אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הוועדה המסדרת: כשביבי באפריקה, הח"כים נחים צילום: עומר מסינגר

הוועדה המסדרת: כשביבי באפריקה, הח"כים נחים

רק 29 חברי כנסת טרחו להגיע השבוע להצבעות המליאה, ומחזה הכיסאות הריקים רק יחמיר לאור דרישת ועדת הכנסת להעלות את מספר הח"כים בכל ועדה

07.07.2016, 08:14 | רוני זינגר

1. שלושה שבועות שהכנסת עובדת בחצי כוח. השבוע, ביום עמוס חקיקות, נספרו בשעת שיא 29 חברי כנסת שהתייצבו לעבודה. אז איפה כולם? חלק מסיירים באפריקה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, אחרים הבינו שאם הוא לא בסביבה הם יכולים לא להגיע, ובשל חגיגות סוף הרמדאן סוכם על דחיית הצבעות על חקיקה מעוררת מחלוקת.

עוד לפני הנסיעה של נתניהו המליאות נותרו ריקות, מצב שרק יחמיר לאור כפילויות בוועדות הכנסת. בימים אלה ממתינים חברי הכנסת להקמת שתי ועדות חדשות — לצדק חברתי ולסיוע לניצולי שואה — שהוקמו לצורך פיצוי ופיוס ח"כים מהקואליציה כמו מיקי זוהר. יו"ר הקואליציה דוד ביטן הוא שיזם את הרעיון, וועדת הכנסת החליטה על ועדה אחת לקואליציה ואחת לאופוזיציה.

את הוועדה לקואליציה היה אמור לקבל ח"כ זוהר, שממתין עדיין לפיצוי הולם מנתניהו, לאחר שחש כמועמד המרכזי ליו"ר הקואליציה והופתע כשביטן נבחר. זוהר הודיע כי בכוונתו להקים וועדה שתעסוק בצדק חברתי. תחת הנושא יהיה כמעט הכל, תלוי במה ישחררו ראשי הוועדות הקיימים. באופוזיציה קפצו על ההזדמנות וביקשו להקים וועדה מיוחדת לסיוע לניצולי השואה.

אלא שהוועדות האלו עולות הרבה כסף, ואנשי המחנה הציוני נסוגו, בשל ביקורת שהשמיעו עיתונאים. כעת יו״ר הכנסת יולי אדלשטיין ממתין להסכמה בין הצדדים אחרת הוא לא יאשר את הקמתן. 

ח"כ מיקי זוהר, צילום: עומר מסינגר ח"כ מיקי זוהר | צילום: עומר מסינגר ח"כ מיקי זוהר, צילום: עומר מסינגר

אם זה לא מספיק, בשבוע שעבר קיבלה ועדת הכנסת החלטה להעלות את מספר הח"כים החברים בכל ועדה. אלא שבדיקת המכון הישראלי לדמוקרטיה מועררת ספק ביכולתם של הח"כים לכהן בכמות כזו של ועדות.

כיום, בכנסת פועלות 68 ועדות. בסך הכל דרושים 219 תפקידים בכלל הוועדות, אבל מתוך 120 חברי הכנסת ישנם רק 94 זמינים לפעילות בוועדות — היתר שרים וסגני שרים. המשמעות היא שכל ח"כ מכהן בממוצע ב־2.3 וועדות. הח״כים של הקואליציה מתזזים הרבה יותר, כדי לשמר רוב בהצבעות, לכן אישור הקמת ועדות נוספות אמנם יביא כבוד לח"כ זוהר, אך גם יביא לעומס נוסף על כל היתר.

2. במהלך דיון בוועדת הכספים על יוקר המחיה מאז מחאת הקוטג' הסתובבה בחורה שהיה קשה לפספס את לחישותיה לח"כים ואת הפתקים שכתבה. היא עשתה בדיוק את שעשו הלוביסטים "של פעם" עם הסרט הכתום, אבל בלי זיהוי. אותה בחורה היא רעות קינן, יועצת החקיקה של התאחדות התעשיינים, ובניגוד ללוביסטים של ההתאחדות, היא הנציגה שלה מבפנים.

גם לשכת עורכי הדין, רואי החשבון, ההסתדרות, ושתי"ל (שירותי תמיכה וייעוץ לקידום שינוי חברתי בישראל) מחזיקים "יועצי חקיקה". מלבד זאת, לקינן יש חדר שהוקצה לה במיוחד במתחם, והיא לא לבד. כמוה גם נציגי לשכת עורכי הדין, מרכז השלטון המקומי וההתסדרות החדשה למשל נהנים מאותם תנאים.

מהתאחדות התעשיינים נמסר: "ההתאחדות פועלת בקרב משרדי הממשלה והכנסת כחלק מהעבודה השוטפת לחיזוק התעשייה והמשק הישראלי. עו"ד רעות קינן הינה עובדת אגף הרגולציה ומשתתפת בדיוני הכנסת הנוגעים לתעשייה".

ח"כ אורן חזן מושך כדרכו אש במסדרונות הכנסת. השבוע הוא הסתובב עם הראפר השנוי במחלוקת ״הצל״ (יואב אליאסי) והודיע שהוא מתכוון לפקוד אותו לליכוד. ״כמוני, הצל אומר את מה שהעם חושב. כשהעם יושב מול הטלוויזיה ומקלל את חברת הכנסת חנין זועבי, אנחנו נעשה את זה עבורו במליאה. עולם שבו דונלד טראמפ עשוי להיות נשיא ארה"ב, אנשים

צריכים להתעורר ולהבין שהכללים משתנים״, פרש חזן את משנתו לכתבים שפגש.

  • באחד הדיונים השבוע בועדת הכספים, התלונן חבר הכנסת אברהם מוזב מיהדות התורה על מצב הנדל"ן במגזר החרדי. ח״כ אחמד טיבי מהרשימה המשותפת מיהר להעלות הצעה ופנה ליו״ר הוועדה משה גפני ואמר ״בוא נפיל ביחד את הממשלה, נסכם שמקובל עלינו שגפני הוא ראש הממשלה. מבחינתי זה בסדר, אני רק לא בטוח שאצלכם בסיעה יסכימו״, אמר והתכוון למחלוקות הקיימות שבסיעה החרדית בין שר הבריאות יעקב ליצמן לגפני. אבל את גפני זה דווקא שיעשע. הוא פרץ בצחוק וסיכם ש״אין עליך, טיבי״.

  • רפורמת הפטם מוציאה את המיטב מח"כ איתן ברושי מהמחנה הציוני, מראשי הלובי החקלאי בכנסת. "החקלאות תלויה גם בקדוש ברוך הוא וגם בפקידי האוצר. ועם שניהם זה לא פשוט", אמר בוועדת הכלכלה וזכה לצחוק מתגלגל מהנוכחים. "כבר אמרת את הבדיחה הזאת בדיון קודם, ברושי", אמר לו יו"ר הוועדה איתן כבל באכזבה. "לא נורא, הקהל התחלף מאז", השיב ברושי. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות