אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תחת מחאת האופוזיציה: חוק העמותות אושר ברוב של 57 ח"כים צילום: אלכס קולומויסקי

תחת מחאת האופוזיציה: חוק העמותות אושר ברוב של 57 ח"כים

החוק שקידמה שרת משפטים איילת שקד עוד כשהיתה חברת כנסת המחייב חובת גילוי לכל גוף הנתמך על ידי ישות מדינית זרה אושר הלילה בכנסת; יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג: "זהו סמל לניצני הפאשיזם שעולים בחברה הישראלית"; נתניהו: "בניגוד לטענות משמאל, החוק יביא להגברת השקיפות"

12.07.2016, 09:57 | רוני זינגר

תחת מחאת האופוזיציה, צעקות והרחקות מהמליאה, אישרה הלילה הכנסת את חוק העמותות השנוי במחלוקת, המחייב חובת גילוי לגבי מי שנתמך על ידי ישות מדינית זרה. זוהי הצעת חוק ממשלתית שקידמה שרת המשפטים איילת שקד אליה צורפו הצעות חוק פרטיות של חברי הכנסת בצלאל סמוטריץ׳ ורוברט אילטוב. החוק אושר ברוב של 57 מול 48 מתנגדים.

קראו עוד בכלכליסט

"תארו לכם שישראל הייתה מממנת ארגונים חוץ פרלמנטריים בבריטניה שהיו תומכים בברקזיט, שהיינו בוחשים בעניינים הפנימיים של בריטניה. מה היה קורה? השגריר היה נקרא מיד לנזיפה כי לבריטניה יש כבוד לאומי", אמרה שרת המשפטי שקד במליאה: "אנחנו עד היום הורדנו את הראש, מעכשיו אנחנו לא נוריד את הראש. החוק הזה מדבר בסך הכל על שקיפות. אני גאה בזה שדברים שאני רואה מכאן אני רואה גם משם. אני גאה מאוד שהצלחתי כשרה איפה שלא הצלחתי כחברת כנסת", אמרה.

יו"ר ועדת חוקה, ח"כ ניסן סלומינסקי, שהוועדה בראש הוא עומד קידמה והכינה את החוק לאישור, הציג את ההצעה בפתח הדיון ואמר: "הצעת החוק הזאת באה ואומרת דבר אחד - רוצים שקיפות. הכוונה שאם נציגי עמותה מסויימת מגיעים נניח לכנסת ונכנסים לוועדה, ונציג העמותה רוצה לדבר, בכבוד. אבל שאני אדע, או שחברי הוועדה האחרים ידעו שהוא מייצג עמותה שמקבלת את עיקר תקציבה ממדינות זרות". סלומינסקי אמר עוד כי עמותות השמאל, שיש בהן הנתמכות כספית על ידי מדינות זרות, מממנות את הפלסטינים ובעקבות זאת התעוררה מהומה במליאה

ח"כ אילן גילאון ממרצ הורחק מהמליאה לאחר שהשיב לסלומינסקי: "אתם סדום ועמורה, אתה שופך דם, תתבייש לך".

יו"ר מרצ זהבה גלאון הורחקה אף היא לאחר שקראה לעברו: "אתה חצוף, דמך בראשך". ואילו ח"כ עיסאווי פריג' גם הוא ממרצ קרא לעבר סלומינסקי “מה עם התרומות מ'אם תרצו’?”.

