אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תביעה של מיליארד דולר נגד פייסבוק: "סיפקה שירותים לחמאס" צילום: רויטרס

תביעה של מיליארד דולר נגד פייסבוק: "סיפקה שירותים לחמאס"

בתביעה שהוגשה לבית המשפט הפדרלי בניו יורק תובעות משפחות שכולות פיצויים בטענה ש"באותה דרך שפייסבוק מונעת פורנוגרפיה היא יכולה לנטר גם את ההסתה שמביאה אנשים לרצוח"

11.07.2016, 17:32 | עומר כביר

משפחות אזרחים אמריקאים שנרצחו ונפצעו בפיגועים בירושלים, ביפו ובגדה המערבית הגישו תביעת פיצויים בסך מיליארד דולר נגד פייסבוק, בטענה שזו אפשרה לחמאס להשתמש ברשת החברתית כפלטפורמה לתכנון וביצוע המתקפות.

קראו עוד בכלכליסט

התביעה הוגשה אתמול לבית המשפט הפדרלי המחוזי בניו יורק על ידי משפחתו של נפתלי פרנקל (16), שנרצח בפיגוע החטיפה ביוני 2014, בו נרצחו גם גיל-עד שער ואיל יפרח; משפחתו של טיילור פורס (29), שנרצח בפיגוע דקירה ביפו במרץ השנה; משפחתה של חנה בראון (3 חודשים), שנרצחה בפיגוע דריסה בירושלים באוקטובר 2014; משפחתו של ריצ'רד לייקין (76), שנרצח בפיגוע הירי והדקירה בירושלים באוקטובר 2015; ועל ידי מנחם מנדל ריבקין שנפצע קשה בפיגוע הדקירה בפסגת זאב בינואר השנה.

עו"ד ניצנה דרשן-לייטנר. מייצגת את התובעים עו"ד ניצנה דרשן-לייטנר. מייצגת את התובעים עו"ד ניצנה דרשן-לייטנר. מייצגת את התובעים

"במשך זמן רב פייסבוק חשבה שהיא מעל החוק ושחוקי הלוחמה בטרור אינם חלים עליה", אמרה ל"כלכליסט" מייסדת ארגון "שורת הדין", עו"ד ניצנה דרשן-לייטנר, שמייצגת את התובעים. "עכשיו עליה לתת דין וחשבון לשימוש שהיא אפשרה לחמאס לעשות בין דפיה, והיא תידרש לקבל אחריות משפטית על השירותים שהיא סיפקה לחמאס. לא ייתכן שפייסבוק ישבו במגדל השן בפאלו-אלטו, והדם יישפך ברחובות תל אביב וירושלים".

בכתב התביעה נטען ש"פייסבוק סיפקה ביודעין תמיכה חיונית ומשאבים לחמאס, בדמות הרשת החברתית שלה". "חמאס השתמש ונסמך על פייסבוק, ושירותיה היו בין הכלים החשובים ביותר שאפשרו את ביצוע הפיגועים", נכתב. לטענת התובעים, פעילות זו של פייסבוק מהווה הפרה של תקנות פדרליון שאוסרות על מתן תמיכה ומשאבים לארגוני טרור בינלאומיים, ואף שקולים לפי חוקים מסוימים לביצוע מעשיי טרור.

 , צילום: רויטרס צילום: רויטרס  , צילום: רויטרס

"פייסבוק אפשרו לחמאס – ראשי חמאס, ארגונים, אגודות צדקה – לפתוח דפי פייסבוק שכולם מנוגדים לחוק", הסבירה דרשן-לייטנר. "מכיוון שחמאס הוא ארגון טרור מוכרז בארה"ב הוא נתון לסנקציות שבמסגרתן אסור לאף אזרח, חברה וארגון אמריקאי להיות בקשר אתו, לא כל שכן קשר עסקי-ממוני, פייסבוק עוברת על החוק האמריקאי ולמעשה נותנת סיוע לחמאס. לכן היא אחראית לנזקים שנגרמו בעקבות אותם פיגועים שביצע הארגון".

