אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הלמ"ס: יצוא ההייטק והתרופות ירד ב-11% ברבעון השני

הלמ"ס: יצוא ההייטק והתרופות ירד ב-11% ברבעון השני

למרות הנתונים על הירידה בייצוא הסחורות ברבעון השני של השנה יש מספיק נתונים בדוח הלמ"ס שמצביעים על אפשרות של שינוי מגמה חיובי. יצוא התרופות עלה ב-11% ועליה נרשמה גם בייבוא חומרי גלם ומכונות

13.07.2016, 14:09 | מיקי פלד

יצוא ההייטק והתרופות ירד בחודשים אפריל-יוני ב-11% בחישוב שנתי, כך עולה מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שפורסמו היום. מדובר אמנם על ירידה משמעותית, אך מתונה הרבה יותר מאשר הירידה בשיעור של 31% שנרשמה ברבעון הראשון של השנה. עיקר הירידה היא תוצאה של החלפת מכונות במפעל אינטל בקריית גת, שגרר את ענף הרכיבים האלקטרוניים לירידה של 61.2% ברבעון השני עקב ירידה זמנית בייצור. הבשורה החיובית היא שאחרי חודשים ארוכים של ירידות ענף התרופות, בו שולטת טבע, רשם עלייה של 11% ברבעון השני לעומת הרבעון הראשון.

קראו עוד בכלכליסט

יצוא הסחורות ירד ב-13% בחישוב שנתי, צילום|: SHUTEERSTOCK יצוא הסחורות ירד ב-13% בחישוב שנתי | צילום|: SHUTEERSTOCK יצוא הסחורות ירד ב-13% בחישוב שנתי, צילום|: SHUTEERSTOCK

בסיכום הרבעון השני של השנה אפשר לראות שייצוא הסחורות ירד ב-13% בחישוב שנתי. זו אמנם ירידה גדולה אך מתונה יותר מאשר נרשמה ברבעון הראשון, אז עמדה על 19.5%. סך כל ייצוא הסחורות עמד ביוני על 15.1 מיליארד שקל וכך נרשם גרעון בסחר הסחורות של 5.6 מיליארד שקל. הגרעון בסחר הסחורות הוא כבר תופעה קבועה במשק הישראלי, כאשר העודף סחר בשירותים הוא זה שהפך בשנים האחרונות את הגרעון בסחר הסחורות לעודף בסחר החוץ כולו.

הפרסום הנוכחי של הלמ"ס הוא בסך הכל חיובי בנוגע לסחר החוץ של ישראל, ולו משום שהוא מצביע על האפשרות של שינוי מגמה בענפים אחדים והתחזקות מגמה חיובית באחרים. כך לדוגמה יבוא חומרי הגלם (למעט יהלומים ואנרגיה) עלה ב-6% בחישוב שנתי ברבעון השני של השנה, בהמשך לעלייה של 3.4% ברבעון הראשון, כלומר התעשיינים מגבירים את קצב הייצור שלהם. בנוסף, הנתונים מראים גם על עלייה דרמטית ביבוא מוצרי השקעה כמו מכונות וציוד, כלי תחבורה וכדומה שעד כה ראו בעיקר ירידות. יבוא מוצרי השקעה (למעט אניות ומטוסים) עלה ב-34.9% בחישוב שנתי ברבעון השני לעומת הראשון, כאשר העלייה המשמעותית ביותר היתה במקום החשוב ביותר והוא היבוא של מכונות וציוד שעלה ב-48%.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות