אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הוארך בהסכמה מעצרו של אורן קובי: "קשר עצמו לעבירות" צילום: צביקה טישלר

הוארך בהסכמה מעצרו של אורן קובי: "קשר עצמו לעבירות"

קובי נעצר אתמול יחד עם בכירים נוספים בקבוצת אדמה בחשד למעילה בכספי לקוחות בסך 20 מיליון שקל; סנגורו: "לא מדובר בהודאה"

12.07.2016, 16:29 | זוהר שחר לוי

בית משפט השלום בתל אביב האריך היום (ג') ב-6 ימים את מעצרו של אורן קובי, בעל השליטה לשעבר בקבוצת אדמה, החשוד בעבירות הונאה, מרמה, הלבנת הון ומסים. מעצרו הוארך לאור הסכמה בין סנגורו, עו"ד רונן רוזנבלום, לבין חוקרי המשטרה ורשות המסים. השופטת: "החשוד נחקר וקשר עצמו לעבירות".

קראו עוד בכלכליסט

קובי נעצר אתמול (ב') במסגרת חקירה משותפת של מפלג ההונאה של משטרת מחוז תל אביב ומס הכנסה חיפה והצפון ברשות המסים. ביחד עמו נעצרו לחקירה בכירים נוספים בקבוצת אדמה ונחקרו מקורביו אולם הם שוחררו בהמשך.

עו"ד רונן רוזנבלום, צילום: חזי בירן עו"ד רונן רוזנבלום | צילום: חזי בירן עו"ד רונן רוזנבלום, צילום: חזי בירן

ראשיתה של החקירה כבר לפני כחודשיים והיא נפתחה בעקבות תלונות של רוכשי קרקעות כשבמקביל החלו הליכי פירוק בעניינה של אדמה וחברות הבת בקבוצה לאחר שהפכו חדלות פירעון. במסגרת הליכי הפירוק מונה עו"ד חגי אולמן כמפרק זמני של הקבוצה ולפני כשבועיים הוא מונה גם ככונס לנכסיו של קובי. במהלך דיוני הפירוק עלו לא פעם טענות למעשים פליליים ולא חוקיים מצדו של קובי ואלה אף צוינו בהחלטות בית המשפט.

במסגרת החקירה ברשות המסים ובמשטרה נחשד קובי בעבירות של גניבה בידי מורשה, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, עבירות על חוקי מס הכנסה והלבנת הון. על פי החשד קובי, בסיועם של אחרים, גנב מלקוחות אדמה מעל 20 מיליון שקלים אשר הועברו לחשבונו של בעל החברה ושימשו אותו לצרכיו הפרטיים.

משרדי קבוצת אדמה במגדל המוזיאון בתל אביב. על פי החשד, בכירים בחברה ניסו לקחת ציוד מתוך המשרדים, צילום: עמית שעל משרדי קבוצת אדמה במגדל המוזיאון בתל אביב. על פי החשד, בכירים בחברה ניסו לקחת ציוד מתוך המשרדים | צילום: עמית שעל משרדי קבוצת אדמה במגדל המוזיאון בתל אביב. על פי החשד, בכירים בחברה ניסו לקחת ציוד מתוך המשרדים, צילום: עמית שעל

קובי הובא לבית משפט השלום בתל אביב שם ביקשה המשטרה תחילה להאריך את מעצרו ב-10 ימים. לאחר התדיינות עם בא כוחו של קובי, עו"ד רונן רוזנבלום, הגיעו הצדדים להסכמות לפיהן מעצרו של יזם הנדל"ן יוארך ב-6 ימים ולא ב-10 ימים כפי שהמשטרה ביקשה תחילה. עו"ד רוזנבלום אמר בדיון כי "הסכמנו להצעת בית המשפט אין בהסכמה זו כדי להודות במישרין או בעקיפין בעבירות המיוחסות לחשוד".

שופטת המעצרים התורנית, רונית פוזננסקי כץ, קיבלה את הסכמת הצדדים והורתה על הארכת המעצר: "החשוד,בעל קבוצת חברות בעלת שם המותג אדמה, מכר קרקעות קיבל במרמה מלקוחות החברה סכום המוערך בכ-40 מיליון שקל, ממנו נטל כ-25 מיליון שקל. מדובר בתיק חקירה מורכב ובו לוקחים חלק מספר יחידות. החשוד נחקר וקשר עצמו לעבירות. לאחר שעיינתי בדו"ח הסודי ובו חומרים נוספים שהוצגו בפניי הצעתי לצדדים כי בשלב זה יוארך מעצרו של החשוד ב-6 ימים".

כבר לפני חודשיים בדו"ח הראשון שפרסם עו"ד אולמן, המפרק הזמני של קבוצת אדמה, עלו חשדות כבדים מצידו למעשים פליליים מצדו של בעל השליטה בחברת אדמה, אורן קובי, ועובדיו. "רצף רחב היקף של הפרות חוק ודין", כתב עו"ד אולמן, "ופגיעה קשה ביותר בלקוחות החברה, בהם רוכשי הזכויות וכן כשל רוחבי רחב היקף ונמשך של הרוכשים עצמם אשר עצמו עינם מלראות את המתרחש נגד עיניהם". לפי אותו הדו"ח, כספים ששילמו רוכשים עבור קרקעות ששיווקה אדמה שימשו לתשלומים בסכומים עצומים לרכישת נכסי נדל"ן על שמו של אורן קובי, לרכישת רכבי שרד, כל אחד בשווי של מאות אלפי שקלים, לביצוע שיפוץ במיליוני שקלים במשרדי החברה וכן בבתיו הפרטיים אותם רכש מכספי החברה.

כמו כן, כך נטען, הוצאו סכומי עתק לכיסוי צרכיו של בעל השליטה, לרבות העברות כספיות לאמו, תרומות, רכישת ציוד יקר ערך ומנעמים רבים ושונים וביניהם – חופשות רבות בחו"ל בשווי מאות אלפי שקלים, רכישת שעונים ועטים, בשווי שלא פוחת ממאות אלפי שקלים, ביגוד המוערך במאות אלפי שקלים, בקבוקי יין ועוד. "למעשה", כותב אולמן, "לא היה דבר שסבב את מהלכיו של אורן קובי שלא עלה סכום גבוה משמעותית מכל סטנדרט מקובל וסביר".

פרט להתנהלות הכלכלית של החברות, שכללה גם הוצאת דיבידנים מקופת אדמה, עלה מצידו של המפרק גם "חשד ממשי" להברחת כספים במיליוני שקלים, כמו גם ניסיונות של בכירי הקבוצה להבריח חפצים יקרי ערך ממשרדי החברות במגדלי המוזיאון בתל אביב.

סנגוריו של קובי, עוה"ד רוזנבלום ודניאל קליין מסרו: "הוא משתף פעולה בחקירה ואנו מאמינים שעם התקדמות ההליך החקירתי הדברים יתבהרו ויתבררו באופן שונה מזו של רשויות החקירה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

10.
למד איתי 6 שנים ביסודי (א עד ח)
למד איתי 6 שנים ביסודי (א עד ח) ... היה ילד שקרן ומניפולטיבי שהציק כל הזמן לכולם בצורות שונות ומשונות  (אני אף נפלתי קורבן לשמועה זדונית שהפיץ עלי סתם כך) , בכיתה ה או ו הוא עבר חרם מאורגן של כמעט שנה , לא נטלתי בו חלק באופן אקטיבי , למרות שבקושי דיברתי איתו כי הוא לא הפסיק להתעלל בי (להשפיל אותי מול כולם בלי שום סיבה). מאוחר יותר שמעתי על חברה למדפסות שאותה ניהל ועל מכר שעבד אצלו ושכרו הודר (מדובר בשמועה בלבד , אבל היא לא הפתיעה אותי) לא מפתיע אותי בכלל לשמוע שכל המיזם שלו זה בלוף אחד גדול. מה שמפתיע אותי בכל פעם זה חדש הקלות שבה אנשים נותנים מירב כספם לגורמים , ללא שום בטחונות. 
Lobster  |  28.09.16
לכל התגובות