אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דאע"ש עוברת להצפנה צילום: Christians in Pakistan

דו"ח טכנולוגי

דאע"ש עוברת להצפנה

לשירותי הביון יש טיעון חדש ולשם שינוי הוא מבוסס, ה-FBI אוסף בחשאי מאגר מידע של אישונים, וגוגל רוצה שבעלי זכויות היוצרים יצאו לה מהווריד

14.07.2016, 13:50 | יוסי גורביץ
גם דאע"ש מצפינים

סוף סוף, אחרי שנים של טענות שקריות, יש להם הוכחות לכך שפעילי טרור משתמשים בהצפנה. כזכור, ארגוני השושו ברחבי העולם טוענים כבר שנים שהם צריכים דלתות אחוריות להצפנה, כי יש טרוריסטים רעים בחוץ שמצפינים את המידע שלהם ואז המשטרה החשאית לא יכולה לקרוא אותו. דא עקא, עד לאחרונה הם לא יכלו להציג שום דוגמא לכך. אפילו האייפון הידוע מסן ברנרדינו לא הכיל שום מידע מוצפן חשוב. עכשיו, לטענתם – וחשוב לציין: זו רק טענתם, והרקורד שלהם באמירת אמת לא מושלם – יש להם דוגמא לטרוריסט שמשתמש בהצפנה. הפיגועים בנמל התעופה וברכבת בבריסל, אומרים שירותי המודיעין האירופאיים, בוצעו על ידי טרוריסטים שהשתמשו בהצפנה. ספציפית, בשיחות קוליות מוצפנות של ווטסאפ ובמסרוני טלגרם.

יכול להיות שזה נכון. שירותי מודיעין אומרים מדי פעם את האמת. נניח שזה אכן קרה. היה טרוריסט והוא השתמש בהצפנה. אז מה? שימו לב לטענה המשתמעת של שירותי המודיעין: אנחנו מאזינים להכל. אין לכם פרטיות. אין לאף אחד מכם פרטיות. אנחנו יודעים מה אתם אומרים בכל רגע נתון. ואם לא תצפינו את זה, גם נבין מה אמרתם. איך לעזאזל הגענו למצב הזה? אם אתם חושבים שיש לכם חשוד בטרור, שבו לו על הווריד. הוא שלח מסרון ווטסאפ מוצפן? אתם יודעים שהוא קשור לארגון טרור? עצרו אותו ותחקרו אותו. רבאק, אם עליתם על זה שהוא שלח מסרון, אתם גם יודעים מאיפה הוא נשלח. אה, אתם רוצים לומר לי שיש בנאדם שלא חשדתם בו, והוא שלח מסרון מוצפן ואתם לא התייחסתם כי לא היו לכם ראיות, ואז הוא התפוצץ? אני מצטער, זה סיכון מקצועי של חיים בחברה חופשית.

טלגרם ודאע"ש חברים טובים, צילום: יצרן טלגרם ודאע"ש חברים טובים | צילום: יצרן טלגרם ודאע"ש חברים טובים, צילום: יצרן

מצב שבו שירותי המודיעין מאזינים לכל האוכלוסייה הוא בלתי סביר ומרוקן מתוכן את מושג האזרח החופשי. אתה לא באמת חופשי אם שפיונים יכולים להאזין לכל שיחה שלך בלי שתהיה חשוד בכלום. עוד שאלה, ברשותכם. ה-NSA וה-GCHQ, האם הג'וב המרכזי שלהם איננו לפצח שדרים? האם אתם אומרים לנו שאתם פשוט גרועים במה שאתם עושים ועל כן אנחנו צריכים לוותר על החירות שלנו? ושאלה אחרונה, ברשותכם. הטרוריסטים השתמשו גם בכלי רכב. כלי רכב הורגים יותר בני אדם מטרוריסטים. האם אתם רוצים להשתלט גם על המכוניות שלנו, או רק על התקשורת שלנו?

ובינתיים, מדינת המעקב שוקדת על שטיק אחר.

 

כל העיניים שלכם שייכות לנו

הבולשת הפדרלית, ה-FBI, עם היסטוריה מפוארת של הפרת זכויות אדם ורדיפה של פעילי זכויות אזרח, עומדת בחזית צמצום הזכויות מאז פיגועי הענק במגדלי התאומים. כעת היא צועדת בגאון לשדה חדש בתחום. למדנו לפני מספר חודשים שהבולשת בנתה, בלי פיקוח, מאגר של תמונות שמאפשר לה לזהות כל אדם שאי פעם צולם על ידי הממשלה הפדראלית, בין אם מדובר בעציר ובין אם מדובר במישהו שהתראיין לתפקיד ממשלתי.

ה-FBI רוצה את העיניים שלכם, צילום: שאטרסטוק ה-FBI רוצה את העיניים שלכם | צילום: שאטרסטוק ה-FBI רוצה את העיניים שלכם, צילום: שאטרסטוק

כעת אנחנו למדים שהבולשת בנתה לעצמה מאגר ביומטרי של כ-430,000 סריקות עין. היא קיבלה אותן משלל סוכנויות ממשלתיות בארצות הברית. לא ברור מה אתה צריך לעשות כדי להיכנס למאגר הזה; עוד פחות מכך ברור איך ה-FBI שומר עליו מדליפה, אבל די ברור שאף אחד לא ידע על כך שבונים את המאגר הזה ושאין עליו שום פיקוח ראוי לשמו.

ולא, הם לא אוספים סריקות עין של טרוריסטים. הם אוספים סריקות עין של כולם. העיקרון הבסיסי של שירותי מודיעין הוא לאסוף כל פריט מידע אפשרי, כי לך תדע מתי הוא עשוי להביא תועלת. העיקרון הבסיסי הזה מתנגש עם עקרון בסיסי של הדמוקרטיה, שאומר שאלא אם אתה עבריין, הממשלה אמורה להניח לך לנפשך ולא לאסוף עליך מידע. כך זולגים, באיטיות אך בעקביות, ממדינה חופשית למדינת משטרה.

 

גוגל לאמנים: צאו לנו מהווריד

שורה של אמנים פרסמו לאחרונה מודעה גדולה, שסימנה את תחילתו של קמפיין. הם דורשים את שינוי חוקי זכויות היוצרים כך שיאפשרו להם להרוויח, גם אם עיקר המוזיקה שלהם מושמעת ביוטיוב. הם טוענים שבפועל, גוגל מאפשרת לציבור לצרוך את המוזיקה שלהם בחינם והם מקבלים מכך גרושים בעוד שגוגל גורפת מיליארדים.

יוטיוב: אנחנו משלמים!, צילום: pixabay.com יוטיוב: אנחנו משלמים! | צילום: pixabay.com יוטיוב: אנחנו משלמים!, צילום: pixabay.com

גוגל קלטה שבינתיים, שומעים רק צד אחד של הסיפור, אז היא החליטה לצאת למתקפת נגד. לטענת תאגיד העל הבינלאומי, הוא הוציא 60 מיליונים על מערכת שמיועדת לזהות העלאה של תוכן מוגן ליוטיוב, ועד כה הוא שילם תמלוגים של שני מיליארדי דולרים על תוכן ששודר ביוטיוב.

שזה נחמד, אבל נשמע כמו סכום קטן למדי. בהתחשב במספר האנשים ששמעו שירים ביוטיוב, זה למעשה נשמע כמו סכום אפסי. זה בדיוק מה שטוענים האמנים, ובינתיים גוגל לא מצליחה לתת להם תשובה טובה.

 

זה לא אומר שהאמנים ינצחו. הסיכוי לשנות את חוקי זכויות היוצרים נמוך מאד. זה פשוט אומר שגוגל הסתכסכה עם עוד קהל, ושברגע שיגיע מישהו שיוכל בו זמנית לספק שתי מטרות – מימון הולם לאמנים, יחד עם הבטחה שהתוכן שלהם ייעלם במקביל מיוטיוב, או על כל פנים יהיה יותר מדי כאב ראש למצוא אותו שם – הוא יוכל לעשות הרבה מאד כסף, והרבה מהערך של יוטיוב ייעלם.

 

קצרצרים

 

1. במשך שלוש שנים, מצא דו"ח של הקונגרס, חדרו האקרים סינים למחשבים של ה-FDIC, החברה הממשלתית שמספקת ביטוח למפקידים בארה"ב מפני קריסת הבנק שלהם. החדירה הייתה ארוכה, שיטתית וכנראה ממצה – אבל ה-FDIC הסתירה את העובדה כמיטב יכולתה. סמנכ"ל טכנולוגיית המידע שלה, ראס פיטמן, שיקר בעקביות בנושא לגורמים רשמיים. המטרה הייתה ככל הנראה למנוע פאניקה ובו זמנית, להציל את שמה של החברה. חוסר דיווח על התקפות סייבר הוא תופעה רווחת, כי דיווח חושף אותך לתביעות ולנזק אחר. ומאחר ותיאורטית רק אתה והתוקף יודעים על ההתקפה, אולי, אולי, אולי אפשר יהיה להסתיר את זה. ואם הלקוח הקטן נדפק? בעסה. שמן על גבי מכונת הקפיטליזם.

 

האקרים פרצו, ה-FDIC טייחו, באדיבות: ויקיפדיה האקרים פרצו, ה-FDIC טייחו | באדיבות: ויקיפדיה האקרים פרצו, ה-FDIC טייחו, באדיבות: ויקיפדיה

 

2. חברה אחרת שעסוקה בטיוחים היא טסלה, חברת הרכב של אלון מאסק. הימים האחרונים מביאים לטסלה רק חדשת רעות, כן ירבו: לאחר שנפתחה חקירה נגדה מצד הרשות לניירות ערך על הסתרת התאונות ברכבים שלה מהמשקיעים, יש עכשיו חקירה נגדה מצד הרשות לבטיחות בדרכים, שרוצה לבדוק את כל המכוניות שלה שמצוידות במערכת "נהיגה אוטומטית" כדי לברר עד כמה הן מסוכנות לנהגים. הציניקנים יאמרו שאת הבדיקה הזו הרשות הייתה צריכה לבצע *לפני* שטסלה העלתה את כלי הרכב שלה לכביש, אבל מוטב מאוחר.

 

3. שירות השידורים החי של פייסבוק ממשיך לסבך אותה: שלשום (ג') היא שידרה נסיון לרצח בלייב בלי להיות מודעת לכך. הסרטון מראה שלושה צעירים יושבים ברכב, שרים ומנגנים, כשלפתע יש מטח יריות ארוך. הטלפון שמתעד את השלושה נופלים, אבל ממשיכים לשמוע את היריות ואת הצעקות. שלושת הצעירים אושפזו במצב קשה; מצבם של שניים השתפר אבל מצבו של השלישי נחשב לקריטי. למודת נסיון, פייסבוק לא ניסתה הפעם לשבש את השידור.

 

אובר, לא בהונגריה, צילום: בלומברג אובר, לא בהונגריה | צילום: בלומברג אובר, לא בהונגריה, צילום: בלומברג

 

4. אובר הודיעה על הפסקת פעילותה בהונגריה, לאחר שהממשלה שם התעקשה על עקרון הריבונות שאומר שמי שקובע את החוקים הוא הפרלמנט הנבחר ולא תאגיד זר, לא משנה כמה כסף יש לו. הונגריה מאד לא אהבה את הרעיון שחברה זרה מחסלת את ענף המוניות שלה, הופכת את הנהגים לעובדי קבלן, ושולחת את העודף הניכר אל מעבר לים, אז היא החמירה את החוקים שלה – אחרי שאובר פשוט התעלמה מהקודמים, כהרגלה – וכעת המשטרה יכולה לחסום את הגישה של אובר בהונגריה לרשת. אובר שלפה את הקשקושים הרגילים על חדשנות ויזמות, והונגריה ציינה ביובש שהיא רוצה חברות מוניות שמנהלות תחרות הוגנת ומשלמות מסים.

 

5. בהודעה לעיתונות שנחשבה אפילו על ידי טק-קראנץ' לבומבסטית, הודיע איזה ברנש שפעם עבד בגוגל שהוא יוצא עם "מערכת הפעלה לבנקים", מבוססת על הבלוקצ'יין של ביטקוין, ושהוא מכנה בצניעות Vault OS. את התועבה שלו הוא מגדיר כ"100% חסינה לעתיד", מה שמעיד על תפיסה מטרידה שאומרת שהוא יכול לחזות את העתיד בדיוק מושלם לעולמי עד, כמו גם שהיא "מתקנת את הבנקאות השבורה לנצח." לאיש יש עניין עם נצח. נראה אם המערכת תשרוד שנתיים ונעדכן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

2 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
כאשר עומדות בפני שתי אופציות של שתית המידע
כאשר עומדות בפני שתי אופציות של שתית המידע האישי שלי אני מעדיף את זו הרשית של המדינה בה אני חי. זאת משום היובדה הפשוטה שבאמצעות חוקים קימים יש באפשרותי לדעת מה יש עלי וגם לדרוש מחיקת פרטים. אך כאשר זה מגיע לידי חברה פרטית שכפופה רק לתנאי המשתמש שלה. אזאי אני בצרות צרורות. פעם בעבר נרשמתי לפייסבוק בעוונותי. עד היום אני לא מצליח להוריד את הדבר הנידון ממני וגם איני מצליח לקבל תגובה אנושית.
Lobster  |  14.07.16
1.
מר יוסי מכוניות הורגות יותר ממחבלים? באמת? אם
מר יוסי מכוניות הורגות יותר ממחבלים? באמת? אם שירותי הביון היו יעילים כמו שוטר תנועה ממוצע אני לא כ"כ בטוח שהתלונה הזו היתה תופסת. ואפרופו מעקב ומניעת הרוגים: לדעתי כדאי להכפיל את עלות ביטח החובה (פי 10) לכל רכב שאין עליו צ'יפ מעקב ולתת לרכבים עם צ'יפ ליסוע בחינם. כך יהיה ניתן לנתר עברות תנועה של כל רכב כל הזמן ולא רק 100 מ' לפני מצלמה. נכון, הלובי של יצרני ארונות הקבורה וייצרני התותבות יזעמו וירימו קול צעקה אבל אני מקווה שהלובי שלהם ישבר טלסה חברה חדשנית. מצעידה את הטכנולוגיה מהר מאוד.  א. המערכת שלהם לא מחליפה נהג, רק עוזרת לו. אם הנהג RTFM אז זבש"ו. ב. ישלי זוית נוספת:: תאמר לי מר יוסי, יש לנו אולי דרך לבדוק כמה אנשים *לא מתו* בגלל השימוש בנהג האוטומטי? כלומר ניצלו מלעוף דרך מעקה בטיחות, מלהחליק לנטיב הנגדי, מלהתרסק ברכב אחר?? יש לי תחושה שהמערכת הצילה יותר אנשים ממה שהיא הרגה, למרבה הצער את זה יהיה קשה למדוד כרגע. כל הכבוד להונגרה, שר התחבורה שלנו בכלל לא נותן לאובר להיכנס מלחתחילה, אז פעמיים כל הכבוד לו. ובכתבות אחרות בכלל שמעתי איך טוענים שכץ שלנו פריטמטיבי ומעודד את יוקר המחיה בגלל הכוחניות שהוא מפגין כנגד אובר. אולי דווקא בעניין הזה אפנה אנים שלקרוא את דעתך המלומדת
Butterfly  |  14.07.16