אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
צחוק ודמע צילום: כפיר בולוטין

צחוק ודמע

"השחקנית" מזגזג בצורה פנומנלית בין דרמטי לקומי ובין דמויות הסטוריות למומצאות

07.07.2016, 08:36 | מאיה נחום שחל

תיאטרון בית ליסין מעלה את המחזה "השחקנית" מאת גור קורן בבימוי גלעד קמחי ובהשתתפות נטע גרטי, לירון ברנס, נדב נייטס, אתי וקנין-סובר, מעיין ויסברג, צביקי לוין, שי אגוזי, ליאור מיכאלי ועופר רוטנברג.

השנה 1947, טרום הקמת המדינה, שלומית יאנובסקי (גרטי) היא שחקנית מתוסכלת בוגרת הסטודיו של הבימה החולמת לשחק בתיאטרון, אך בינתיים מרקדת בתיאטרון המוזיקלי "לי לה לו" כזמרת ליווי של שושנה דמארי. אחיה אהרון הוא איש האצ"ל מציע לה את תפקיד חייה כשחקנית במחתרת במשימה חשאית של פיתוי קצין בריטי (ברנס). כשהיא מגלה שהקצין מתעתד לפתוח תיאטרון אנגלי-יהודי בפלשתינה היא נקלעת לקונפליקט ונקרעת בין רצונה לדאוג לגורל המדינה לרצון להגשים את חלומה.
ניחוחות של שנות ה-40, צילום: כפיר בולוטין ניחוחות של שנות ה-40 | צילום: כפיר בולוטין ניחוחות של שנות ה-40, צילום: כפיר בולוטין

אלתרמן ודמארי

קורן כתב מחזה תקופתי מבריק- סאטירי, ציני, אירוני וחוצה ז'אנרים המטפל בסוגיות היסטוריות ציוניות הרות גורל (מדויקות יותר או פחות) לצד סוגיות מעולם התרבות, התיאטרון והברנז'ה שעסוקה לפעמים בעיקר בעצמה ("אנשים נחטפים, נדקרים, נתלים ואתם מדברים על תיאטרון?").

הכישרון שלו טמון בעיקרו ביכולתו הפנומנלית לזגזג בין דרמטי לקומי, בין הומור שטותי למתוחכם, בין דמויות שהיו כאן באמת (אלתרמן, דמארי, חנה מרון, אריה פילץ) לאלה שהן פרי דמיונו הפרוע, ולארוז את הכל בדיוק רב ובמינון הנכון.

היוצרים שלצדו קיבלו מתנה נפלאה ממנה ניתן לרקוח מטעמים מחד, אך היא מהווה אתגר לא פשוט לפיצוח מאידך, והם עומדים במשימה בהצלחה ויוצרים הצגה שנונה ומהנה. קמחי ששותף עם קורן להצלחה של "המוגבלים" (הצגת השנה 2014) העמיד הצגה לתפארת מדינת ישראל על כל מרכיביה התיאטרוניים: הווידאו ארט המצוין וההומוריסטי של יואב כהן שמהווה חלק משמעותי בתפאורה הנהדרת והפונקציונלית שעיצב ערן עצמון.

אורנה סמורגונסקי מביאה לבמה את ניחוחות שנות ה-40 בתלבושות שיצרה ואמיר לקנר מתבל במוזיקה מקסימה עם זמר עברי נוסטלגי כמו "כלניות" ו"צריך לצלצל פעמיים".

נטע גרטי מסתערת

את אושיות התרבות מגלמות בחן וקנין-סובר ואגוזי המשעשעים כשושנה דמארי ואלתרמן (בהתאמה) וויסברג הנהדרת כחנה מאירצ'ק (מרון).

לוין מיכאלי ורוטנברג עשו עבודתם נאמנה במספר תפקידים. נייטס נפלא ורב גוני בתפקיד אהרון יאנובסקי וברנס המצוין מפגין יכולות קומיות ודרמטיות ומבטא בריטי יציב בתפקיד הקצין אדם שינוול. השחקנית היא גרטי שמסתערת על התפקיד במלוא הכישרון ומשוטטת בהנאה במחוזות התום, התושיה, הרצינות וההומור.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות