אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
החשכ"לית תמנע מליצמן לעכב כספים לקופות החולים צילום: עמית שאבי

החשכ"לית תמנע מליצמן לעכב כספים לקופות החולים

שר הבריאות דרש מהקופות להעביר לו עד סוף השבוע רשימות רופאים ברפורמת הניתוחים ואיים כי אם לא יעשו כן לא יעביר להן 350 מיליון שקל

14.07.2016, 08:08 | ספי קרופסקי

לאחר התגוששות שנמשכה כשבועיים, שר הבריאות יעקב ליצמן יצפה לקבל עד סוף השבוע את רשימות הרופאים ה"כוכבים" שדרש מהקופות בהתאם לאולטימטום שהציב להן.  

קראו עוד בכלכליסט

מדובר בסעיף במסגרת רפורמת הניתוחים הפרטיים ("הסדר–החזר") שאליו התנגדו רוב הקופות, שהתיר להן להכין רשימות של 50 רופאים שאינם נמצאים ברשימות ההסדר המוגדרים כ"ייחודיים", כלומר נחשבים למומחים בתחומם, ואמורים להמשיך ולפעול לפי השיטה הישנה לפיה ניתן לפנות אליהם ולקבל החזרים חלקיים על הניתוח או הייעוץ. הקופות סברו כי רשימות רופאי ההסדר שלהן טובות מספיק וכוללות בתוכן מומחים בכירים, ולכן אין צורך ברשימות החריגים.

השר סבר מנגד כי הרשימות ייטיבו עם המבוטחים, שבכל מקרה נוהגים לבחור ברופאים הנחשבים למומחים בתחומם, התעקש מול הקופות ואף התנה העברת סכום של כ־350 מיליון שקל אליהן בהעברת הרשימות. במשרד החשבת הכללית באוצר התרעמו על החלטת ליצמן לעכב כספים, אמרו ל"כלכליסט" כי הם עוקבים מקרוב אחר התנהלות משרד הבריאות, וציינו כי בכוונתם להשתמש בסמכויותיהם אם הכספים המגיעים לקופות לא יעברו אליהן כדין בתוך פרק זמן סביר.

יעקב ליצמן, שר הבריאות, צילום: אלכס קולומויסקי יעקב ליצמן, שר הבריאות | צילום: אלכס קולומויסקי יעקב ליצמן, שר הבריאות, צילום: אלכס קולומויסקי

בסביבת השר ליצמן הדגישו בשיחה עם "כלכליסט" כי הסיכומים בנוגע לרשימות החריגים נעשו בשיתוף מלא עם אנשי משרד האוצר, שהוא הגוף האחראי לרפורמה הנכללת בחוק ההסדרים. "המשימה שלנו היא להשלים את הרפורמה והרפורמה בלי הרשימה לא מושלמת", אמרו והסבירו כי "רשימות החריגים טובות ומנגישות לכולנו את כל הרופאים הגדולים שבהסדר הקודם המבוטחים לא יכלו לקבל".

המתנגדים לרשימות החריגים טענו כי הן עלולות לייקר פרוצדורות (ניתוחים וייעוצים רפואיים) לחולים וזאת בניגוד למטרת הרפורמה המקורית, וגם יצרו איפה ואיפה בין הרופאים שייכללו בהן לבין מי שיישאר בחוץ. "לא צריך להחריג רופאים שיוכלו אחר כך לבקש מה שהם רוצים ללא פיקוח והחולים יאלצו לשלם", אמר השבוע רופא בכיר ל"כלכליסט", "אוכלוסיית הרופאים מפולגת – יש כאלה שאוהבים כסף ויש כאלה שזה פחות משנה להם. לתת לכוכבים לגבות מה שהם רוצים זה מצע לא טוב לכל מיני תכונות אנושיות שמוטב שלא להעלותן על הכתב".

הקרב על רשימת החריגים בין ליצמן לקופות כמעט סיכן את יציאת הרפורמה לדרך ב־1 ביולי, אולם ברגע האחרון הושגה פשרה שבמסגרתה הוחלט לאפשר לקופות עד סוף השבוע הזה להגיש את רשימות החריגים.

אולם מצב הביניים שבו מצד אחד המשיכו הקופות לגייס רופאים לרשימות ההסדר, אך מצד שני התבקשו להגיש עד לסוף השבוע הנוכחי רשימות של רופאים חריגים – גרם לכך שחלק מהרופאים העדיפו להישאר "על הגדר" ולהמתין להתפתחויות. "כשמישהו בא להציע לי להיכלל ברשימות ההסדר אמרתי לו שהוא לא יקנה אותי בזול ואם כבר שיכניס אותי לרשימות הכוכבים", הסביר ל"כלכליסט" מנתח בכיר את הלך הרוח. בכללית פנו לשר לפני כמה ימים בניסיון לשנות את דעתו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות