אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המעוז האחרון של תומכי ההפיכה נכבש, ארדואן הדיח אלפי שופטים צילום: בלומברג

המעוז האחרון של תומכי ההפיכה נכבש, ארדואן הדיח אלפי שופטים

12 שעות אחרי שהופצץ על-ידי מסוקים של מנהיגי ניסיון ההפיכה, התכנס הפרלמנט הטורקי לישיבת חירום. הצבא הטורקי השלים את ההשתלטות על מטה הכוחות המזוינים שהיה למעוז האחרון של מתנגדי ארדואן. 8 חיילים ברחו במסוק ליוון וביקשו מקלט. רה"מ רמז שיישקל עונש מוות, 2,745 שופטים הודחו. ארדואן: "המרד - מתנה מאלוהים, נטהר את הצבא". ישראל: "מכבדים את התהליך הדמוקרטי"

16.07.2016, 19:04 | ynet ושירות כלכליסט

18:30 - הפרלמנט הטורקי מקיים כעת ישיבת חירום. מחוץ לאולם מתגודדים מאות מפגינים שחוגגים את כישלון ההפיכה. במהלך הדיון אמר ראש ממשלת טורקיה, בינאלי יילדרים, כי "המורדים בניסיון ההפיכה הם לא חיילים. הם טרוריסטים שראו את הפרלמנט שלנו כמטרה". "היום כל המפלגות אמרו לא להפיכה. שיתוף פעולה מסוג זה בפרלמנט מהווה התחלה חדשה", הוסיף יילדרים. מוקדם יותר האשים הנשיא ארדואן מתכנני ההפיכה בניסיון להתנקש בחייו כשהיה בחופשה במרמריס. "הם הפציצו מקומות שהייתי בהם מיד אחרי שהלכתי. הם כנראה חשבו שאני עדיין שם", אמר. עם שובו לאיסטנבול, לקול תשואות תומכיו, אמר על מתכנני ההפיכה: "הם ישלמו על הבגידה הזו מחיר כבד. ההתקוממות הזו היא מתנה מאלוהים בגלל שזו סיבה לטהר את הצבא שלנו". 

הפרלמנט הטורקי בישיבתו המיוחדת, לפני זמן קצר, צילום: אי פי איי הפרלמנט הטורקי בישיבתו המיוחדת, לפני זמן קצר | צילום: אי פי איי הפרלמנט הטורקי בישיבתו המיוחדת, לפני זמן קצר, צילום: אי פי איי

שעות אחרי שסוכל ניסיון ההפיכה הצבאית הגדול נגד שלטון ארדואן, מתכנס בצהריים (שבת) הפרלמנט הטורקי המופצץ והחבול - אבל המנצח - לישיבה מיוחדת. בתום ליל דמים עם 194 הרוגים ו-1,154 פצועים לפחות הכריזו הבוקר גורמי שלטון בטורקיה כי ניסיון ההפיכה שהובילה מאז אמש קבוצת מורדים מתוך הצבא סוכל, וכ-2,800 אנשי צבא שהיו מעורבים בו נעצרו, בהם קצינים בכירים. הנשיא רג'פ טאיפ ארדואן שאמש נאלץ לנאום דרך האייפון ממקום לא ידוע ולבקש מתומכיו לצאת לרחובות ולסכל את ההפיכה, שב לאיסטנבול והתקבל בתשואות. הרמטכ"ל חולוסי אקאר, שנלקח בן ערובה ונטען בלילה כי נהרג, חולץ בריא ושלם.

קראו עוד בכלכליסט

בצהריים אותתו השלטונות כי הם מתכוונים לנקוט צעדים מיידיים: רשת הטלוויזיה NTV דיווחה כי שלטונות טורקיה החליטו להדיח 2,745 שופטים בעקבות ניסיון ההפיכה - החלטה שקיבלה מועצת השופטים והתובעים העליונה. מדובר בשופטים החשודים כבעלי קשרים עם תנועתו של בכיר האופוזיציה הגולה פתחוללה גולן, יריבו הגדול של ארדואן שהואשם על-ידי הנשיא ובני בריתו בקשרים עם מובילי ההפיכה. מאוחר יותר דיווחה רשת CNN בטורקית כי מטה הכוחות המזוינים באנקרה, שהיה למעוז האחרון של תומכי ההפיכה, נכבש מחדש על-ידי הצבא הטורקי.

ניסיון ההפיכה שהחל אמש בסביבות השעה 22:30, כשחיילים חסמו לתנועה את גשר הבוספורוס באיסטנבול, מטוסים הרעישו בשמי העיר וירי החל בבירה אנקרה, גווע ככל שעברו השעות במהלך הלילה. המונים מתומכי הנשיא ארדואן נענו לקריאתו ויצאו לרחובות כדי להתמודד עם הטנקים, וכוחות הביטחון הנאמנים לנשיא עצרו חיילים שהשתתפו בניסיון ההפיכה והכניעו אותם. בבוקר שודרו תמונות שבהן נראו חיילים בבוספורוס נכנעים וידיהם מורמות, ורשתות הטלוויזיה שהושבתו על-ידי מובילי ההפיכה חזרו לשדר. קצינים בכירים בצבא נעצרו מול המצלמות וארדואן הבטיח לנקום במורדים. תומכי הנשיא תועדו מכים ומשפילים חיילים שהשתתפו בניסיון ההפיכה.

לינץ לינץ' בחיילים | צילום: גטי אימג'ס לינץ

"הם כיוונו את הרובים של העם נגד העם, לעבר אימהות, אבות, אחיות ואחים", אמר ארדואן לתמוכיו שהניפו דגלי טורקיה ליד נמל התעופה אטאטורק, לשם הגיע הבוקר כמנצח למרות הדיווחים מוקדם יותר כי נמלט מהמדינה. "הנשיא, ש-52 אחוזים העלו אותו לשלטון, שולט בעניינים. הממשלה הזו, שהועלתה לשלטון על ידי העם, שולטת בעניינים. הם לא יצליחו כל זמן שאנחנו עומדים נגדם", הדגיש. היום בצהריים קיבלו המוני אזרחים טורקים מסרונים בטלפונים שעליהם חתום הנשיא ארדואן, ושבהם הוא קורא להם לקום ולהתייצב לצד הדמוקרטיה והשלום ולצאת לרחובות להפגין נגד אנשי ההפיכה.

 

צבא טורקיה נחשב באופן מסורתי לשומר החילוניות במדינה. ב-13 שנות שלטונו של ארדואן הלך ותפס האיסלאם הדתי מקום יותר ויותר מרכזי בחיים הציבוריים, ותוכניתו של ארדואן לשנות את החוקה כך שתחזק את סמכויותיו כנשיא ותבצר את שלטונו עוד יותר הטרידה רבים במעוזים החילוניים. את ניסיון ההפיכה שלהם אמש הסבירו המורדים מקרב הצבא בכך שהממשלה הנוכחית מסכנת את הדמוקרטיה ואת החילוניות של טורקיה. העובדה שארדואן, שהחליש מאוד בשנים האחרונות את מעורבות הצבא בפוליטיקה, הצליח לעמוד מול ניסיון ההפיכה הזו, היא דרמטית בתולדות טורקיה וצפויה לחזק עוד יותר את ארדואן ואת המערכת הפוליטית על חשבון הצבא.

 

ההמונים יצאו לרחובות בעקבות קריאת ארדואן להתנגד לנסיון ההפיכה ההמונים יצאו לרחובות בעקבות קריאת ארדואן להתנגד לנסיון ההפיכה ההמונים יצאו לרחובות בעקבות קריאת ארדואן להתנגד לנסיון ההפיכה

הרמטכ"ל הזמני שמונה הלילה לצבא טורקיה, כשהרמטכ"ל הקבוע היה עדיין בן ערובה, אמר לפני הצהריים כי ניסיון ההפיכה בוצע בעיקר על-ידי אנשי חיל האוויר, הז'נדרמריה וכמה גורמים חמושים נוספים. הוא אמר כי תם עידן ההפיכות הצבאיות בטורקיה: "טורקיה סגרה לנצח את הפרק של הפיכות צבאיות בה, והוא לא ייפתח שוב לעולם". לדבריו 104 מאנשי ההפיכה נהרגו במהלך הלילה והבוקר. גם 47 אזרחים נהרגו. "כל אדם שבוגד במדינה שלנו - ייענש", אמר. "אנחנו נחושים לסלק כל מי שחבר ב'מבנה שלטוני מקביל' משורות הצבא". בתוך כך מנסים עדיין כוחות הביטחון למגר כיסי התנגדות אחרונים: הרמטכ"ל הזמני אמר לפני הצהריים כי המבצע להשתלטות מחדש על מטה הכוחות המזוינים באנקרה עדיין בעיצומו. בסביבות השעה 12:00 דווח כי החיילים המתבצרים שם ביקשו לנהל משא ומתן וכי בכוונתם להיכנע.

ראש ממשלת טורקיה בינאלי ילדרים אמר בצהריים כי אירועי הלילה האחרון הם כתם על הדמוקרטיה הטורקית, אבל הוסיף גם שהעם הטורקי נתן את התשובה הטובה ביותר ל"טרוריסטים", כלשונו. לדבריו האירוע הראה שלטורקיה יש ניסיון רחב בכל הקשור לדמוקרטיה. הוא הבטיח כי קושרי הקשר נגד הממשלה יקבלו את הדין שלו הם ראויים. בתגובה רשמית שיבחה גם צרפת את "הבגרות והאומץ", לדבריה, שהפגין העם הטורקי בהתנגדותו להפיכה הלילה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
ארדואן = מחבל = בן לאדן  זה אחלה
ארדואן = מחבל = בן לאדן  זה אחלה תהליך דמוקרטי - הדחת השופטים ורצח ההמונים  לא יאומן הצביעות והמוסר הכפול של כל השתקנים כעת  המחבל ארדואן מנצל סיטואציה שיצר בעצמו לשחוט אלפים ולחזק את שלטון הדיקטטור העצמי שלו והעולם שותק   ערד ניר  - שותק (אם לא במקרה נמצא בארמון של ארדואן למצוץ לו )  כל כתבי השמאל התקשורתי - שותקים  ב י ז  י  ו  ן 
Scooter  |  16.07.16
לכל התגובות