אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שר החקלאות רוצה לפרק את מועצת הצמחים צילום: נמרוד גליקמן

בלעדי לכלכליסט

שר החקלאות רוצה לפרק את מועצת הצמחים

השר אורי אריאל גיבש מתווה לפירוק המועצה המייצגת מול המדינה את מגדלי הפירות, הירקות, הפרחים ופירות ההדר. ועדה בינמשרדית שבחנה את הנושא בחודשים האחרונים לא הצליחה להגיע להחלטה

09.07.2016, 21:00 | רוני זינגר

שר החקלאות אורי אריאל פועל לביטול מועצת הצמחים, כך נודע ל״כלכליסט״. אריאל שיגר ביום חמישי מכתב לשר האוצר משה כחלון ובו מתווה ל״עריכת שינויים במועצת הצמחים״. החלטה זו מגיעה על רקע מאבק ממושך, שנושא גם אופי משפטי, שמתנהל בין מועצת הצמחים לבין קבוצה של מגדלי גידולים חקלאיים שונים שאינם מעוניינים בייצוג במועצת הצמחים.

ביום חמישי התקיים בבית המשפט המחוזי בלוד דיון בתביעה שהגישה מועצת הצמחים נגד קבוצת החקלאים המסרבת לשלם למועצה את דמי הייצוג הדרושים. לצד החקלאים התייצבה ח״כ שרן השכל שמקדמת חקיקה לביטול מועצת הצמחים.

קראו עוד בכלכליסט

החלטתו של אריאל היא למעשה הודעה על תחילת פירוק מועצת הצמחים, זאת לאחר שבחודשים האחרונים בחנה את הנושא ועדה בין משרדית שבה לקחו חלק נציגי משרד האוצר, המשפטים והחקלאות, אך אלה לא הצליחו להגיע להחלטה מגובשת. 

מנכ"ל מועצת הצמחים צבי אלון, צילום: יובל כהן מנכ"ל מועצת הצמחים צבי אלון | צילום: יובל כהן מנכ"ל מועצת הצמחים צבי אלון, צילום: יובל כהן

מועצת הצמחים מרכזת תחתיה ארבע מועצות: מועצת הפירות, מועצת הירקות, מועצת הפרחים ומועצת פרי ההדר. תפקיד המועצה הוא בראש ובראשונה לייצג את המגדלים מול מוסדות המדינה, לקדם מחקר ופיתוח, לקדם מכירות בארץ ובעולם, לפתח זנים חדשים ולדאוג לביטוח מקצועי למגדלים.

בחוק ההסדרים האחרון ביקש האוצר לסגור את מועצת הצמחים על סמך הטענה כי מנגנוני המועצות החקלאיות מייצרים קרטלים חקלאיים שמקבעים מחירים, מונעים תחרות ומייצרים ג׳ובים למקורבים. כך נעשה ניסיון להיאבק גם במועצות חקלאיות אחרות. לצד זאת, מנהלת כאמור קבוצה גדולה של חקלאים מאבק נגד מועצת הצמחים והחברים בה טוענים כי אינם מעוניינים להיות משוייכים למועצה אף שהם מחויבים לכך - וכן מחויבים בהעברת תשלום למועצה - על פי חוק.

לאורך השנים התנגד משרד החקלאות לביטול המועצות, וכך גם בחוק ההסדרים האחרון לא הצליח הנושא לעבור. במקום זאת, הוסכם על הקמת הוועדה הבינמשרדית שנדרשה לבחון את הנושא. כאמור, ממכתבו של אריאל לכחלון עולה כי הוועדה לא הגיע להסכמה בנושא, ולכן הודיע שר החקלאות כי הוא מקבל את ההחלטה בעצמו.

על פי המכתב, יפעל אריאל להקמת פיילוט במשרדו, שיביא להסדרה וולנטרית של מגדלי הפירות, במקום פעילות מועצת הצמחים. הפיילוט ייערך בענף הפירות - ״נבחרו חמישה מיני פירות - רימון, שסק, אגס, משמש ושזיף - שבהם יערך משאל שבו יביעו (החקלאים - ר״ז) את עמדתם: האם יש ברצונם לעזוב את מסגרת פעילות המועצה״.

במכתב הוסבר כי מינים אלה נבחרו שכן נמצא כי בקרב מגדלי פירות אלה נמצא סף רמת שביעות הרצון הנמוכה ביותר מפעילות המועצה. ״במידה ומגדלים המעבדים למעלה מ 60% מהשטח יביעו את רצונם לעזוב את מסגרת המועצה, תופסק פעילותה לגבי אותו מין״. עוד נקבע כי הפיילוט יימשך שלוש שנים ולאחר מכן ייבחן התהליך.

בפועל מדובר בתחילת פירוק מועצת הצמחים. על פי ההערכה, באוצר לא יתנגדו למהלך שכן כאמור כבר בחוק ההסדרים הקודם היו מעוניינים במשרד לפרק את המועצה.

ח״כ השכל מקדמת בחודשים האחרונים חקיקה לביטול מועצת הצמחים, ובוועדת השרים לחקיקה הנושא נעצר עד לגיבוש מסקנות הוועדה בין משרדית שכאמור החליטה שלא להחליט.

השכל מסרה בסוף השבוע: "אני מודה לשר אורי אריאל על המלצתו לבחון פיילוט נסיוני של מועצות וולנטריות בעקבות פניותיי אליו. המועצה כשלה בהשגת יעדיה והחקלאים מתנגדים להמשך קיומה. הצעת החוק שהגשתי לביטול המועצה והפניות הרבות שלי לשר החקלאות, יחד עם השתהות הועדה שהוקמה במשרד החקלאות לשם כך, הביאו את השר להמליץ על הפיילוט הנסיוני של המועצות הוולנטריות בחלק מהענפים. עם זאת, מדובר בצעד ראשוני ולא מספק בעליל. בחינת הפיילוט במשך 3 שנים מותירה עדיין את המועצה על כנה והחקלאים בשאר הענפים עדיין נפגעים מהמשך קיומה. אמשיך לפעול בכל הכלים העומדים לרשותי עד לפירוקה המוחלט של מועצת הצמחים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
נולדה בחטא
המועצה לייצור ושיווק פרי הדר, ומועצות הייצור והשיווק האחרות שקמו לאחריה , הפכו לגופים מסואבים, עתירי הוצאות ופקידים, אשר מצצו את לשדם של החקלאים, שהיו אנוסים על פי חוק להשתייך להן. מנגנונים דרקוניים גבו סכומי עתק מן התוצרת - גם כאשר החקלאי מכר במחירי הפסד, הפעילו מנגנוני פיקוח וענישה, ישבו בבניינים מפוארים עם מאות כלי רכב ונסיעות לחו"ל - והכל על חשבון החקלאי. מאות מקורבים למפלגות השלטון ולתנועות ההתיישבות הפוליטיות מצאו ג'ובים מבלי שהביאו כל תועלת (במקרה הטוב). הגופים שהיו אמורים לייצג את החקלאים (התאחדות האיכרים, המרכז החקלאי וכד') לא הגנו על שולחיהם מפני המועצות. קיום המועצות והשיווק הממוסד הבטיח כי גם הם יקבלו את חלקם בשלל. רפול בהיותו שר חקלאות ניסה לשחרר במעט את החקלאים מלפיתת המועצות, אך הקים עליו את הגופים המייצגים. ההתערבות הממשלתית בחקלאות באמצעות המועצות והמנגנונים האחרים הייתה הסיבה המרכזית להתדרדרות הענף.
ותיק  |  09.07.16
לכל התגובות