לפי כתב התביעה, פייסבוק אפשרה לחמאס ולחבריו לפתוח מאות רבות, ואולי אף אלפים, של חשבונות משתמש, שבהם נעשה שימוש על מנת לקדם את עמדות ופעילויות הארגון, ובהם גם פיגועים. בנוסף, נטען, חמאס השתמש ברשת החברתית על מנת לשתף מידע מבצעי וטקטי בין חבריו, דוגמת הודעות על הפגנות צפויות, כבישים שנסגרו לתנועה, פעילויות של חיילי צה"ל והוראות לפעילים.

"חמאס השתמש בפייסבוק כדי להפיץ את האידיאולוגיה הקיצונית שלו, במיוחד לצעירים, על מנת לגייס תומכים... לצורך איסוף מידע מודיעיני ממקורות מרוחקים... לצורך הפצת תמונות, סרטונים ומוזיקה שנועדו להלהיט את רגשות האוכלוסייה הפלסטינית ולעודד אלימות נגד ישראלים ויהודים... ולצורך האדרת שמם של שאהידים וכדי ליצור 'כת של מוות' בקרב האוכלוסייה הפלסטינית בעזה ובגדה המערבית", נטען.

כתב התביעה מותח קו ישיר בין פעולות אלו לבין הפיגועים שבהם נרצחו ונפצעו התובעים, ומביא מגוון דוגמאות לפוסטים שקוראים להתנגד להתנגד לכיבוש, לא פעם באלימות, שפורסמו בחשבונות שונים הקשורים לחמאס ולפעיליו זמן קצר לפני ביצוע הפיגועים. פייסבוק, נטען, היתה מודעת לכך אך בחרה שלא לפעול נגד החשבונות והפרסומים השונים, ולכן היא נושאת באחריות לביצוע הפיגועים.

חרף סכום הפיצויים הגבוה, מיליארד דולר, בשיחה עם "כלכליסט" הבהירה דרשן-לייטנר שהמטרה העיקרית של התביעה אינה הפיצוי הכספי. "אין כסף שיכול להחזיר חיים", היא אמרה. "המטרה היא להביא את פייסבוק להכיר בכך שעליה לנקוט בכל הצעדים והפעולות שברשותה כדי להפסיק את השימוש הרצחני שמחבלי החמאס עושים בדפיה. יש לפייסבוק את היכולת לנטר את ההסתה, לזהות פוסטים של חמאס או פוסטים מסיתים אחרים. באותה דרך שפייסבוק מונעת פורנוגרפיה היא יכולה לנטר גם את ההסתה שמביאה אנשים לרצוח.

"ברגע שהגשנו תביעות דומות נגד בנקים בינלאומיים, הם שינו את דרך פעילותם, סגרו חשבונות של ארגוני טרור ועמותות צדקה שהזדהו אתם והפסיקו לפעול במקומות מוכי טרור כמו רצועת עזה. הם נקטו בפעולות אלו מיד עם הגשת התביעה, ואנחנו מקווים שפייסבוק תעשה אותו דבר. היא לא צריכה לשמש רשת חברתית לחמאס".

מפייסבוק נמסר בתגובה לבלומברג שהחברה לא מגיבה בעיתונות להליכים משפטיים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

23 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

22.
הדבר המצמרר והמזעזע ביותר הוא שרוב רובו של
הדבר המצמרר והמזעזע ביותר הוא שרוב רובו של העולם ממשיך (באדישות ובשאננות נוראה) להשתמש בפלטפורמה הזאת.  כל אדם בעל חשבון פייסבוק פועל לרעת עצמו ולרעת הסובבים אותו והסובבים את הסובבים אותו ואת סביבתו : בעצם המשך "נוכחותו" בערוץ השפל הזה, כל אדם כזה נותן את הסכמתו בשתיקה לתכתיב הנורא מכל אשר פייסבוק מאפשר, בהיותה פלטפורמה חופשית עבור הטרור העולמי - זה שמפניו איש לא מחוסן ממילא (כולל חברי הפייסבוק למיניהם, יהיו אשר יהיו ואיפה שיהיו !  אין גבולות לטמטום האנושי !!! 
Bowtie  |  14.07.16
לכל התגובות