סלומינסקי. "הצעת החוק הזאת באה ואומרת דבר אחד - רוצים שקיפות" סלומינסקי. "הצעת החוק הזאת באה ואומרת דבר אחד - רוצים שקיפות" סלומינסקי. "הצעת החוק הזאת באה ואומרת דבר אחד - רוצים שקיפות"

על פי הצעת החוק שאושרה, תהיה חובת דיווח וגילוי מוגברות על עמותות וחברות לתועלת הציבור, שעיקר מימונן הוא מישויות מדיניות זרות. חובת הדיווח תהיה שנתית על עיקר המימון לרשם העמותות או ההקדשות. הרשם יפרסם רשימה של עמותות וחברות שעיקר מימונן כאמור, והן יפרסמו עובדה זו באתר האינטרנט שלהן. עוד יחויבו העמותות לציין את העובדה שעיקר מימונן הוא כאמור בפרסומים הקשורים לקידום מטרות העמותה שמיועדים וזמינים לציבור, במכתבים של העמותה לעובדי ולנבחרי הציבור ובדין וחשבון שהעמותה מפרסמת לציבור. בנוסף מוצע לקבוע, שנציג של עמותה או חברה שעיקר מימונה הוא כאמור, שמדבר בישיבה של ועדה בכנסת, יהיה חייב להביא עובדה זו לידיעת יושב ראש הוועדה, ואם במהלך הישיבה נשאל על ידי חבר הכנסת האם הוא נציג של עמותה או חברה שעיקר מימונה כאמור, יהיה חייב להשיב לשאלה.

בדברי ההסבר לחוק נכתב: "הצעת החוק מבקשת להחיל על נציגי גופים הפועלים בישראל בשם ישויות מדיניות זרות כללי שקיפות וגילוי נאות המתחייבים ממערך נסיבות זה. חלק מכללים אלה דומים בעיקרם לאלה החלים כיום על שדלנים הפועלים בכנסת ומעמדם מוסדר במסגרת חוק הכנסת וחלק מהם ייחודיים לתופעה מיוחדת זו. בדרך זו מבקשת הצעת החוק להתמודד עם תופעת העמותות המייצגות בישראל, באופן שאינו שקוף, אינטרסים זרים של מדינות חוץ ופועלות תחת מעטה של התארגנות מקומית המבקשת לדאוג לאינטרס הציבורי הישראלי".

יצויין כי מהרשימה שהוכנה במשרד המשפטים, הכוללת כ 25 עמותות העונות להגדרות החוק, רובן המוחלט הן עמותות המזוהות עם השמאל וחלק פועלות למען זכויות אדם.

יו"ר האופוזיציה, יצחק בוז'י הרצוג, אמר במליאה: "החוק הזה הוא חוק שמסמל את ניצני הפאשיזם שעולים ופורחים בחברה הישראלית. אתם לוקחים את חירות ההתאגדות שהוא עיקרון-על מקודש בחברה דמוקרטית, ואתם שמים אותו ללעג ולקלס כי אתם מדירים, מסמנים, מתייגים, מסמלים. אתם מסמנים ארגון, שאולי מקדם מטרה חברתית נעלה למען שוויון נשים, למען הקהילה הגאה, למען ציבור המיעוטים, למען החלש, הנזקק, הדווי, העני והרש… מצאתם איזה אנקול להיתלות בו כדי בעצם להתחמק מהוויכוח האמתי על אופייה של מדינת ישראל ועל הכישלון שלכם ואולי על התרגילים שלכם לכסות באמת לאן הולך הכסף של הציבור".

לאחר אישור החוק פירסם ראש הממשלה בנימין נתניהו בעמוד הפייסבוק שלו הודעת תמיכה בחוק וכתב בין היתר כי "בניגוד לטענות משמאל, אישור החוק יביא להגברת השקיפות, יתרום לשיח שמשקף נכוחה את דעת הקהל בישראל ויחזק את הדמוקרטיה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
מלבד האפקט הפבלובי של התנגדות לכל מה שהממשלה
מלבד האפקט הפבלובי של התנגדות לכל מה שהממשלה מציעה, אני באמת לא מבין למה המחנה הציוני מתנגד לחוק הזה. נניח שיש עמותה שמייצת את זכויות הלהט"בים ועיקר מימונה מגיע ממשלה זרה (ואני אגב בעצמי תומך נלהב בזכויות אלו), במה ייפגע הדיון אם הציבור בארץ יידע שאותה עמותה מקבלת את מרבית מימונה ממשלה כזו או אחרת?
Bone  |  12.07.16