אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשות ני"ע אוסרת פרסום פרטים על מיזמי השקעה לא מפוקחים צילום: אוראל כהן

רשות ני"ע אוסרת פרסום פרטים על מיזמי השקעה לא מפוקחים

בעקבות מיזמים כמו קרן אור וקרן קלע, שהמשקיעים בהן הפסידו הון עתק, פרסמה הרשות נייר עמדה שלפיו אין לפרסם לציבור הרחב דבר על מחירים ועל ריביות ותשואות צפויות בניסיון לפתות משקיעים

07.07.2016, 08:16 | רחלי בינדמן

רשות ני"ע פרסמה אתמול נייר עמדה המבהיר בצורה חד־משמעית את הכללים לשיווק מיזמי השקעות ללא פרסום תשקיף. הרשות מחדדת בדבריה כי חל איסור להציע ליותר מ־35 משקיעים, על פני תקופה של 12 חודשים, לרכוש ניירות ערך — גם אם בפועל המכירה תהיה לבסוף למספר זה של משקיעים. 

קראו עוד בכלכליסט

במלים אחרות, הרשות קובעת ביחס לגופים שמציעים השקעות מבלי לפרסם תשקיף המפוקח על ידיה, כי לא די בכך שרק 35 משקיעים בשנה יצטרפו אליה, אלא שאותם גופים מנועים מלפרסם את פרטי ההצעה לכלל הציבור. הרשות מבהירה כי אף כי פרסום כללי לא נאסר, אסור לגופים הללו לפרסם את המחיר, הריבית והתשואה או התשואה הצפויה מההצעה שעל הפרק.

כתב אישום נגד קרן קלע

ההחמרה של הרשות באה על רקע שורת מיזמים שעלו לכותרות בשנה האחרונה, ובהם אלה של קרן אור וקרן קלע, שהבטיחו תשואה גבוהה למצטרפים, בטענה להשקעות בפרויקטי נדל"ן, תמ"א והשלמות הון לעסקים. בפועל התגלו כשלים באופן ניהול הקרנות הללו, ולפני שבועיים הגישה הפרקליטות כתב אישום נגד אמיר ברמלי, שעמד מאחורי קרן קלע, בעקבות חקירת רשות ני"ע, בטענה לעבירות מרמה וגניבה בהיקף של מעל 400 מיליון שקל.

הרשות מבקשת למנוע את חשיפת הציבור הרחב להשקעות לא מפוקחות, בעיקר אנשים שאין להם כלים לבחון את טיב ההשקעה וסיכוניה. הרשות מעדיפה שרק משקיעים מתוחכמים יחשפו להשקעות כאלה ויוכלו לנתח אותן ואת הסיכון הגלום בהן.

בנייר העמדה נכתב במפורש כי "חל איסור לפרסם מחיר, ריבית ותשואה לגבי ההצעה העומדת על הפרק, וכן איסור לפרסם בין היתר היקפי גיוסים קודמים, תשואות עתידיות בפרויקטים שבהם החברה משקיעה, או בהשקעות שאותן היא מארגנת, תשואות ממוצעות או טווח תשואות, ביחס להשקעות קודמות שבוצעו על ידי או באמצעות המיזם, ותשואות פרטניות ביחס להשקעות קודמות.

בנוסף, חל איסור לפרסם נתונים על אופן מימון פרויקט, עלויותיו, מחיר מכירה משוער, נתוני מכירות או היקפי השקעות שבוצעו בעבר על ידי החברה — וכל נתון כספי אחר". כל פרסום שכזה, כך לפי הרשות, לא ייחשב פרסום מותר, שמהווה כלי לסינון ראשוני של משקיעים. הרשות קובעת כי על הפרסום להיות כללי ולעסוק רק בכוונה להציע ניירות ערך, ובמסגרתו ניתן לפרסם רק את תחום הפעילות, סוג המוצר וזהות בעלי התפקיד במיזם.

אמיר ברמלי, צילום: אריאל שרוסטר אמיר ברמלי | צילום: אריאל שרוסטר אמיר ברמלי, צילום: אריאל שרוסטר

 

שלל הצעות באינטרנט

למרות כללי הרשות, מעלה חיפוש בגוגל תחת המלים "תשואה מובטחת" שלל אתרים המציעים תשואה מובטחת. אתר אחד מציע, למשל, "הזדמנות להשקעה מניבה בנדל"ן, בארה"ב ואירופה" ומתחייב ל"השקעה בסיכון נמוך בתשואה שנתית של כ־10%. עם זאת, מאז התפוצצות פרשת קרן אור וקרן קלע, הסירו מיזמים רבים את האתרים והפרסומות שלהם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות