אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חריגות השכר בחברת החשמל ישארו בכיסם של העובדים עד להודעה חדשה צילום: אלעד גרשגורן

חריגות השכר בחברת החשמל ישארו בכיסם של העובדים עד להודעה חדשה

בית הדין הארצי לעבודה החליט לדחות עד להודעה חדשה את קיזוז השכר מעובדי חברת החשמל. הקיזוז היה אמור להגיע החודש לאחר שביה"ד האזורי בחיפה הודיע שהוא מכיר בעובדה שיש חריגות שכר בחברה בהיקף של כ-150 מיליון שקל

14.07.2016, 14:04 | ליאור גוטמן
בית הדין הארצי לעבודה החליט לדחות עד להודעה חדשה את קיזוז השכר מעובדי חברת החשמל. הקיזוז היה אמור להגיע החודש לאחר שבית הדין האזורי בחיפה הודיע בתחילת מאי שהוא מכיר בעובדה שיש חריגות שכר בחברה בהיקף של כ-150 מיליון שקל, פסיקה שגררה דרישה מצד הממונה על השכר דאז קובי אמסלם להחזיר את הכסף באמצעות ניכוי של 1,500 עד 16 אלף שקל לחודש ממשכורות העובדים בדרגות הנהלה שונות."למען הסר ספק, מבהירה החברה כי עיכוב הביצוע עומד בתוקפו עד למועד דיון חדש שייקבע, וככל שלא יושגו הסכמות אחרות", מחדדת חברת החשמל בדיווח לבורסה שיצא לפני שעה קלה, ומסכמת שהדיון שנקבע ליום הראשון הקרוב בנושא זה נדחה אף הוא עד להודעה חדשה תחת הנימוק של ניהול מו"מ עם העובדים.

השכר לא ייפגע בינתיים, צילום: גלעד קוולרצ השכר לא ייפגע בינתיים | צילום: גלעד קוולרצ'יק השכר לא ייפגע בינתיים, צילום: גלעד קוולרצ

הפסיקה של בית המשפט מהיום חופפת פסיקה דומה מאמצע יוני, אז הוא הקפיא את קיזוז השכר ודחה את הדיון בנושא לאמצע יולי. עתה כאמור התבשרה חברת החשמל שהוא דחה את הדיון בנושא עד להודעה חדשה.

חריגות השכר הללו התגלו בסוף 2013, אז גילה הממונה על השכר שחברת החשמל הגדילה את תשלומי האש"ל לעובדים מצד אחד, והעניקה תוספת דרגה (לכאורה ללא הצדקה) לדרג הניהולי הבינוני והבכיר. פעם אחר פעם בית הדין האזורי לעבודה בחיפה דחה את ההכרה בחריגות השכר, עד שלפתע במאי האחרון הוא הכיר בהם.

חברת החשמל נהנתה לכאורה מהגילוי כיוון שהיא הייתה חייבת להכיר בו בדו"ח כספי של הרבעון הראשון של 2016 (שפורסם בסוף מאי). ואכן, ההכרה בהוצאות גרמה לחברת החשמל להקטין את הוצאות השכר, מה שתרם לה גידול "יש מאין" בשורת הרווח שהסתכמה בסוף הרבעון הראשון ב-615 מיליון שקל. אלמלא ההכרה שורת הרווח שורת הרווח הייתה מתכווצת בהיקף של כ-300 מיליון שקל.

יצוין שחברת החשמל ערערה על פסק הדין שקובע שיש אצלה חריגות שכר בכלל, אולם במקרה או שלא היא הגישה ערעור רק אחרי סגירת הדו"ח הכספי ופרסומו בציבור.

ולכן, חברת החשמל הצליחה במקרה הזה "גם לאכול את העוגה וגם להשאיר אותה שלמה", כלומר גם לרשום לעצמה רווח נקי גבוה שמקורו בין השאר בהקטנת ההפרשות לפנסיית העובדים, וגם לערער במקביל על עצם קיומה של חריגת השכר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
בשורה התחתונה מה קיבלנו: המדינה תבעה, בזבזה זמן
בשורה התחתונה מה קיבלנו: המדינה תבעה, בזבזה זמן וכסף על תהליכים משפטיים, והביזיון ששמו משכורות עובדי חח"י ממשיך לצמוח ולגדול, גם בחסות בתי המשפט. הגיע הזמן שהמדינה תבין שהיא לא מדינה שיש בה חברת חשמל, אלא חברת חשמל היא זאת שיש לה מדינה.... משכורות עובדי חברת חשמל הם "דמי הפרוטקשן" הגבוהים המושחתים והידועים ביותר בעולם, אין מה לעשות, צריך להשלים עם המצב ולשתוק.
Snow  |  14.07.16
לכל התגובות