אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

מהפכה בטאבו: משרד המשפטים יאפשר רישום הערת אזהרה באינטרנט

הערות אזהרה מהוות כ-30% מהפעולות שמתבצעות כיום בלשכות הרישום; בשלב ראשון המהלך יתאפשר רק לעורכי דין ובאמצעות חתימה אלקטרונית

11.07.2016, 13:29 | דותן לוי

משרד המשפטים השיק מהלך שיאפשר רישום של הערת אזהרה דרך האינטרנט, במקום הגעה ללשכות הרישום (טאבו). במשרד המשפטים צופים כי הרישום המקוון

יחסוך כ-30% מהתורים ויאפשר לבצע את הפעולה תוך 12 שעות בלבד

בשלב הראשון ייערך פיילוט באיזור הדרום, שיתרחב לכלל האיזורים לאחר כחודש וחצי.

קראו עוד בכלכליסט

לפי נתוני משרד המשפטים, מספר הפעולות נכון לשנת 2015 עומד על כ-660 אלף, עלייה של 210 אלף פעולות לעומת לפני עשור.

במשרד המשפטים התייחסו לחשש מזיופים וציינו כי השקיעו משאבים רבים באבטחה וגיבוי מערכות המחשבים. המסמכים החשובים נסרקים על ידי עורך הדין ומלווים בחתימה אלקטרונית.

במשרד המשפטים עובדים על מהלכים נוספים לשיפור השירות: ממשק קשר ישיר מול הבנקים בהיבט של אישורים לביטול משכנתאות, מהלך זה צפוי להתבצע עד סוף 2017. כמו כן עובדים בימים אלה על ממשק ממוחשב מול קק"ל לרישום 500 אלף יח"ד שבנויות על קרקעות קק"ל, ממשק מול רשות המסים לרישום עיקולים ואישורי מס, ממשק מול המרכז למיפוי ישראל בנושא רישום פרצלציות (איחוד וחלוקה), ממשק לרישום ירושות, ממשק מול רשויות מקומיות לקבלת אישורי מסים וכן שירות מקוון להזמנת תיק לעיון.

אילוסטרציה. מסמך מקוון יהיה מאובטח יותר ממסמך בכתב יד, צילום: bigstock אילוסטרציה. מסמך מקוון יהיה מאובטח יותר ממסמך בכתב יד | צילום: bigstock אילוסטרציה. מסמך מקוון יהיה מאובטח יותר ממסמך בכתב יד, צילום: bigstock

שרת המשפטים איילת שקד התייחסה למהלך ואמרה, "אחד היעדים המרכזיים שהצבתי היה הפחתת הבירוקרטיה וטיוב הרגולציה. אנחנו מתחילים עם פיילוט בבאר שבע כדי לחזק את הפריפריה ואח"כ נעבור לשאר הארץ". 

 "אני מקווה שעד סוף 2017 כ-60% מהפעולות יבוצעו באינטרנט. בעשור האחרון היה זינוק של מעל 200% ברישום נכסים וזה מדהים שהמערכת עוד לא עברה לאינטרנט. הקמנו גם מחלקה יעודית לנושאי פרצלציות ואנחנו מפשטים נהלים ופעולות ביחד עם רמ"י. היום יש כ-10 טפסים שונים לאותן פעולות וצמצמנו את זה לטופס אחד", הוסיפה שקד.

אמי פלמור מנכ"לית משרד המשפטים מסרה: "מה שאנחנו רואים היום זה מעבר משמרנות לחדשנות, זו בעצם תפיסה שאומרת אנחנו לא מפחדים ולא עסוקים כל הזמן בלחשב סיכונים. להנגיש את השירותים לציבור זו מהפכה, עו"ד שגר בבאר שבע לא צריך לנסוע מאות קילומטרים ויכול לעשות את זה מהמשרד בבית. זו סנונית ראשונה בתהליך".

לדברי שלומי הייזלר מנהל אגף רישום והסדר מקרקעין במשרד המשפטים, מדובר במהלך פורץ דרך שמכריח את משרד המשפטים לשיתוף פעולה עם גורמי אכיפה כי "אם אנחנו נבצע פעולות מרחוק צריך לוודא שזה מתבצע כמו שצריך", הוא אמר והוסיף, "החלטנו להתמקד כרגע בלשכות הרישום כי זה החסם הכי גדול ומה שמטריד את האזרחים. נוציא 61% מהפעולות ונשאיר את רישום הזכויות הקנייניות המהותיות יותר בלשכה. בצורה זו אנחנו גם חוסכים למשק הרבה מאד ימי עבודה".

לגבי העבודה שמתבצעת בימים אלה בנושא הפרצלציות אמר הייזלר "הבנו שאחד החסמים הגדולים ביותר כיום הוא העדר פרצלציות – קרקעות שקשה לחלק אותן ולשווק תוקעות פרויקטים שלמים גם למגורים וגם לתשתיות לאומיות וזה עוצר גם קידום תשתיות בפריפריה. מדובר באלפי גושים שתקועים". על מנת להסיר את החסם יש כוונה לפתוח חטיבה ייעודית שתטפל בכך.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות