אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשות ההגבלים לספקים הגדולים: הסירו  את העמדות הממותגות בסופרמרקטים

רשות ההגבלים לספקים הגדולים: הסירו את העמדות הממותגות בסופרמרקטים

הרשות הקציבה שבועיים לעשות כן בסופרמרטים הגדולים וכחודש ליתר החנויות. חוק המזון אוסר על ספק גדול להתערב בשטח שיוקצה לו על מדפי הסופרמרקט

10.07.2016, 13:06 | נורית קדוש

הממונה על הגבלים עסקיים, מיכל הלפרין, דורשת מכל ספקי המזון הגדולים, להסיר בתוך שבועיים את כל העמדות הממותגות בסופרמרקטים הגדולים, ועד סוף השבוע הראשון של אוגוסט ביתר החנויות ברחבי הארץ.

במסמך שהועבר לספקים הגדולים הובהר כי הקמה ואספקה של עמדות מכירה, הממותגות על ידי ספק מזון גדול, היא הפרה של חוק המזון. בנוסף, הרשות תשקול נקיטה של אמצעי אכיפה נגד ספקים גדולים וקמעונאים על הצבה של אמצעי תצוגה ממותגים.

ההבהרה הגיעה בעקבות בדיקת תלונה נגד אסם שסיפקה לכאורה מעמדים לרשתות, לצורך הצגת מוצריה. חוק המזון אוסר על ספק גדול להתערב בשטח שיוקצה לו על מדפי הסופרמרקט או לנסות להשפיע על הסופרמרקט בנוגע לשטחי מכירה שיוקצו לו. כוונתו של חוק המזון היתה לאסור על ספקי המזון הגדולים להגדיל את שטח המכירה שלהם ולהותיר את ההחלטה כיצד להקצות שטח מדף לשיקול דעתו של הסופרמרקט.

מיכל הלפרין, הממונה על ההגבלים העסקיים, צילום: תומריקו מיכל הלפרין, הממונה על ההגבלים העסקיים | צילום: תומריקו מיכל הלפרין, הממונה על ההגבלים העסקיים, צילום: תומריקו

ברשות זיהו כי לא רק אסם פעלה לכאןרה בניגוד לחוק, אלא שלאחרונה החלו ספקי המזון הגדולים לספק לסופרמרקטים עמדות מכירה וסטנדים הנושאים מיתוג ברור ובולט של ספק המזון. ברשות רואים אספקה של אמצעי תצוגה אלה, שכוללים מיתוג בולט של ספק המזון, כניסיון בוטה  של ספק המזון להשפיע על הסופרמרקט ולהגיע איתו להבנה שהסטנדים ישמשו למכירת מוצרי ספק המזון שמספק אותם בלבד. זאת הסיבה שבגללה נדרשו ספקי המזון הגדולים לסלק את כל העמדות הממותגות בפרק זמן מיידי.

רשות הגבלים עסקיים מפרסמת מידי שנה רשימה מעודכנת של הספקים הגדולים, שמחזור המכירות שלהם עולה על 300 מיליון שקל או שהם הוכרזו כמונופול. נכון להיום כוללת הרשימה 25 גופים שונים, ביניהם תנובה, אסם, החברה המרכזית למשקאות (קוקה-קולה ישראל), שטראוס, יונילוור, נטו ודיפלומט. על ספקים גדולים חלים איסורים שונים על פי חוק המזון, בין היתר, התערבות במיקום על המדף וסידור מצרכים, התערבות או המלצה של מחיר לצרכן הסופי והאיסור על שריון או הקצאת שטח מדף, שהוא האיסור הרלוונטי להוראה החדשה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות