אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מעל הצפי: תוספת של  287 אלף משרות למשק האמריקאי ביוני צילום: בלומברג

מעל הצפי: תוספת של 287 אלף משרות למשק האמריקאי ביוני

הצפי היה לתוספת של 175 אלף משרות בלבד. במקביל שיעור האבטלה עמד על 4.9% - מעט גבוה יותר מהתחזיות שצפו כי יעמוד על 4.8%. דו"ח התעסוקה הקודם לחודש מאי היה מאכזב למדי ונחשב לאחת הסיבות המרכזיות לכך שבפד החליטו להשאיר את הריבית ללא שינוי

08.07.2016, 15:31 | שירות כלכליסט

דו"ח התעסוקה האמריקאי מצביע על תוספת של 287,000 משרות חדשות למשק האמריקאי בחודש יוני. הצפי של האנליסטים היה לתוספת של 175 אלף משרות חדשות, כך שמדובר בנתון חיובי למדי, לאחר דו"ח התעסוקה הגרוע של חודש מאי שדיווח על תוספת של 38 אלף משרות בלבד.

במקביל שיעור האבטלה ביוני עמד על 4.9%. זאת בעוד הצפי היה לשיעור אבטלה נמוך במעט - 4.8%. עוד עולה מהדו"ח כי השכר הממוצע לשעה עלה ב-0.1% ל-25.61 דולר לעומת תחזיות כי יעלה ב-0.2%. הדו"ח מצביע על כך שב-12 החודשים האחרונים עלה השכר הממוצע בארה"ב ב-2.6%. ההשתתפות בכוח העבודה עלתה במעט ל-62.7%.

קראו עוד בכלכליסט

דו"ח התעסוקה הקודם לחודש מאי היה מאכזב במיוחד, אולם יש לקחת בחשבון כי הוא הושפע גם מהשביתה של עובדי ורייזון. מאחר והשביתה הסתיימה, הדבר אמור להתבטא בתוספת של 35 אלף משרות לדו"ח של יוני.

דו"ח התעסוקה הנוכחי זוכה לחשיבות יתרה, זאת מכיוון שהדו"ח המאכזב של מאי נחשב לאחתת הסיבות המרכזיות לכך שבבנק הפדראלי המרכזי החליטו להשאיר את הריבית ללא שינוי. "הדו"חות הבאים יעזרו לקבוע מה יהיה המהלך של הפד בספטמבר. אם יהיו חלשים אז הבנק המרכזי לא יעלה את הריבית", אומר רוב מרטין מברקליס.  

מחפשי עבודה ביריד תעסוקה בארה"ב, צילום: איי אף פי מחפשי עבודה ביריד תעסוקה בארה"ב | צילום: איי אף פי מחפשי עבודה ביריד תעסוקה בארה"ב, צילום: איי אף פי

לפני הדו"ח אמר ג'וזף לבורנה מדויטשה בנק: "נראה שיש מגמת ירידה בצמיחה בתעסוקה. היסטורית, כששיעור האבטלה מתקרב ל-5%, נרשמת האטה". הכלכלנים מסבירים כי יכולות להיות שתי סיבות להאטה בשוק התעסוקה. הראשונה היא שהכלכלה מתקרבת למצב של תעסוקה מלאה, אך אין מספיק מועמדים עם הכישורים הנכונים לאייש את המשרות הזמינות בחלק מהתעשיות. ואילו הסיבה האפשרית השנייה היא שהמעסיקים אינם מעוניינים לגייס עובדים חדשים לנוכח הצמיחה האיטית של הכלכלה או חששות שהמצב יוחמר.

בגולדמן זאקס טענו כי מזג האוויר הוא האשם בדו"ח המאכזב האחרון, ותעשיות המושפעות ביותר ממזג האוויר, כמו בנייה, אירוח וקמעונות אכן כמעט ולא גייסו עובדים חדשים. בבנק פספסו מעט את התוצאות של הדו"ח - והעריכו כי יצביע על תוספת של 210 אלף משרות חדשות ביוני.

מרטין מברקליס הוסיף כי הדו"ח שהתפרסם היום חשוב כי הוא מעביר מסר לגבי מצב הכלכלה האמריקאית, בעוד אירופה מנסה להתמודד עם השלכות הברקזיט. משאל העם בבריטניה נערך ב-23 ביוני, כך שמרבית הנתונים בדו"ח היום מתייחסים לתקופה לפני ההצבעה. "אם הנתונים בארה"ב היו חלשים לפני ההצבעה בבריטניה, יכול להיות שהתוצאה תאיץ את המגמה הזו", הסביר מרטין לפני פרסום התוצאות. אולם, הוא ציין כי אם הנתונים יהיו טובים, זה יצביע על כך שארה"ב תוכל לעמוד בהשפעות השליליות על הצמיחה העולמית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות