אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כל הקודם זוכה: מתחיל הבינוי-פינוי-בינוי בראשון לציון צילום: עיריית ראשון לציון

בלעדי לכלכליסט

כל הקודם זוכה: מתחיל הבינוי-פינוי-בינוי בראשון לציון

עיריית ראשון לציון מפרסמת קול קורא כדי לדרבן את תושבי רמת אליהו: הבניין הראשון שכל דייריו יסכימו להתפנות, יאכלס את הבניין הראשון שייבנה. לראשונה, תוכנית פינוי־בינוי תיהנה מהקצאות של קרקע משלימה

13.07.2016, 06:56 | אמיתי גזית

תוכנית בינוי־פינוי־בינוי של שכונת רמת אליהו בראשון לציון — הפרויקט הגדול בארץ מסוגו — יוצאת לדרך. העירייה תפיץ בימים הקרובים קול קורא לתושבי השכונה, שבו תזמין ועדי בתים שישיגו הסכמה של כל הדיירים להתפנות, שייצרו איתה קשר. דיירי הבניין הראשון שיפנה לעירייה ייהנו מ־56 דירות חדשות שייבנו בנחלת יהודה הסמוכה בבניין שבו יהיו 170 דירות.

 

קראו עוד בכלכליסט

לעומת פרויקטים רגילים של פינוי־בינוי, שבהם התושבים מפונים למגורים זמניים ולאחר שהבנייה מסתיימת הם שבים לגור בדירות החדשות שנבנו במקום, בפרויקט ברמת אליהו ייבנו מגדלי מגורים חדשים שאליהם יעברו הדיירים למגורי קבע. הבניינים ייבנו בארבעה אזורים: בנחלת יהודה שנמצאת מצדו השני של כביש 4, ברמת אליהו עצמה, בצריפין ובמתחם האלף במערב העיר.

כאשר תושג הסכמה עם הבניין הראשון שיתארגן לפינוי, העירייה תצא במכרז לשיווק הקרקע שתקלוט את הדיירים, במחיר של 16% מערכה בשוק. בתמורה להנחה, היזם הזוכה יספק בחינם דירות לתושבי מרמת אליהו — כשאת 120 הדירות הנותרות בבניין ימכור בשוק החופשי, כשהוא נהנה מההנחה המשמעותית על הקרקע. להערכת ראש מינהלת נחלת יהודה, דוד מנצור, בניית הבניין תסתיים בתוך שלוש שנים וחצי. בנחלת יהודה מתוכננות להיבנות 3,500 דירות, מהן 715 לתושבי רמת אליהו. ראש עיריית ראשון לציון דב צור מסר ל”כלכליסט” כי "החלום הופך למציאות. 56 הדירות הללו הן הסנונית הראשונה, בדרך להפוך את פניה של רמת אליהו".

מעבר לכך שהתוכנית ברמת אליהו היא הגדולה והמורכבת בארץ, היא גם התוכנית הראשונה בארץ שבה היזמים יקבלו לא רק את המגרש שבו יפונה הבניין, אלא גם קרקע משלימה באחד מארבעת האתרים האחרים. הדירות שייבנו בקרקע הנוספת יוכלו להימכר לכל אדם, כך שזו תהיה הפעם הראשונה מאז הוכרזה תוכנית מחיר למשתכן שקרקע מדינה המיועדת לבנייה רוויה תשווק לציבור הרחב, ולא רק לאוכלוסיית הזכאים.

הצורך בקרקע משלימה עלה לאחר שהתברר שבגלל התשתיות הרעועות ברמת אליהו, במקום 2,600 הדירות בבנייני רכבת שייהרסו, אפשר יהיה לבנות רק 5,300 דירות — מה שיהפוך את הפרויקט לבלתי רווחי. על פי תחשיבים של העירייה, הפרויקט רווחי אם ייבנו פי חמישה דירות ממספר הדירות שייהרסו.

מנצור מסביר כי ההחלטה שרמ”י תשווק את הקרקע המשלימה לצורך ההתחדשות העירונית ברמת אליהו, היתה חלק מהסכם הגג שחתמה העירייה עם המדינה בנובמבר 2014. למפונים ייבנו 715 דירות בנחלת יהודה, 150 במחנה צריפין שיפונה, 150 במתחם האלף ו־1,000 בשכונה. היזמים שיבנו את הדירות ירכשו את הקרקע במחיר מופחת, יספקו 30% מהדירות בחינם למפונים ואת השאר ימכרו בשוק החופשי. "כך תהיה אינטגרציה בין תושבים חדשים לוותיקים", אומר מנצור.

הוא מספר שיזמים החלו להחתים את התושבים על פינוי־בינוי מטעמם, אך מבהיר שהתוכנית היחידה שאפשר לקדם במקום היא זו שיוזמת העירייה. "ההבטחות שלהם חקוקות בקרח. אנו מציעים לכל דייר ותיק דירה חדשה ששטחה גדול ב־12 מ"ר מדירתו הישנה עם מרפסת וחניה. כל הצעה אחרת היא חסרת ערך”.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

73 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

72.
מיכל היקרה שמנסה לזרוע פחד בקרב אלה שקוראים
מיכל היקרה שמנסה לזרוע פחד בקרב אלה שקוראים ואני מאמין שבשליחות עו"ד שכונתי מסויים אל תשכחי שכרגע השכונה הכי טובה בראשון נחשבת נחלת עם הבנתי ספר הכי טובים, עם נגישות מעולה לכביש 4(אגב להם יש חצי פקקים מאשר לנו ביציאה) מהצד השני יציאה מהירה לכביש 1, גישה פשוטה לעיר ולמערב אז אני לא יודע מאיפה המידע שלך אבל אני די רוצה לעבור לשם. מבחינת זכויות בניה ומגדלים שיהפכו לסלאמס זה לא משנה באיזה פרויקט את תסכימי לחתום בכולם תגיעי לדבריך לאותה תוצאה. בקיצור אם להאמין לך לרגע שאת מאוד יפה בכל מה שכתבת פה את רוצה להמשיך לגור בבית ישן מתפורר עם דיירים שלא רוצים לשלם ועד וחשמל ולחכות שהבית יפול כדי להמשיך לגור ברמת אליהו, תסלחי לי אבל את כותבת שטויות
Helmet  |  15.07.16
לכל התגובות