אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ממשלת אוסטריה מבקשת להפקיע את הבית שבו נולד היטלר צילום: גטי אימג'ס

ממשלת אוסטריה מבקשת להפקיע את הבית שבו נולד היטלר

במשך שנים הושכר הבית לממשלת אוסטריה כדי למנוע מצב שייעשה בו שימוש בלתי הולם. לאחר שבעלת הנכס ביקשה לבטל את חוזה השכירות עם הממשלה, הוחלט להפקיע את הנכס - החלטה שמעוררת מחלוקת קשה במדינה

09.07.2016, 18:43 | שירות כלכליסט

בסמוך למסעדה תאילנדית וחניון של סופרמרקט עומד בניין צהוב בן שלוש קומות, שעל פי השלטון האוסטרי, טעון בכל כך הרבה "משמעויות מיוחדות, גלובליות, ומדיניות", עד כי יש להפקיעו מהאישה הזקנה המחזיקה בו. זהו הבית שבו נולד אדולף היטלר.  

קראו עוד בכלכליסט

הפקעת המבנה הוא הצעד הראשון בהחלטה לגבי עתידו של הבית, שעלול להפוך לאתר עלייה לרגל לניאו-נאצים, כפי שחוששות הממשלה. אולם המהלך המשפטי כבר מעורר סערה וכמה פוליטיקאים ודיירים במקום טוענים כי המהלך פוגע קשות בזכויות הקניין של בעלי הנכס. "זוהי הבחירה הגרועה ביותר ומוצא אחרון, אולם ישנן נסיבות המחייבות את ביצועו של מהלך זה", אמר הארי בוכמאייר, נציג האזור בפרלמנט. 

תצלום משנת 1939 של הבית שבו נולד אדולף היטלר, צילום: גטי אימג תצלום משנת 1939 של הבית שבו נולד אדולף היטלר | צילום: גטי אימג'ס תצלום משנת 1939 של הבית שבו נולד אדולף היטלר, צילום: גטי אימג

נסיבות אלו קשורות למחויבויות החוקתית של אוסטריה למנוע כל תקומה של הנאציזם במדינה. תוכניותיה של גרלינד פומר, בעלת המבנה, לוטות בערפל. מאז שנת 1972 שוכרת הממשלה את הבית בעיירה ברנאו אם אין, מזרחית למינכן, כדי לשלוט בשימוש שנעשה בו. ב-2001, עמותה למען אנשים בעלי פיגור שכלי שפעלה במבנה, פינתה את המקום משום שפומר חסמה תוכניות להנגיש את המקום לבעלי מוגבלויות.

ב-2014 ביקשה פומר לבטל את חוזה השכירות של הממשלה המשלמת יותר מ-5,000 דולר לחודש - כך על פי מסמך של משרד הפנים האוסטרי, שנחשף בידי ה"וול סטריט ג'ורנל". מומחים מהממשלה קבעו שהמהלך בלתי חוקי, אולם הם מודאגים מכוונותיה של פומר. המשרד הציע לרכוש את הנכס, אולם פומר לא הגיבה עד כה להצעה.

על פי משרד הפנים, המקרה עומד בדרישות שמציבה החוקה לגבי שימוש בנכס בעל מוניטין. אולם בשל העובדה שיש להפקיע את המבנה בשל חשיבותו ההיסטורית ולא כדי לבנות כביש לדוגמא, הרי שיועצים משפטיים בממשלת אוסטריה קבעו כי לשם הפקעת המבנה, יהיה על הממשלה לחוקק חוק מתאים.

העניין מצית ביקורת וטענות שהממשלה תוכל להשתמש בחוק כדי להפקיע רכוש אוסטרי מתוך מניעים פוליטיים. "ההפקעה עלולה להפוך לתקדים", אומרת כריסטיאן שילשר, עורכת דין מטעם מפלגת החופש הלאומנית המתנגדת להפקעת המבנה. גורם רשמי מהמשרד אמר כי החוק יכלול פיצויים לפומר וצפוי לעלות להצבעה בסוף השנה. אם יתקבל תוכל פומר לערער בבית הדין החוקתי.

מאמצים למצוא את פומר לצורך מתן תגובה לא צלחו.

שר הפנים של אוסטריה, וולפגנג סובוטקה, אמר בראיון טלוויזיוני כי הפתרון הפשוט ביותר יהיה להרוס את הבית. "הבית זוכה ליותר מדי קרדיט – היטלר רק מילא את חיתוליו בעת שהתגורר בו, לא את שדות הקרב במיליוני מתים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות