אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"עד שהמדינה לא תבנה 70 אלף דירות להשכרה אין סיבה להעלות את המס" צילום: עומר מסינגר

"עד שהמדינה לא תבנה 70 אלף דירות להשכרה אין סיבה להעלות את המס"

ח"כ מיקי לוי, אמר את הדברים בכנס שמתקיים היום באילת בנושא מיסוי; רו"ח ג'ק בלנגה: "אם רשות המסים תתייחס לשכירות של בעלי 5-10 דירות כהכנסה עסקית זה יגרום להעלאת שכר הדירה והפער יגולגל על השוכרים"

05.07.2016, 20:27 | עמרי מילמן

"עד שהמדינה לא תעמיד 60-70 אלף דירות להשכרה אין שום סיבה להעלות את המס על השכרת דירות", כך אמר ח"כ וסגן שר האוצר לשעבר, מיקי לוי בפאנל בנושא תכנוני מס בכנס השנתי של לשכת רואי החשבון שמתקיים היום (ב') באילת.

קראו עוד בכלכליסט

במסגרת הכנס עלה לדיון הפער שבין מיסוי ההכנסה על הכנסות משכר דירה שעומד על 10%, לעומת הכנסות משכר דירה המוגדרות כעסק למרובי דירות שממוסות בשיעור של 25%. משתתפי הכנס מציינים כי היום אין כללים ברורים הקובעים מתי בעל מספר דירות הוא בפועל בעל עסק להשכרת דירות והנושא פרוץ.

לדברי רו"ח ג'ק בלנגה, סגן נשיא לשכת רואי החשבון, "לאחר שניתנו מספר פסקי דין, הסוגייה נמצאת בפתחו של המחוקק, שיכול להגביל את כמות הדירות או את סך ההכנסות משכר דירה שבינתיים משאיר את הסוגיה פרוצה". לדברי בלנגה, "יש שמועה שבכוונת רשות המסים לקבוע שבין 5-10 דירות יכירו בהכנסה כעסקית. אולם אם רשות המסים תתייחס לדמי שכירות של מי שמחזיק ב-5-10 דירות כהכנסה עסקית זה יגרום להעלאת שכר הדירה. הפער יגולגל על השוכרים".

דירה להשכרה (ארכיון), צילום: דוד הכהן דירה להשכרה (ארכיון) | צילום: דוד הכהן דירה להשכרה (ארכיון), צילום: דוד הכהן

שופטת בית המשפט המחוזי בת"א, ירדנה סרוסי, התייחסה לנושא ואמרה, "מספר הדירות הוא נתון מאד רלוונטי. ככל שהוא גדול יותר, זה משפיע באופן ישיר על מערך ההתארגנות שמפעיל בעל הדירות - מזכירות, הנהלת חשבונות וכו'. השוק צריך לדעת מה מספר הדירות ממנה יש חזקה משפטית ממנו מדובר בהכנסה מעסק".

לוי התייחס לאפשרות הזו ואמר "עד שהמדינה לא תעמיד 60-70 אלף דירות להשכרה, עם מחיר מוגן ורשת ביטחון אין שום סיבה להעלות את המס של 10% על דירות. אם נטיל מס גבוה יותר, כל הוצאות האחזקה השוטפת הכל יידחף בתוך הדו"ח השנתי למס הכנסה ומי שיתעמת עם זה הם השוכרים- כולם יודעים מה רשות המסים צריכה להתמודד איתו".

לוי תקף את המהלך שקידם כחלון לקיצור זמן ההמתנה למכירת דירה המזכה פטור ממס, מתקופה של שנתיים לתקופה של שנה וחצי ואמר, "ברשות המסים רצו לקצר את תקופת ההמתנה ל-12 חודשים במקום 24 חודשים, חשבו שזה יביא יזרוק יותר דירות לשוק, אבל זו שטות גמורה".

לוי התייחס לחשש שעלה בכנסת בעת אישור החוק כי דווקא הפריפרייה בה הביקוש לדירות נמוך יותר תפגע מהמהלך והוסיף "יש מקומות שקשה מאוד למכור בהם דירות. אדם שלא הצליח למכור את הדירה שלו תוך 12 חודש הוא ימכור תחת לחץ במחיר נמוך. אם זה יקרה, חצי ממדינת ישראל יפשוט את הרגל. הם הורגים את אזרחי ישראל.החלטנו ללכת ל-18 חודשים, ובעוד חמש שנים נחזיר גם את מס השבח וגם את מס הרכישה לתקופת פטור של 24 חודשים"

עו"ד יוסי אלישע, יו"ר פורום מסים משותף בלשכת עורכי הדין, התייחס לעבודת ההכנסה שעשה משרד האוצר כדי לקדם את המהלך של כחלון ואמר: "הטבלאות על בסיסן עבד משרד האוצר לא היו רלוונטיות בכלל שכן הן היו לגבי 2013-2014, אז לא היה לנו מס על דירה שנייה, כי היה פטור כל 4 שנים, וכל מה שהיה על הפרק היה 3.5% ,מאז יש מס של 8%".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

13 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

12.
יופי,  אז תרביצו למשקיעים ותגרמו לכולם למכור את
יופי,  אז תרביצו למשקיעים ותגרמו לכולם למכור את הדירות.  איפה יגורו כל החלשים באמת שאין להם סיכוי לקנות דירה?  או אנשים שלא רוצים לקנות דירה כי מגיעים למקום לתקופה ארעית של כמה שנים?  יש לי,  יש לי,  יש לי...  יגורו בא-ו-ה-ל... 
Clover  |  06.07.16
11.
נשמע שלוי חסר הבנה בכלכלה. יש עתיד רצתה
נשמע שלוי חסר הבנה בכלכלה. יש עתיד רצתה להוריד את מחירי הדירות, מה הוא חושב, שמוכרי הדירות לא ילחצו במצב כזה? כחלון הביא רעיון טוב, להפוך את הסדר: קודם להלחיץ את מוכרי הדירות, ואז כשימכרו בלחץ זה יביא לירידת מחירים בשוק לטובת הצעירים. נשמע שלוי מנסה לפוצץ את הבועה ולהשאיר אותה שלמה...
Hammer  |  06.07.16
10.
ג'ק בלנגה תקרא למה שכר הדירה כבר לא
ג'ק בלנגה תקרא למה שכר הדירה כבר לא יעלה: מחיר השכירות הנוכחי הושג בשוק חופשי, דהיינו הוא נקודת שיווי משקל בין מספר האנשים שרוצים לשכור וגם יכולים לשלם אותו, לבין מספר הדירות להשכרה. תקפיץ מחיר? חלק מהשוכרים לא יעמוד בכך ויחזור להורים, או יחזור לגור עם שותפים. לחילופין, אנשים שגרים עם הורים או עם שותפים, פשוט ידחו את היום בו הם ישכרו דירה שלמה לבד. תופעות אלו יגרמו לעודף דירות בשוק ומשכירים יתקעו עם משכנתא מצד אחד ודירה בלי דייר מצד שני. ואז הם יחזירו את המחיר למה שהיה. 
PurplePalmtree  |  05.07.16
9.
מיקי אתה שוטר לא כלכלן אז תבלבל לנו
מיקי אתה שוטר לא כלכלן אז תבלבל לנו את המוח, כיום מחירי הדירות מחושבים לפי תשואה של כמעט 3% , אם מחיר השכירות הינו 5000ש"ח אז מחיר הדירה הינו 2 מיליון מינימום, תעלה את המס על השכרת דירות, ל25% אזיי דירה כזו תניב שכירות של 3750 מחיר דירה שכזו תרד במהירות ב25% וזה בדוק, אי אפשר להגדיל את השכירות עוד, השכר הממוצע במשק לא מאפשר . כיום אני משלם שכירות של 7500 ש"ח , אם תעלה לי את השכירות ב10% אני עובר למקום יותר מרוחק , גם ככה אי אפשר לשרוד.
Blowdryer  |  05.07.16
לכל התגובות