אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המצאה ישראלית: קעקוע עם אלקטרודות שממפה רגשות צילום: אוניברסיטת תל אביב

פורצי הדרך

המצאה ישראלית: קעקוע עם אלקטרודות שממפה רגשות

המכון לננו-טכנולוגיה של אוניברסיטת תל אביב פיתח מדבקה אלקטרונית שמנטרת אותות חשמליים בגוף ויכולה לשמש למיפוי רגשות, לסייע בשיקום פגועי מוח ולהחליף הליכים רפואיים

12.07.2016, 17:58 | רפאל קאהאן
מחקר חדש של המכון לננו-טכנולוגיה של אוניברסיטת תל אביב שפורסם בסוף החודש שעבר חשף מדבקה אלקטרונית חדשנית שאמורה להציע תחליף לאלקטרודות המגושמות שמשמשות כיום לניטור אותות חשמליים בגוף.

קראו עוד בכלכליסט

המדבקה, שמזכירה מאוד קעקוע זמני של ילדים, מורכבת משלוש שכבות, מסבירה פרופסור יעל חנין, ראשת המרכז לננו-מדע וננוטכנולוגיה של אוניברסיטת תל אביב,"אלקטרודות פחמן, משטח דביק המשמש להדבקת קעקועים זמניים על העור, וציפוי ננו-טכנולוגי – פולימר מוליך עם טופוגרפיית ננו, שמשפר את ביצועי האלקטרודות".

לבחון תגובות למוצרים, צילום: אוניברסיטת תל אביב לבחון תגובות למוצרים | צילום: אוניברסיטת תל אביב לבחון תגובות למוצרים, צילום: אוניברסיטת תל אביב

המדבקה צפויה לסייע בשלל יישומים, כמו מיפוי רגשות, למשל, שהוא תחום שזוכה לעניין גובר והולך. "ליכולת לזהות ולמפות את רגשותיהם של בני אדם יש שימושים פוטנציאליים רבים," אומרת פרופ' חנין. "מפרסמים, עורכי סקרים, אנשי תקשורת - כולם מעוניינים לבחון את תגובותיהם של אנשים למוצרים ולמצבים שונים". לדברי חנין, המדבקה יכולה לספק דרך לניטור הבעות ורגשות על פי האותות החשמליים המתקבלים משרירי הפנים ולהחליף הליכים רפואיים כואבים ולא נעימים.

במחקר שנעשה בשיתוף חוקרים בבית החולים איכילוב, השתמשו במדבקה לעקוב אחר הפעלת השרירים אצל חולים במחלות נוירו-דגנרטיביות, בזמני ערות ושינה. 

בתחום התחבורה, למשל, ניתן יהיה לנטר מדדים פיזיולוגיים המעידים על ערנותם של נהגים, על ידי הצמדת המדבקה לשרירים מסוימים; בתחום השיקום, היא עשויה לסייע לפגועי מוח לשפר את השליטה בשריריהם, ולקטועי גפיים להפעיל פרוטזות באמצעות שרירים שנותרו בגדם; בניתוחי מוח, היא תאפשר לרופאים לעקוב אחר הפעילות המוחית והערנות של החולים.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות