אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חוזה שכירות אחיד: יוזמה מבורכת או סכנה?

חוזה שכירות אחיד: יוזמה מבורכת או סכנה?

עיריית ת"א הודיעה לאחרונה על יוזמה מעניינת: השקת חוזה שכירות בחסות העירייה, הבא להקל על שוכרי דירות בעיר וליצור סטנדרט מגורים ראוי בעיר. האם הוא משקף את האינטרסים של השוכר והמשכיר?

15.07.2016, 07:58 | טל ספיר

עיריית תל אביב הודיעה לאחרונה על יוזמה מעניינת: השקת חוזה שכירות בחסות העירייה, הבא להקל על שוכרי דירות בעיר וליצור סטנדרט מגורים ראוי בעיר. חוזה השכירות, כך על פי הפרסומים, יכלול התייחסות לתקופת השכירות, להעלאת שכר הדירה ולמגוון סוגיות נוספות הקשורות ביחסי שוכר-משכיר.

מבלי לצנן את ההתלהבות מהיוזמה יתר על המידה, עדיין יש שאלות שנותרו פתוחות, למשל, אם אתם בעלי דירה ושוקלים להשכיר אותה לשוכר אגב שימוש בנוסח "מוכן מראש", האם נכון להוריד נוסח של חוזה שכירות מהאינטרנט? האם חוזה כזה ישקף באופן ראוי את האינטרסים שלכם, כבעלי זכויות קנייניות בנכס מקרקעין העומד להשכרה? ואם אתם עומדים לשכור דירה, האם החוזה, שהורד מהאינטרנט, ישקף באופן ראוי את האינטרסים של השוכר, שאין לו זכויות קנייניות בנכס העומד להשכרה.

בניין עיריית תל אביב. שווה לבדוק שחוזה הסטנדרטי אכן מתאים לצרכים שלכם, צילום: אוראל כהן בניין עיריית תל אביב. שווה לבדוק שחוזה הסטנדרטי אכן מתאים לצרכים שלכם | צילום: אוראל כהן בניין עיריית תל אביב. שווה לבדוק שחוזה הסטנדרטי אכן מתאים לצרכים שלכם, צילום: אוראל כהן

חוזה שכירות שהורד מרשת האינטרנט, הוא חוזה "ללא אבא וללא אמא". ייתכן שהוא יחסוך לכם כסף אבל הוא ממש לא מתאים לסיטואציות המורכבות שנוצרות במפגש משכיר - שוכר. הוא אינו משקף את ההסכמות הייחודיות הנוגעות לתקופת השכירות או הארכתה, הוא אינו משקף בהכרח הסכמות אפשריות ביחס לתיקון קלקולים או פגמים במושכר ובמערכותיו, לסוגיית התשלומים, לתנאי התשלום, שיטת ההצמדה, החלפת שוכר במהלך תקופת השכירות ובעיקר, נוסח מוכתב מראש מתקשה להתמודד עם סוגיית הבטחונות הנדרשים מהשוכר להבטחת חיוביו כלפי המשכיר.

לכן, למרות שמאוד מפתה להוריד מהאינטרנט נוסח חינמי, שווה בכל זאת לשקול לצעוד בדרך הקונבנציונאלית של ניסוח ועריכת חוזה שכירות באמצעות עורך דין. באופן זה, קיים סיכוי טוב יותר שחוזה השכירות יהיה מותאם לצרכים הספציפיים של המשכיר והשוכר כאחד. עורך-דין יוכל להציע פתרונות לסיטואציות המורכבות שנלוות למערכת יחסים של משכיר-שוכר, ולנסח סעיפים מתאימים בחוזה השכירות חוזה, כך שישקף את כוונת הצדדים ואת רצון הצדדים לחוזה, ובעיקר, וזה החשוב לענייננו, יבטיח את האינטרסים של כל אחד מהצדדים לחוזה השכירות עד כמה שניתן.

הכותב הוא שותף במשרד עוה"ד שיפמן, ספיר, שטורם ושות' המתמחה בדיני מקרקעין, תכנון ובנייה, התחדשות עירונית וליטיגציה מסחרית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
חוזי השכירות הם בעיה זעומה לעומת מתווכי הנדל"ן
חוזי השכירות הם בעיה זעומה לעומת מתווכי הנדל"ן שמרשים לעצמם לדרוש עמלות גבוהות. השירות החדש שמציעים החבר'ה בdfrent עשוי להוביל לשינוי משמעותי שוק אם רק ירשמו אליו מספיק אנשים ויפרסמו את הדירות שלהם במערכת. כך, יוכלו השוכרים הנוכחיים לקבל כמה גרושים על פרסום הדירה ואילו השוכרים החדשים יוכלו להחזיר כספם ביום שיפנו את הדירה לדיירים הבאים. למה אתם לא שומעים על זה מספיק? אולי בגלל שדיור חברתי לא באמת משרת את האינטרסים של קבוצות הכוח החברה.
Carrot  |  21.07.16
4.
צודקים כל אלו שכתבו על הצורך בעירוב עורך
צודקים כל אלו שכתבו על הצורך בעירוב עורך דין להשכרת או שכירת  דירת מגורים רגילה  להבדיל מחנות או אולם או מחסן או משרד וכו וגם אז לא תמיד יש צורך כוונתי שאין צורך   אם ההסכם מנוסח היטב מתקדים של חוזה אחר הכולל את כל הבעיות  שעלולות להופיע אולם הבטחונות הם ליבת העניין נדרשים ערבים לאחר בדיקה אישית וכלכלית טובה(שיהיה מה לקחת  למקרה הצורך) שטרי חוב ללא תאריך פרעון ובסכום כולל שווה ערך לפחות לשנת שכירות שלמה צקים ללא סכום ותאריך לגורמים שונים כמו  גז כמו חשמל כמו רשות מקומית כמו וועד בית וכמו חברת המים המקומית אבל יותר מכל ובבחינת יהרג ובל יעבור ערבות בנקאית אוטונומית לפקודת המשכיר בסכום של  שווה ערך  ל3 עד 6 חודשי שכירות זהו שוט טוב זו הרתעה טובה לקיום כל סעיפי ההסכם ולא רק לתשלום שכד גם לנזקים ישירים או עקיפים הנובעים מהפרת ההסכם כולו אולם כמובן שנדרשת אבחנה דקה ויסודית  כל צד למישנהו לגבי האישיות האופי והיכולת הכלכלית והאמינות אלו האופציות שהן חובה בארצנו מפני שלהבדיל מארצות נאורות שם יש חוקי אכיפה וביצוע בפועל וכמעט מיידי כולל פגיעה בקרדיט האישי לשנים רבות אנו כאן מאד פרימיטיבים וחסרי אונים וולא ענישה בגין הפרות הסכמים לרבות שכירת נכסים ראו הוזהרתם ניתן  כעצת חינם אולם שווה זהב ובריאות
Controller  |  16.07.16