אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנק ישראל בדק את האשראי שהבינלאומי נתן לאיתי שטרום צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

בנק ישראל בדק את האשראי שהבינלאומי נתן לאיתי שטרום

הפיקוח על הבנקים בחן את האופן שבו העניק הבנק הבינלאומי אשראי לבעלי חברת ISP, שבאמצעותו הריץ את מניות אי.די.בי, והגיש את ממצאיו להנהלה. הבדיקה נערכה לאחר עדותו של ראש החטיבה העסקית אילן בצרי במשפטו של נוחי דנקנר

06.07.2016, 06:50 | גולן חזני

בשולי הכרעת הדין של חאלד כבוב, שבה הורשעו נוחי דנקנר ואיתי שטרום בהרצת מניות אי.די.בי בפברואר 2012, מתח השופט ביקורת קשה על הבנק הבינלאומי ועל ראש החטיבה העסקית בבנק אילן בצרי שאישר לבקשת דנקנר קו אשראי גדול לשטרום ששימש אותו להרצת המניות. כבוב ציין כי הוא אינו מקבל "חלקים מהותיים מגרסתו של בצרי. מצאתי כי איני יכול להסתמך על עדותו לקביעת ממצאים עובדתיים".

קראו עוד בכלכליסט

מבדיקה שערך "כלכליסט" מתברר כי בנק ישראל ערך בדיקה בבנק הבינלאומי מיד לאחר שבצרי העיד בבית המשפט וכי הפיקוח העביר דו"ח להנהלת הבנק הבינלאומי ובו ממצאים שונים אותם דרש ליישם.

בפיקוח על הבנקים ובבנק הבינלאומי סירבו למסור תגובה.

מימין: ראש החטיבה העסקית בבינלאומי אילן בצרי והמפקחת על הבנקים חדוה בר, צילומים: עמית שעל, אוראל כהן מימין: ראש החטיבה העסקית בבינלאומי אילן בצרי והמפקחת על הבנקים חדוה בר | צילומים: עמית שעל, אוראל כהן מימין: ראש החטיבה העסקית בבינלאומי אילן בצרי והמפקחת על הבנקים חדוה בר, צילומים: עמית שעל, אוראל כהן

לפי הכרעת הדין, דנקנר ניצל את מעמדו וקשריו בבנק הבינלאומי כדי להשיג לשטרום מימון בהיקפים גדולים וזאת כדי שיוכל להמשיך ולהריץ את מניית אי.די.בי באמצעות רכישות מסיביות וחריגות של המנייה. לאחר שבקשתו של שטרום לקבלת קו אשראי של 15 מיליון שקל — כשברשותו הון עצמי של 850 אלף שקל בלבד — נדחתה, התקשר שטרום לדנקנר. דנקנר ניסה לשוחח טלפונית עם מנכ"לית הבנק סמדר ברבר־צדיק, ומשלא הצליח התקשר לראש החטיבה העסקית בצרי, שאישר לשטרום את קו האשראי המבוקש.

בעדותו בבית המשפט טען בצרי שדנקנר לא היה הסיבה לכך שהוא אישר לשטרום את קו האשראי. לדבריו, שטרום אמר לו שברשותו "כספים גדולים בשווייץ" אותם הוא יכול להעמיד כבטחונות אם יתבקש, ושהמילה הטובה של דנקנר רק סייעה, ולא הכריעה.

כבוב קבע כי אין ספק שלשיחתו של דנקנר עם בצרי היה משקל מכריע בהחלטתו של בצרי להעניק לשטרום אשראי ולכן הוא מצא לנכון "לדחות את גרסתו של בצרי לפיה היה מאשר את מתן האשראי אף לולא שיחתו עם דנקנר וכי זו היוותה חיזוק בלבד.

אין להתעלם מהעובדות לפיהן מדובר בבקשה מצד משקיע שלא היה מוכר לבצרי, שאין בידי החברה שבבעלותו אלא הון עצמי של 850 אלף שקל בלבד ושמבקש קו אשראי של מיליוני שקלים כדי להשקיע במניה יחידה שמצויה במגמת ירידה בשוק".

גורמים בבנק טוענים כי מתן אשראי ללקוח ותיק אינו דבר חריג וכי האשראי שניתן לשטרום הוחזר כעבור כמה ימים.

הבנק הבינלאומי נחשב לבנק סולידי יחסית, ובסביבת הבנק אומרים כי הפרשה הזאת גורמת לו לחוסר נוחות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות