אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מדוע נפתחו מעטפות מכרז המיליונים של רשות האכיפה והגבייה למרות צו מניעה? צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

מדוע נפתחו מעטפות מכרז המיליונים של רשות האכיפה והגבייה למרות צו מניעה?

ביהמ"ש הוציא צו מניעה לבקשת המתמודדת טלדורבמקביל לפתיחת המעטפות על ידי הרשות השיפוטית וההכרזה על HP כמנצחת. טלדור ביקשה לעצור את הליכי המכרז לשירותי IT של הרשות. ביהמ"ש יצטרך להכריע

13.07.2016, 20:06 | זוהר שחר לוי

הרוחות סוערות בימים אלו סביב מכרז לשירותי IT שמקיימת רשות האכיפה והגבייה. רגע לפני שהמכרז, שהיקפו נאמד בכ-400 מיליון שקל, הגיע לישורת האחרונה ולשלב פתיחת המעטפות, פנתה המתמודדת טלדור לבית המשפט בדרישה לצו מניעה.

בית המשפט הוציא את הצו במקביל לפתיחת המעטפות על ידי הרשות השיפוטית, רשות פתחו את המעטפות והכריזו על HP כמנצחת. מה יקרה עכשיו? השופט יורם נועם יצטרך להכריע.

אתמול (ג') פנתה חברת טלדור, המיוצגת על ידי טומי מנור ממשרד נשיץ, ברנדס, אמיר ושות', לבית המשפט לעניינים מנהליים בירושלים וביקשה לעצור את הליכי המכרז לשירותי IT של רשות האכיפה והגבייה.

בקשתה של טלדור הוגשה שעות ספורות לאחר שוועדת המכרזים של הרשות הודיעה לה על פסילתה מהמכרז ועל כוונתה שלא לעכב את המשך הליך פתיחת ההצעות הכספיות שהוגשו על ידי המשתתפים הנותרים במכרז.

מדובר במכרז לתפעול ותחזוקה של מתקני המחושב של מערכת יישומי הליבה של רשות האכיפה והגבייה, אחד המכרזים המרכזיים ובעלי ההיקף הגדול ביותר בתחום המחשב בישראל הנאמד בכ-400 מיליון שקל.

לשיטת טלדור, פתיחת ההצעות בטרם יתאפשר לה לפנות לבית המשפט ולהתנגד לפסילתה, תשלול ממנה את האפשרות לעשות כן וכך יפגעו קשות הזכויות שלה. "קשה מאוד להבין מהו האינטרס המניע את ועדת המכרזים לקצוב פרק זמן של שעות ספורות בין החלטתה השנויה במחלוקת בעניין פסילת הצעת טלדור לבין פיחת ההצעות הכספיות", נכתב לבית המשפט. "התנהלות זו איננה סבירה ואינה עולה בקנה אחד עם חובת ההגינות המנהלית שחלה עליה ועם החובה לאפשר לכל צד למכרז אפשרות גישה סבירה לערכאות והיא איננה יכולה לעמוד".

מעבר לכך, בעתירה נוספת שהוגשה לבית המשפט טענה טלדור כי יו"ר רשות הגבייה, עו"ד תומר מוסקוביץ, הוא קרוב משפחתו של בכיר ב-HP, אז מתמודד במכרז וכיום מי שהוכרזה שמנצחת בו. "עקב כך הדיר את עצמו הבכיר מטיפול במכרז", נכתב לבית המשפט. "עובדה זו לא גולתה על ידי הרשות בגדר המכרז ויש בכך יותר מטעם לפגם".

ואכן, בעקבות הפנייה לבית המשפט, הוציא היום (ד') השופט נועם צו ארעי שלא לפתוח את מעטפות ההצעות "עד למתן החלטה בבקשה".

אולם במקביל להוצאת הצו, התקבלה בטלדור הודעת הרשות כי המעטפות נפתחו וכי חברת HP היא הזוכה במכרז. טלדור שבה ופנתה לבית המשפט כשלטענתה רשות האכיפה והגבייה, שהיא רשות שיפוטית, ידעה על עתירתה לבית המשפט ועל הבקשה להוצאת הצו ואף ניהלה מולה התדיינות בעניין ולמרות זאת החליטה לפתוח את המעטפות.

"התנהלותה של רשות האכיפה והגבייה", נכתב לבית המשפט, "רשות ציבורית המהווה יחידת סמך חשובה במשרד המשפטים, חורגת באופן כמעט חסר תקדים מחובות תום הלב, ההגינות המנהלית הכבוד כלפי הרשות השופטת, המתחייבים מרשות בעלת מעמד מעין זה. אין בנמצא כל נימוק אשר יש בו כדי להצדיק את פתיחת המעטפות הכספיות על ידי הרשות, בידיעה שבקשה דחופה למניעת פעולה זו תלויה ועומדת בפני בית המשפט והחלטה צפויה להינתן בזמן הקרוב ביותר, כפי שאכן קרה".

מפרקליטות מחוז ירושלים (אזרחי) מטעם רשות האכיפה והגבייה: "העתירה התקבלה היום ואנו לומדים אותה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות