אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גנרלים יואשמו בבגידה, 265 נהרגו בניסיון ההפיכה צילום: רויטרס

גנרלים יואשמו בבגידה, 265 נהרגו בניסיון ההפיכה

גל המעצרים בצבא טורקיה נמשך, לאחר שארדואן הבטיח שמתכנני ההפיכה "ישלמו מחיר כבד". 2,840 אנשי צבא נעצרו, בהם שני גנרלים בכירים שיואשמו בבגידה. הרמטכ"ל הזמני הודיע כי בעימותים בסוף השבוע נהרגו "104 מתכנני הפיכה". מניין ההרוגים הכולל: 265. ארדואן מציב אולטימטום לארה"ב, שבה חי מי שלטענתו עומד מאחורי המרד: "תגרשו אותו או שתביאו אותו לנו"

16.07.2016, 21:12 | ynet ושירות כלכליסט
במסגרת גל המעצרים בצבא טורקיה נעצר מפקד הארמיה השנייה, גנרל אדם חודוטי, איש הצבא הבכיר ביותר שנעצר עד כה. הארמיה השניה, שממוקמת במלטיה, מגנה על גבולותיה של טורקיה עם סוריה עיראק ואיראן. גם מפקד הארמיה השלישית, אדראל אוזטורק, נעצר. גורמים בטורקיה אמרו כי השניים יואשמו בבגידה.

קראו עוד בכלכליסט

לפי הדיווחים נעצרו בסוף השבוע בטורקיה 2,840 אנשי צבא. הרמטכ"ל הזמני, אומיט דונדאר, אמר כי 104 "מתכנני הפיכה" נהרגו במהלך ניסיון ההפיכה שכשל. לפי העדכון האחרון מניין האזרחים ואנשי כוחות הביטחון שנהרגו עומד על 161. 

 

ארדואן בנאום לאחר ששב לאיסטנבול, צילום: רויטרס ארדואן בנאום לאחר ששב לאיסטנבול | צילום: רויטרס ארדואן בנאום לאחר ששב לאיסטנבול, צילום: רויטרס

 

הישיבה המיוחדת שקיים היום הפרלמנט הטורקי, צילום: אי פי איי הישיבה המיוחדת שקיים היום הפרלמנט הטורקי | צילום: אי פי איי הישיבה המיוחדת שקיים היום הפרלמנט הטורקי, צילום: אי פי איי

 

לינץ לינץ' בחיילים טורקים שהשתתפו בניסיון ההפיכה לינץ

 

הערב אמר שר ההגנה הטורקי, פיקרי איסליק, כי ההפיכה הצבאית סוכלה ואין אזור במדינה שאינו נמצא בשליטת הממשלה. עם זאת הוא הוסיף כי מוקדם מדי לומר שהאיום הוסר לחלוטין. השר קרא לכל תומכי השלטון לצאת לרחובות ולהפגין נגד מתכנני ההפיכה. היום קרא הנשיא ארדואן לתומכיו לעשות זאת, ואלפים יצאו לרחובות אנקרה ואיסטנבול.

ראש הממשלה, בינאלי יילדרים, יצא מדיון חירום בפרלמנט באנקרה ופגש את האלפים שהתאספו להפגנת התמיכה בממשלה. "תחזירו את עונש המוות", קראו המפגינים. "קיבלנו את המסר שלכם. נעשה מה שצריך", אמר יילדרים. עונש המוות בטורקיה בוטל לפני יותר מעשור.

 

יילדרים ביקש מהקהל לצעוד לכיכר המרכזית באנקרה ולהישאר ברחובות כדי "לשמור על הדמוקרטיה". בנאומו בפרלמנט אמר כי מתכנני ההפיכה הם "טרוריסטים ולא חיילים" וקרא ל-15 ביולי "פסטיבל לדמוקרטיה" בטורקיה. הנשיא ארדואן אמר היום עם שובו לאיסטנבול כי מתכנני ההפיכה "ישלמו מחיר כבד על הבגידה הזו. ההתקוממות הזו היא מתנה מאלוהים בגלל שזו סיבה לטהר את הצבא שלנו".

אחר הצהריים הודיעו גורמים אמריקנים כי טורקיה השביתה את בסיס חיל האוויר באינצ'רליק, שמשמש את ארה"ב ומטוסי הקואליציה במערכה האווירית נגד דאעש בסוריה ובעיראק. הערב אמר שר החוץ, מבלוט צ'בושולו, כי כמה חיילים שהיו מעורבים בניסיון ההפיכה נעצרו בבסיס. הוא הוסיף כי ברגע שמבצע המעצרים במקום יושלם הטיסות יחודשו. בעקבות סגירת המרחב האווירי הופסקו התקיפות של ארה"ב נגד דאעש באזור.

טורקיה דורשת מארה"ב את הסגרתו של פתהוללה גולן, שחי בארה"ב ולטענתה עומד מאחורי ניסיון ההפיכה. ארדואן הציב הערב אולטימטום לארה"ב. "תגרשו אותו או תביאו לנו אותו", אמר בנאום באיסטנבול.

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי אמר מוקדם יותר כי ארה"ב אמנם מזמינה את טורקיה לחלוק ראיות לכך שמאחורי ניסיון ההפיכה עומד פתהוללה גולן, איש הדת הגולה שחי בארה"ב, אך ארה"ב לא קיבלה מטורקיה שום בקשת הסגרה. בצהריים אמר ראש ממשלת טורקיה, בינאלי יילדרים, כי כל מדינה שתעמוד לצדו תהיה במלחמה עם טורקיה.

גולן הודיע היום כי הוא מגנה בחריפות את ניסיון ההפיכה בטורקיה. "ממשלות צריכות לקום דרך בחירות חופשיות והוגנות, לא בכוח. כמי שסבל תחת הפיכות צבאיות רבות, זה מעליב שמאשימים אותי בכל קשר לניסיון ההפיכה הזה", אמר גולן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות