אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יפרח יפריח צילום: עמית שעל

יפרח יפריח

שמוליק יפרח, מנהל תיאטרון באר שבע, מקים תיאטרון ילדים דרומי כי "באר שבע לא יכולה להישען על המרכז" ולא מצטרף לביקורת על שרת התרבות: "רגב העמידה שאלות חשובות שמערערות את השיח התרבותי"

12.07.2016, 08:47 | מאיה נחום שחל

"החזון שלי הוא שאנשים ימצאו בבאר שבע סצנה תרבותית שאפשר לחיות בה, ולא רק בתל אביב", אומר מנהל תיאטרון באר שבע שמוליק יפרח. "חלק מהדרייב שלי הוא לחפש עוד עוגנים כי באר שבע כמטרופולין חייבת להציע מרחב תרבותי גדול ולגדל אמנים שגרים וחיים בה. זה חשוב להתפתחות התרבותית והכלכלית של העיר".

יפרח (53) הכריז עוד בתחילת דרכו בניהול התיאטרון, לפני שש וחצי שנים, כי הוא מתכוון לחולל שינוי תרבותי בעיר. לפני 12 שנים הוקם ביוזמתו בית הספר למשחק גודמן, ב־2010 נוסד תיאטרון הפרינג' וכעבור שנתיים קיבל מבנה קבע בעיר העתיקה, וסמוך לו נפתח בימים אלה התיאטרון לילדים ונוער של באר שבע. כל השחקנים בתיאטרון החדש יהיו בוגרי גודמן.

ישראל משופעת בתיאטרוני ילדים ונוער איכותיים שהצגותיהם רצות בכל הארץ, לרבות אורנה פורת והמדיטק וכן הצגות ילדים של התיאטרונים הגדולים. על השאלה לשם מה צריך עוד תיאטרון ילדים עונה יפרח: "זה נכון שאני הולך לירות לעצמי ברגל כי אני עצמי מארח את כל תיאטרוני הילדים, וזה טוב למחזור הכספי שלי. אבל אני לא מסתכל רק על ערך שיווקי, אלא על מוסד תרבותי שמייצר תוכן ומשתף פעולה עם מערכת החינוך בעיר. כשיש בית מעמיקים יותר. אז נכון שיש בארץ הרבה מאוד תיאטרוני ילדים, אך לבאר שבע אין, וצריך שיהיה, היא לא יכולה להישען רק על היבוא מהמרכז. אולי זה לא ימכור כמו אורנה פורת אבל זה יהיה בית ליצירה מקומית ויעודד יוצרים".

 

יפרח נולד וגדל בדימונה, למד בבית צבי ושיחק בתיאטרון באר שבע. למרות שהתגורר בתל אביב החליט שעליו לחזור לדרום ואחרי שניהל מתנ”ס בדימונה עבר לנהל את תיאטרון באר שבע.

תיאטרון הילדים החדש הוא למעשה עמותת בת של תיאטרון באר שבע, שקם בתמיכת העיריה והרשות לפיתוח הנגב שיחד הקצו לו כ־1.5 מיליון שקל. כרגע הוא מנוהל על ידי יפרח ורפי ניב (מנהלו האמנותי של תיאטרון באר שבע) והתקווה היא שבתוך שנתיים הוא יעמוד בקריטריונים של משרד התרבות, יתוקצב על ידו, ויהפוך לתיאטרון עצמאי.

"כשאמרתי שאני מקים בית ספר למשחק כולם הרימו גבה, אבל בית הספר הזה יצר את השינוי התרבותי הגדול ביותר בעיר מאז ומעולם, הוא יצר את תיאטרון הפרינג’ ומשך אמנים לגור בעיר. כל מוסד תרבותי משפיע כלכלית ומספק עבודה”.

השחקנית זוהר מידן ב"מלכת השלג", צילום: מעיין קאופמן השחקנית זוהר מידן ב"מלכת השלג" | צילום: מעיין קאופמן השחקנית זוהר מידן ב"מלכת השלג", צילום: מעיין קאופמן

ההצגות שיעלו העונה בתיאטרון הילדים החדש הן “מלכת השלג” על פי סיפורו של הנס כריסטיאן אנדרסן, יצירת התיאטרון-מחול “הענק וגנו” המבוססת על סיפורו של אוסקר וויילד ו”מעשה בכוכב שנפל לשלולית” על פי ספרה של שלומית כהן אסיף.

יש בבאר שבע מספיק קהל תיאטרון?

“מסתבר שכן. תיאטרון באר שבע מגלגל 32 מיליון שקל בשנה, מתוכם רק 30% הקצבה ציבורית ו-70% הכנסות עצמיות. בעבר זה היה הפוך וזו הוכחה שמשהו השתנה. כל שקל שהושקע בבאר שבע, הן מהעירייה והן ממשרד התרבות, נתן תשואה של 20-10 שקל. זה דבר מדהים”.

שמוליק יפרח מנהל תיאטרון באר שבע ב"מעשה בכוכב שנפל לשלולית", צילום: עמית שעל שמוליק יפרח מנהל תיאטרון באר שבע ב"מעשה בכוכב שנפל לשלולית" | צילום: עמית שעל שמוליק יפרח מנהל תיאטרון באר שבע ב"מעשה בכוכב שנפל לשלולית", צילום: עמית שעל

מירי רגב צודקת

 

להבדיל מהקולגות בתל אביב, השינויים בקריטריונים להקצבה של משרד התרבות רק היטיבו עמו. “מירי רגב העמידה שאלות שמערערות את השיח התרבותי אבל הן חשובות. יש הרבה צדק ואומץ בכל מה שקשור בעשייה שבאה להיטיב עם הנגב והפריפריה, זה מעורר שיח חד שמטלטל את התרבות. הקריטריונים החדשים עובדים לטובתנו וכן תקנת הפריפריה שהוסיפה לנו כמיליון שקל. טענתי בזמנו שצריך לתת לנו יותר כסף כי לעשות תיאטרון בבאר שבע יותר קשה. יש גם את הבדואים שלא מגיעים לתיאטרון והם מאוד חשובים לי. אני שוקל להעלות הצגה דו־לשונית”.

מנתוני מחקר שערך עבור יפרח ד”ר ארז צפדיה ממכללת ספיר ב-2008 עולה כי מתוך 355 אלף תושבי מטרופולין באר שבע (הנגב) 172 אלף הם דוברי ערבית. בנוסף, ביישובי המרכז הוצאה ממוצעת על תרבות בחודש היא 452 שקל ובפריפריה היא 192 שקל.

לא נגד תל אביב

“אני לא בעד שיח מפלג ולא רוצה שיפגעו בתל אביב אלא שיביאו יותר תקציבים ויבינו את הצרכים של כולם. אני מאיר זרקור על המקום שאני פועל בו. הרי יש פערים בכל המגזרים והתחומים בין הפריפריה למרכז ודרושה השקעה גדולה גם כדי לאפשר לאנשים יותר חזקים לרצות לגור בבאר שבע”.

כשמעת שנעם סמל פורש מהקאמרי, חשבת להגיש מועמדות?

“לא דגדג לי אפילו לשנייה. במשך השנים שאני מנהל את תיאטרון באר שבע הוצעו לי שני תפקידים מאוד מאוד בכירים ולרגע אפילו לא פזלתי לעברם. באר שבע מרתקת אותי, זה הברק בעיניים, זו האפשרות ליזום ולהוביל תהליכים”.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות