אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עמותת השירות הלאומי הנבדקת: עשינו תקלות ב־17 מיליון שקל צילום: עומר מסינגר

בלעדי לכלכליסט

עמותת השירות הלאומי הנבדקת: עשינו תקלות ב־17 מיליון שקל

במקביל לבדיקה שעורך האוצר בחשד כי חלק מעמותות השירות הלאומי העבירו למשרדי ממשלה דיווחים כוזבים על תקנים, מודה האגודה להתנדבות כי ביצעה טעויות פיננסיות לטובתה ולרעתה. היא פועלת להחזרת 8 מיליון שקל למשרד החינוך

11.07.2016, 07:08 | ספי קרופסקי

האגודה להתנדבות, הגדולה מבין עמותות השירות הלאומי, מודה במכתב שהגיע לידי "כלכליסט" כי הסך המצטבר של כלל התקלות שנמצאו בבדיקה שערכה במשרדיה ארבע שנים אחורה הוא כ-17 מיליון שקל. בשבוע שעבר נודע כי משרד החשבת הכללית במשרד האוצר עורך בדיקה פיננסית במנהלת השירות האזרחי־לאומי, וכן בעמותות הכפופות למנהלת בהן מתנדבים בני ובנות השירות הלאומי, אשר ממנה עולה חשד כי חלק מהעמותות העבירו למשרדי ממשלה שונים דיווחים כוזבים על תקני מתנדבים, וקיבלו בכך החזרים כספיים גדולים יותר מכפי שהגיע להן. במכתב, שנשלח ביום חמישי לעובדי העמותה, מציינת מנהלת חטיבת אנוש נעה ברג כי מדובר בתקלות שחלקן לרעתה וחלקן לטובתה, וכי הבדיקה היא יוזמה עצמאית ואינה קשורה לבדיקה חיצונית כלשהי.

קראו עוד בכלכליסט

במקביל, לקראת סוף השבוע האחרון ביקשה העמותה להחזיר למשרד החינוך כשמונה מיליון שקל שקיבלה ממנו בתקופה של שלוש שנים וחצי. סכום זה הוא ככל הנראה חלק מ־17 המיליון שהעמותה מדווחת עליו, כשיתרת הסכום מורכבת מתשלומי יתר שקיבלה ממשרדים אחרים (משרד הרווחה ומינהלת השירות הלאומי) וכן מסכומי יתר שנגבו ממנה.

במכתב שנשלח לעובדי העמותה מתייחסת ברג לפרסום על בדיקת החשכ"לית, הכורכת את העמותה לדבריה "עם עמותת ש"ל (שירות לאומי) ומציגה חדשות לדיווחים כוזבים לכאורה שבוצעו על ידי האגודה". בכך היא מתייחסת לבדיקה של משרד הרווחה שבה התגלה כי עמותת ש"ל העבירה דיווח על כ־40 תקנים בהיקף של מאות אלפי שקלים. המשרד הורה לעמותה להחזיר את הכספים וקנס אותה ב־50 אלף שקל.

מימין: בנט, כץ ועבאדי בויאנג מימין: בנט, כץ ועבאדי בויאנג'ו | צילומים: עמית שעל , אוראל כהן ועומר מסינגר מימין: בנט, כץ ועבאדי בויאנג

"לפני כחצי שנה עבר משרד החינוך לשיטת דיווח חדשה, באמצעות מערכת מחשוב חדשה, ששינתה את דרישות הדיווח שלו מאיתנו", היא מוסיפה. "עם המעבר למחשוב החדש, התחילו לעלות פערים בדו"חות המחשב שהוצאנו. הדבר הדליק אצלנו אור אדום והחלטנו לבדוק לעומק. הבדיקה העלתה פערים בדיווח, ובעקבות זאת המשכנו ובדקנו עד ארבע שנים אחורה במשרד החינוך ובמקביל התחלנו בבדיקת רוחב גם במשרדים אחרים. הבדיקות העלו תקלות בשלושה משרדי ממשלה ובגופים המפעילים הקשורים אליהם". ברג מוסיפה עוד כי העמותה משלימה בימים אלו דו"חות מפורטים שיישלחו לבדיקת המשרדים הרלוונטיים ולגורמי הבדיקה מטעם החשבת הכללית, וכי היא פועלת להסדרת החשבונות.

בתוך כך, ח"כ מיקי לוי מיש עתיד שיגר בחמישי האחרון מכתב ליועמ"ש אביחי מנדלביט, ובו בקשה לאסור התקשרויות עם עמותות ש"ל והאגודה להתנדבות עד תום הבדיקה בעניינן.

ממשרד החינוך נמסר: "המשרד עורך בימים אלה בדיקה מקיפה בנושא".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות