אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ההקלות לחברות הייטק בינלאומיות נחשפות: ישלמו 6% מס חברות צילום: אלכס קולומויסקי

נחשף בכלכליסט

ההקלות לחברות הייטק בינלאומיות נחשפות: ישלמו 6% מס חברות

ההטבה מיועדת לענקיות טכנולוגיה, שישלמו גם 4% מס על הדיבידנד. מדרגת מס נוספת נקבעה עבור חברות קטנות יותר ותעמוד על 12% מס הכנסה ו-4% מס דיבידנד

14.07.2016, 09:41 | עמרי מילמן
לאחר שנחשף ב"כלכליסט" כי הממשלה מקדמת, יחד עם ח"כ יואב קיש, הצעת חוק הקובעת שיעורי מס מופחתים על קניין רוחני (IP) של חברות בינלאומיות, הצוות הממונה על גיבוש התוכנית חשף כעת כי יקבעו שתי מדרגות מס; מדרגה אחת לחברות ענק, שהכנסותיהן עולות על 10 למיליארד שקל. הן יידרשו לשלם 6% מס על ההכנסות (במקום 25% מס חברות כיום) ו-4% מס על הדיבידנד (במקום 30-20% מס על דיבידנד), זאת במקום 5% לכל אחד בתוכנית המקורית. מדובר בחברות הגדולות ביותר כמו אפל, גוגל או פייסבוק, שהממשלה מעוניינת לעודד את הכניסה שלהן לארץ מתוך מחשבה כי הן יביאו עימן ערך מוסף מעבר להכנסות דרך תעשיות משנה ופיתוחים. מדרגת המס השנייה תהיה לחברות עם הכנסות הקטנות מ-10 מיליארד שקל ותעמוד על 12% מס הכנסה ו-4% מס דיבידנד.

קראו עוד בכלכליסט

המס הנמוך על הדיבידנד נועד לאפשר לחברות הזרות להעביר בקלות יחסית את הרווחים שהן מפיקות בארץ (אחרי תשלום המס) בחזרה לחברת האם. לשם השוואה חברות ישראליות פטורות ממס על דיבידנד בהעברת רווחים לחברה ישראלית, ולמעשה כל מדינות האיחוד האירופי פוטרות את החברות הרשומות בשטחן מתשלום מס על דיבידנד בהעברת הכנסות לחברות בתוך האיחוד האירופי.

ההחלטות התקבלו על ידי צוות בראשות משרד האוצר שחברים בו גם רשות המסים ומשרד הכלכלה וזוכה לתמיכה של משרד ראש הממשלה. הטבות המס יינתנו כאמור רק על קניין רוחני שפותח בארץ אך נרשם בחו"ל או קניין רוחני שיפותח בארץ, על פי נוסחה הקובעת את חלקו היחסי של הפיתוח הישראלי. על יתר ההכנסות שלא נובעות מפיתוח הקניין הרוחני ישולם מס של 25%.

ח"כ יואב קיש, צילום: אלכס קולומויסקי   ח"כ יואב קיש | צילום: אלכס קולומויסקי ח"כ יואב קיש, צילום: אלכס קולומויסקי

היום עיקר החברות רושמות את הקניין הרוחני שלהן שמפותחים בארץ במקלטי מס. בארגון ה-OECD החליטו להילחם בתופעה, שמונעת רווחים מהמדינות שאחראיות לסביבה הטכנולוגית והעסקית שאפשרה לחברות הבינלאומיות להצליח, ופירסמו את המלצות ה-BEPS (באנגלית: שחיקת בסיס המס והסטת רווחים), לפיהן מדינות לא יתנו הטבות מס על פיתוחים שלא נעשו במדינה, במטרה להילחם במקלטי המס.

בישראל מזהים את היוזמה הזו כהזדמנות דרמטית לחזק את הפעילות של החברות שכבר פעילות בארץ ולמשוך הנה חברות בינלאומיות מרכזיות נוספות, שירשמו בארץ את הקניין הרוחני שיפותח בארץ - כך שהכנסותיהן מכל העולם ימוסו בישראל.

כך, צוות של מנכ"לית האוצר לשעבר יעל אנדורן הביא המלצות דומות לכחלון עם כניסתו לתפקיד, אולם כחלון העדיף לגנוז אותן מחשש ללחץ ציבורי. עם זאת, כעת מומחי מס מתריעים כי בעוד שישראל נשענת רק על החוק לעידוד השקעות הון שקובע שיעורי מס של 9% ו-16% על ייצור בארץ שרובו מיועד לייצוא, מדינות העולם כבר מתכוננות לתחרות החדשה על חברות בינלאומיות ואם לא ישראל לא תנקוט צעדים בקרוב היא עלולה להשאר מאחור.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

14 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

10.
את טועה ומטעה. אם החברה הבינלאומית לא תפתח
את טועה ומטעה. אם החברה הבינלאומית לא תפתח סניף בארץ, העובדים יעבדו בחברות קטנות שיצמחו בארץ וישלמו מס מלא. תעשיית ההייטק בישראל היא בוגרת ולא צריכה עידוד כניסת חברות בינלאומיות. עידוד חברות גדולות בא על חשבון צמיחת חברות קטנות. מחר בבוקר יחליטו שהעשירים בישראל לא צריכים לשלם מס, כי אחרת יברחו לחו"ל - תסכימי לזה? בעצם כבר החליטו את זה עם החוק לעידוד השקעות הון ופטור ממס על רווחים מהשכרת דירות...
Dice  |  14.07.16
לכל התגובות