אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ריאל מדריד כבר לא קבוצת הספורט השווה בעולם צילום: גטי אימג'

ריאל מדריד כבר לא קבוצת הספורט השווה בעולם

קבוצות ה-NFL מייצגות 27 מתוך 50 קבוצות הספורט בעלות השווי הגבוה ביותר בעולם, ביניהן דאלאס קאובויס, שדורגה ראשונה עם שווי של 4 מיליארד דולר

14.07.2016, 11:17 | שירות כלכליסט
קומישינר ליגת הפוטבול (NFL) רוג'ר גודל הרוויח 145 מיליון דולר בארבע השנים האחרונות, כלומר 65 מיליון דולר יותר מהשחקן המרוויח ביותר בליגה באותה התקופה, דרו בריס. בעוד שנשמעו קולות לפיטורי גודל בשל האופן בו התמודד עם השערוריות האחרונות בהן היו מעורבים טום בריידי, אדריאן פטרסון וריי רייס, הביצועים של גודל היטיבו עם מי שחותם לו על המשכורת: בעלי הקבוצות.

קראו עוד בכלכליסט

דאלאס קאובויס הם נערי הפוסטר ליכולת של ה-NFL להרוויח כסף, זאת בזכות רווח תפעולי של 270 מיליון דולר שרשמו בעונת 2014, הגבוה ביותר אי פעם לקבוצת ספורט וגבוה ב-75 מיליון דולר מכל קבוצה אחרת. , צילום: אם סי טי דאלאס קאובויס הם נערי הפוסטר ליכולת של ה-NFL להרוויח כסף, זאת בזכות רווח תפעולי של 270 מיליון דולר שרשמו בעונת 2014, הגבוה ביותר אי פעם לקבוצת ספורט וגבוה ב-75 מיליון דולר מכל קבוצה אחרת. | צילום: אם סי טי דאלאס קאובויס הם נערי הפוסטר ליכולת של ה-NFL להרוויח כסף, זאת בזכות רווח תפעולי של 270 מיליון דולר שרשמו בעונת 2014, הגבוה ביותר אי פעם לקבוצת ספורט וגבוה ב-75 מיליון דולר מכל קבוצה אחרת. , צילום: אם סי טי

קבוצות ה-NFL מייצגות 27 מתוך 50 קבוצות הספורט בעלות השווי הגבוה ביותר בעולם, ביניהן דאלאס קאובויס, שדורגה ראשונה עם שווי של 4 מיליארד דולר, עלייה של 25% לעומת שנה שעברה. זו הפעם הראשונה מאז 2011 (השנה הראשונה בה פורסם הדירוג של פורבס) שקבוצת כדורגל לא מדורגת בפסגת הרשימה. מנצ'סטר יונייטד החזיקה בתואר ב-2011 ו-2012 וריאל מדריד דורגה ראשונה בשלוש השנים לאחר מכן.

גודל עומד בראש ליגת הספורט החזקה והרווחית ביותר בעולם, והוא מינף את החוזק הזה בעזרת חוזי שידור שהם מושא הקנאה של שאר הליגות. דוגמה טובה היא חבילת שידורי המשחקים של חמישי בערב: CBS ו-NBC הסכימו בפברואר לשלם סכום כולל של 900 מיליון דולר עבור הזכויות לשידור 10 משחקים כל אחת בשנתיים הבאות. הרשתות אפילו לא קיבלו זכויות בלעדיות, שכן המשחקים ישודרו במקביל גם ב- NFL נטוורק – שבבעלות בעלי הקבוצות – וישודרו בצפייה ישירה בטוויטר, במסגרת המאמצים להגיע למשקי הבית שהתנתקו מהטלוויזיה המסורתית.

דאלאס קאובויס הם נערי הפוסטר ליכולת של ה-NFL להרוויח כסף, זאת בזכות רווח תפעולי של 270 מיליון דולר שרשמו בעונת 2014, הגבוה ביותר אי פעם לקבוצת ספורט וגבוה ב-75 מיליון דולר מכל קבוצה אחרת. באופן כללי חוזי שידור יקרים עוזרים להעלות את השווי של קבוצות הפוטבול, אך הבעלים ג'רי ג'ונס הפך את דאלאס למובילה בכך שהוא שולט וממקסם את זרם ההכנסות הנובע מאצטדיון הקבוצה בשווי 1.2 מיליארד דולר - אצטדיון AT&T. ההכנסה של הקבוצה ממושבי הפרימיום (125 מיליון דולר) ומספונסרשיפ (120 מיליון דולר) היא הגבוהה ביותר בליגה, זאת על אף שהקבוצה לא העפילה לסופרבול בשני העשורים האחרונים. הקאובויס הם גם הקבוצה היחידה שוויתרה על השתתפות בהסכם רישוי המרצ'נדייז של ה-NFL, מהלך שניפח אף יותר את ההון של ג'ונס.

32 הקבוצות בליגה ייצרו הכנסות של 2.4 מיליארד דולר במהלך עונת 2014, הראשונה תחת חוזי השידור החדשים בשווי מעל 5 מיליארד דולר בשנה. השווי של קבוצה הממוצעת ב-NFL עומד על קרוב ל-2 מיליארד דולר, עלייה של 160% מ-732 מיליון דולר לפני עשור. הקבוצות בעלות השווי הגבוה ביותר אחרי הקאובויס הן ניו אינגלנד פטריוטס המדורגת במקום השישי הכללי עם שווי של 3.2 מיליארד דולר והוושינגטון רדסקינס במקום השמיני הכללי עם שווי של 2.85 מיליארד דולר לקבוצה של דן סניידר.

ארסנל בבעלותו של סטן קרונקי רשמה את העלייה הגדולה ביותר בדירוג של 13 מקומות למקום ה-23 הודות לשווי של 2.02 מיליארד דולר, צילום: איי אף פי ארסנל בבעלותו של סטן קרונקי רשמה את העלייה הגדולה ביותר בדירוג של 13 מקומות למקום ה-23 הודות לשווי של 2.02 מיליארד דולר | צילום: איי אף פי ארסנל בבעלותו של סטן קרונקי רשמה את העלייה הגדולה ביותר בדירוג של 13 מקומות למקום ה-23 הודות לשווי של 2.02 מיליארד דולר, צילום: איי אף פי

8 קבוצות כדורגל ברשימה

ריאל מדריד הודחה מהפסגה ומסתפקת השנה במקום השני עם שווי של 3.65 מיליארד דולר, עלייה של 12% מהשנה שעברה. ריאל זכתה במאי בפעם ה-11 בתולדותיה בליגת האלופות לאחר שגברה על אתלטיקט מדריד בקרב פנדלים. המעצמה הספרדית, המצוידת באורווה של כוכבים בהובלת הספורטאי המרוויח בעולם, כריסטיאנו רונלדו, היא קבוצת הכדורגל הראשונה מבין 8 הקבוצות ברשימה. בעונת 2014-15 רשמה ריאל את ההכנסות הגבוהות ביותר מכל קבוצת ספורט בעולם של 694 מיליון דולר. הקבוצה תזכה לדחיפה נוספת הודות להארכת חוזה אספקת המדים עם אדידס שנחתם בתחילת השנה. ההסכם לעשר שנים עומד על 1.6 מיליארד דולר, גבוה פי 4 מההסכם הקודם.

צמודה לריאל היא יריבתה מהלה ליגה הספרדית, ברצלונה שמדורגת שלישית עם שווי של 3.55 מיליארד דולר. ברצלונה בה משחק ליאו מסי שזכה 5 פעמים בתואר שחקן השנה של פיפ"א, חתמה אף היא השנה על חוזה חסות לבושם. ההסכם עם נייקי צפוי לקבוע שיא חדש ועומד על פי הדיווחים על 175 מיליון דולר בשנה. ברצלונה תשיק בשנה הבאה שיפוץ ב-650 מיליון דולר של אצטדיון קאמפ נואו. הפרויקט לחידוש האצטדיון והפיכתו למודרני יותר, יכלול גם הרחבת התפוסה ל-105 אלף מושבים ויעזור לברצלונה להתחרות בריאל על ההכנסות הגבוהות ביותר בספורט.

ניו יורק יאנקיז דורגו במקום הרביעי עם שווי של 3.4 מיליארד דולר, עלייה של 6% מהשנה שעברה. הם הראשונים מבין 7 קבוצות הבייסבול שמעטרות את הרשימה, ירידה מ-12 בעונה שעברה. מספר הצופים במשחקים נפל בשנה שעברה ב-5.5%, זו הייתה העונה הראשונה בלי דרק ג'טר.

מנצ'סטר יונייטד סוגרת את החמישייה הראשונה עם שווי של 3.32 מיליארד דולר. בעונה האחרונה נכנס לתוקף החוזה לעשר שנים בשווי 1.1 מיליארד דולר עם אדידס, שריכך את המכה מכך שלא העפילו לליגת האלופות. עם זאת, ליונייטד גם נטל החובות הגבוה ביותר מקרב 25 הקבוצות הראשונות בדירוג.

ארסנל בבעלותו של סטן קרונקי רשמה את העלייה הגדולה ביותר בדירוג של 13 מקומות למקום ה-23 הודות לשווי של 2.02 מיליארד דולר. התותחנים הציעו העונה למכירה את המנויים העונתיים היקרים ביותר בספורט שעמדו על בין 1,500-3,000 דולר למבוגר. ארסנל קיבלה גם בעונה האחרונה את הנתח הגדול ביותר מכספי השידור של הפרמיירליג, שעמד על 148 מיליון דולר, שהם 7 מיליון דולר יותר מהנתח של מנצ'סטר סיטי.

מנגד, קבוצת הפורמולה 1 של פרארי רשמה את הירידה החדה ביותר בדירוג. בעוד שבשנה שעברה היא דורגה במקום ה-32 הפעם היא נפלה מחוץ ל-50 הגדולות. השווי של קבוצת המירוצים העשירה ביותר עומד על 1.35 מיליארד דולר, ללא שינוי לעומת השנה שעברה, אך היא לא הצליחה לעמוד בעליות החדות בשווי של שאר קבוצות הספורט.

השווי הממוצע של קבוצת ספורט ב-50 המקומות הראשונים הוא 2.2 מיליארד דולר, זאת לעומת 1.75 מיליארד דולר בשנה שעברה. הפירוט לפי הליגות הוא: 27 קבוצות NFL (לעומת 20 שנה שעברה), 7 קבוצות בייסבול (12 שנה שעברה), 8 קבוצות א.בי.איי (10 שנה שעברה) ושמונה קבוצות כדורגל אירופיות (שבע שנה שעברה). ניו יורק ניקס היא קבוצת ה-NBA עם השווי הגבוה ביותר של 3 מיליארד דולר שהעניק לה את המקום השביעי הכללי. לדירוג לא נכנסו קבוצות מהפורמולה 1, נסקאר או הוקי. השווי המינימאלי כדי להיכנס לדירוג עמד על 1.48 מיליארד דולר (ג'קסונוויל ג'גוארס), עלייה של 20% לעומת השנה שעברה. על פי החישובים של פורבס, יש 76 קבוצות ספורט עם שווי של מיליארד דולר ומעלה.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות