקשו על יצירת עקרונות ומדיניות תכנון סדורים, אחידים ומעודכנים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות