אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ההכרעה על הרחבת זכויות הבנייה בתמ"א 38 נדחתה בחודש: ניסיון להבשיל את גרסת שוורץ צילום: בועז אופנהיים, עמית שעל

ההכרעה על הרחבת זכויות הבנייה בתמ"א 38 נדחתה בחודש: ניסיון להבשיל את גרסת שוורץ

במועצה הארצית לתכנון ובנייה יידרשו להכריע בין מספר גרסאות לתיקון תוכנית המתאר הארצית. במינהל התכנון מבקשים זמן נוסף כדי להציג את המתווה החדש שמקדמת העומדת בראשו

06.07.2016, 10:44 | דותן לוי

למרות הקיפאון בתחום ההתחדשות העירונית מסוג תמ"א 38, המועצה הארצית לתכנון ובניה החליטה אתמול (ג') שלא להכריע בסוגיה של בחירת תוכנית אחידה לתמ"א 38, ודחתה את ההכרעה לישיבתה הבאה בעוד כחודש. אחת הסיבות לאי ההכרעה אמש הוא המתווה הנוסף שהציגה מנהלת מינהל התכנון בינת שוורץ ונחשף לראשונה ב"כלכליסט".

לפי ההצעה שמזכירה במתכונתה נוסחאות המקובלות בפרויקטים של פינוי־בינוי, לכל דירה קיימת תינתן תוספת של 25 מ"ר והשטח שיתקבל יוכפל פי שלושה. עד לישיבתה הבאה צפויה המועצה להביא להבשלת התוכנית שהציגה שוורץ, ובמסגרת זאת להציגו למשרדי הממשלה הרלוונטיים, ליועץ המשפטי לממשלה ולראשי הרשויות. ברקע - חשש שראשי רשויות מקומיות יכשילו את המתווה, בעקבות החשש מהעומס שייווצר על תשתיות קיימות והקשיים בגביית היטלי השבחה.

 

קראו עוד בכלכליסט

ההכרעה אתמול הייתה אמורה להתקבל בין מספר אפשרויות, לאור מחלוקת שהתגלעה בגין פרשנות שונה שהעניקו לתוכנית המשנה ליועץ המשפטי לממשלה ארז קמיניץ לעומת פרשנות של יו"ר ועדת הערר במחוז ת"א – עו"ד מיכה גדרון (אשר פרש מאז מתפקידו). מדובר בפרשנות שניתנה לתמ"א 38 תיקון 2 (הריסה ובניה מחדש), שהיא התוכנית הנפוצה כיום. הפרשנות של גידרון אשר נקראה הפרשנות "המורחבת" אפשרה להוסיף את זכויות הבניה הקיימות מתוקף התב"ע (תוכנית בנין עיר) כאשר עליהן ניתן היה להוסיף את הזכויות מתוקף תמ"א 38. מנגד, קמיניץ סבר כי פרשנות זו אינה נכונה וסיפק פרשנות משלו אשר מאפשר זכויות בניה מופחתות מתוקף התמ"א בלבד. המחלוקת בנושא יצרה מצב של קיפאון מתמשך בתחום ובשל כך הוחלט למנות חוקר שמסקנותיו הוצגו בדיון אמש.

מסקנותיו של החוקר המיוחד, האדריכל פרופ' דימיטרי מזו, היו דומות מאד לפרשנות של גידרון, כלומר מתווה שיאפשר זכויות בניה נרחבות מכפי שגרסה הפרשנות של קמיניץ. לפי מסקנות החוקר שהוצגו אתמול, בעת ביצוע פרויקט של תמ"א הריסה ובניה מחדש יוענקו זכויות בהתאם לתב"ע ולא על פי שטח הקומות הקיים. המשמעות היא שבמגרשים בהם ישנן זכויות בניה בלתי מנוצלות ניתן יהיה לקבל בנוסף לזכויות אלה את הזכויות הקיימות מתוקף תמ"א 38. מתווה זה יאפשר את המשך קידום התמ"א היות והכדאיות הכלכלית שלו היא גבוהה מזו של הפרשנות הקודמת.

כאמור, מנהלת מינהל התכנון בינת שוורץ הציגה מתווה שלישי, אשר יכול לשמש כאלטרנטיבה למצב הקיים ולגרסה המומלצת על ידי החוקר. מדובר בהצעה שאינה קושרת בין זכויות הבניה למגרש בהתאם לתב"ע אלא מייצרת נוסחה חדשה בהתאם למצב הבנוי אשר מכוחה ניתן יהיה להעניק את זכויות הבניה. לפי ההצעה, שמזכירה במתכונתה נוסחאות של פינוי בינוי במקרה של בניין בן 10 דירות ששטח כל דירה בו עומד על 80 מ"ר תאפשר התוכנית תוספת של 25 מ"ר לדירה כלומר שטח המבנה הכולל יעמוד על 1,050 מ"ר ואת הסכום הזה יכפילו ב-3 כך שהיקף השטח שניתן יהיה לבנות יעמוד על 3,150 מ"ר בסך הכל.

בחודש שיחלוף עד לישיבתה הבאה של המועצה הארצית, צפוי מינהל התכנון להציג את המתווה למשרדי הממשלה הרלוונטיים, ליועץ המשפטי לממשלה ולראשי הרשויות. החשש העיקרי הוא שראשי הרשויות יהוו מכשול לתוכנית זו בין היתר בשל חשש כי לא תאפשר להם גבייה הולמת של היטלי השבחה ולא תספק מענה למחסור בשטחי ומבני ציבור ולעומס שיווצר על התשתיות הקיימות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה