אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רוצים העלאה? תתלבשו יפה – אנשים מטופחים מרוויחים 14 אלף דולר בשנה יותר מאחרים צילום: שאטרסטוק

רוצים העלאה? תתלבשו יפה – אנשים מטופחים מרוויחים 14 אלף דולר בשנה יותר מאחרים

מחקר מצא כי אנשים בלבוש מוקפד ושיער מסודר, השתכרו בכ-70% יותר מהמשתתפים הכי מוזנחים, וכי השפעה זו ניכרת עוד יותר בקרב נשים - גם אם לא נחשבו ליפות תואר

12.07.2016, 13:34 | שירות כלכליסט

אם אתם מתכוונים לבקש העלאה, סרקו את שיערכם. ההיגיון הבריא אומר שאנשים יפים הם בעלי הסיכויים הבטוחים ביותר להתקבל למשרות נחשקות, אולם כעת מחקר חדש מראה כי אפילו לאנשים שלא התמזל מזלם להיוולד יפים, יש את היכולת לסובב את הראש של הבוס שלהם.

על פי חוקרים מאוניברסיטאות שיקגו וקליפורניה, הסוד להצלחה בראיון עבודה הוא פחות בעיניים יפות וסקס אפיל, כי אם יותר בשיער ובלבוש מוקפדים ומסודרים. הם מצאו כי מועמדים שעשו מאמץ להיראות נקיים ומסודרים – מהקודקוד ועד כפות הרגליים – הרוויחו בממוצע 14 אלף דולר בשנה יותר מאחרים, עד סוף שנות ה-20 לחייהם.

קראו עוד בכלכליסט

האוניברסיטאות שיקגו וקליפורניה עקבו אחר מהלך הקריירה של כ-14,600 גברים ונשים במשך 13 שנה – מהרגע שעוד היו בתיכון. במהלך שנים אלו, המשתתפים רואיינו ארבע פעמים באופן פרונטאלי והראיונות שנערכו בשנות בגרותם דירגו אותם על פי יופי חיצוני וטיפוח.

המחקר, שהתפרסם בכתב העת Research in Social Stratification and Mobility מצא כי מראה חיצוני מטופח היה מרכיב מרכזי בחיזוי השכר של המשתתף, ללא קשר ליופיו, השכלתו, רקע משפחתי, משקל או גזע.

ראיון עבודה. אנשים בלבוש ושיער מוקפד, יזכו לשכר גבוה יותר , צילום: shutterstock ראיון עבודה. אנשים בלבוש ושיער מוקפד, יזכו לשכר גבוה יותר | צילום: shutterstock ראיון עבודה. אנשים בלבוש ושיער מוקפד, יזכו לשכר גבוה יותר , צילום: shutterstock

אלו שזכו לציונים הגבוהים ביותר בתחום הטיפוח, השתכרו בכ-70% יותר מהמשתתפים הכי מוזנחים – ממוצע של 35 אלף דולר לעומת ממוצע של 21 אלף דולר.

השפעה זו הייתה ניכרת עוד יותר בקרב הנשים שהשתתפו במחקר – המטופחות ביותר הרוויחו בממוצע 36 אלף דולר – גם אם לא נחשבו ליפות תואר – ואילו הפחות מטופחות הרוויחו בממוצע 14 אלף דולר.

"מצאנו שאנשים אטרקטיביים משתכרים בממוצע 20% יותר מאנשים בעלי אטרקטיביות ממוצעת. אולם פער זה קטן כאשר נתוני המשתתפים המטופחים הוכיחו כי אפשר לשלוט במשתנה של היופי", על פי המחקר.

"בעוד שהטיפוח מועיל לגברים, הרי שהוא מן ההכרח לנשים", צילום: שאטרסטוק "בעוד שהטיפוח מועיל לגברים, הרי שהוא מן ההכרח לנשים" | צילום: שאטרסטוק "בעוד שהטיפוח מועיל לגברים, הרי שהוא מן ההכרח לנשים", צילום: שאטרסטוק

טיפוח, בהגדרתו המילונית, הוא פעולה חברתית המחייבת הבנה של סמנים חברתיים, השקעת משאבים והתאמה לזהות החברתית הרצויה. ככזה, הוא משמש כמפתח לנשים לגישה ליתרונות בשוק העבודה בלי קשר למידת האטרקטיביות שלהן.

"בעוד שהטיפוח מועיל לגברים, הרי שהוא מן ההכרח לנשים ומאפשר להן לזכות ביתרונות בשוק העבודה ללא קשר ליופיין הפיזי". נעמי איסטד, עורכת המגזין הדיגיטאלי Ultimate Lifestylist אומרת כי "השקעת מאמץ בטיפוח מראה כי באמת אכפת לך ושאת גאה במראה שלך ורוצה להיראות. אני תמיד שמה לב למישהו מטופח".

"לבוש המותאם למעמד הוא המפתח. אם אתם הולכים לפגישת עבודה עליכם להתלבש באופן התואם את הנהוג בתחום שלכם. אני חושבת שעל כולנו לעשות מאמץ כדי להיות הגרסה הטובה ביותר שלנו, בכל תחום בחיינו. ייתכן שעל נשים כיום מופעלים לחצים, אולם אני ספורה שעלינו לקבל את האישה הפנימית שלנו".

תרבות הסלבריטי מחייבת נשים להשקיע במראה שלהם הרבה יותר מבעבר, אולם זה נחמד לנסות ולהפיק את המיטב ממה שבורכנו בו – באופן כמה שיותר טבעי, כמובן".

מחקרים קודמים הראו כי אנשים אטרקטיביים זכו במשרות נחשקות ובקידומים מהר יותר מאחרים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
בסופו של דבר יושבים שם אנשים כמוני וכמוך.
בסופו של דבר יושבים שם אנשים כמוני וכמוך. תאגיד יכול להיות נחמד - יציבות כלכלית, שכר גבוה (בדר"כ), אפשרות להסתכל "רחוק,, תנאים נוחים ועוד. לא לחינם אנשים מתמודדים למשרות בתאגידים. אלו הם כללי ההיצע והביקוש. אחרים יעדיפו סטארטאפים או חברות אחרות. אני מסתכל על זה בתור אתגר. לא מתאים לי? ממשיך הלאה. מתאים? מנסה לפצח את החידה עד שאצליח. מקסימום אקבל הצעה ואדחה אותה :) את אף אחד לא מעניין מי מכתיב מה. אם אתה חושב שאתה הכי טוב מכולם, לך תפתח חברה שמתאימה לאידאלים שלך. עד אז, תהיה שכיר ותבכה בשקט. הבכי שלך לא מעניין אף אחד.
Cupcake  |  12.07.16
לכל התגובות