אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יש לכם קרנות פנסיה לא פעילות? מדוע חשוב לאחד אותן צילום: שאטרסטוק

יש לכם קרנות פנסיה לא פעילות? מדוע חשוב לאחד אותן

אם עברתם מקום עבודה ונפתחה לכם קרן פנסיה חדשה, יש לכם לפחות קרן אחת לא פעילה. בקרוב תישלח לבתיכם הודעה על מהלך איחוד הקרנות שמבצע האוצר. מה צריך לעשות?

17.07.2016, 13:21 | ליאורה הירשהורן

בימים אלו, נשלחת לביתכם הודעה מקרן הפנסיה בה מנוהלים כרגע כספי החיסכון הפנסיוני שלכם על מהלך איחוד קרנות פנסיה לא פעילות שמבצע אגף שוק ההון במשרד האוצר. מהי קרן פנסיה לא פעילה? כיצד מתבצע תהליך האיחוד ומה אתם צריכים לעשות בו? מדריך.

קראו עוד בכלכליסט

מהי קרן פנסיה לא פעילה?

 

לעתים קרובות, בעת מעבר למקום עבודה חדש נפתחת לכם על ידי המעסיק תוכנית פנסיה חדשה. כספי הפנסיה שחסכתם במקום העבודה הקודם נשארים בקרן הפנסיה הישנה ולא מופקדים בה כספים נוספים. כך בעצם יכול להיווצר מצב שבו יש לכם, לכל הפחות, שתי קרנות פנסיה, למשל:

  • קרן פנסיה פעילה – קרן פנסיה אליה הפקדתם כספים בלפחות אחד מהחודשים יולי או אוגוסט 2016.
  • קרן פנסיה לא פעילה – קרן פנסיה אליה הופקדו כספים בעבר, אך לא מבוצעות אליה הפקדות נוספות החל מחודש ספטמבר 2015. בקרן זו נשמרים עבורכם הכספים שחסכתם בעבר, לא מופקדים כספים חדשים אך נגבים דמי ניהול בעבור תפעולה.

ניוד קרנות פנסיה. חיסכון בדמי הניהול, צילום: שאטרסטוק ניוד קרנות פנסיה. חיסכון בדמי הניהול | צילום: שאטרסטוק ניוד קרנות פנסיה. חיסכון בדמי הניהול, צילום: שאטרסטוק

 

מה היתרון באיחוד קרנות הפנסיה? 

 

איחוד הקרנות לקורת גג אחת יגדיל את סך כספי החיסכון בקרן הפעילה שלכם. ככל שיהיה לכם יותר כסף בחיסכון, כך תוכלו לדרוש דמי ניהול נמוכים יותר עבור ניהול החיסכון.

לרוב, בקרנות פנסיה לא פעילות, דמי הניהול הנגבים מכם הם המקסימליים ולכן מה שהצלחתם לחסוך ו"שכחתם" בקרנות הלא פעילות, "נאכל" על ידי דמי ניהול גבוהים.

איחוד קרנות הפנסיה תחת קורת גג אחת מאפשר לקבל תמונת מצב מלאה גם על מצב החיסכון הפנסיוני שלכם וגם על הקצבה הצפויה לכם בעת פרישה. מעתה, לא תצטרכו יותר להתעסק עם הרבה דוחות מחברות שונות – כל המידע ירוכז בדוח אחד מהחברה בה מנוהלת קרן הפנסיה הנוכחית שלכם.

כל שינוי שתרצו לעשות, כמו למשל שינוי מסלול ההשקעות שבו מושקע כספכם, ייעשה מול חברה אחת בלבד.

איך יתבצע איחוד קרנות הפנסיה?

 

בהתאם לחוק, הליך מיזוג הקרנות ייעשה בצורה אוטומטית, ללא מעורבות פעילה שלכם. ההליך יתבצע בשני שלבים פשוטים:

1. איתור קרנות פנסיה לא פעילות

 

תהליך האיתור יתבצע על ידי העברת הפרטים שלכם (ת.ז, תאריך לידה ותאריך פתיחת החשבון בקרן הפנסיה) מקרנות הפנסיה למערכת אוטומטית לאיחוד קרנות באגף שוק ההון, ביטוח וחיסכון במשרד האוצר.

הפרטים יימחקו בתום הליך איחוד הקרנות וישמשו אך ורק לאיתור קרנות פנסיה ולא לצרכים אחרים.

בימים הקרובים אתם צפויים לקבל הודעה על העברת הפרטים שלכם מקרן הפנסיה לצרכי איתור קרנות לא פעילות. אם אינכם מעוניינים שיבצעו עבורכם איתור של הקרנות הלא פעילות, עליכם להודיע על כך לקרן הפנסיה בתוך 45 ימים ממועד קבלת ההודעה. שימו לב, ללא איתור של הקרנות הלא פעילות, לא יתבצע עבורכם איחוד קרנות פנסיה באופן אוטומטי.

2. איחוד קרנות פנסיה לא פעילות

בשלב הבא, קרן הפנסיה הנוכחית, שבה יש לכם חשבון פעיל, תשלח אליכם הודעה על כוונתה לאחד את החסכונות מקרנות הפנסיה הלא פעילות אצלה, מכל החברות. אם אינכם מעוניינים לאחד את קרנות הפנסיה שלכם באופן אוטומטי, עליכם להודיע על כך לקרן הפנסיה הפעילה בתוך 45 ימים ממועד קבלת ההודעה.

רוצים לדעת מה יקרה בעתיד? ומה עליכם לעשות אם תרצו לנייד את הכספים גם אם הקרנות שלכם אינן בתנאי המיזוג האוטומטי? היכנסו לאתר 'האוצר שלי' וקראו מידע נוסף על הליך מיזוג קרנות הפנסיה הלא פעילות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
1. למה זה כל כך מסובך? 2. למה
1. למה זה כל כך מסובך? 2. למה דמי הניהול כל כך גבוהים, ובו זמנית כל חברות הביטוח האלה מבזבזות את החסכונות שלנו על תקציבי פרסום הזויים? יש לאסור על חברות הביטוח לשרוף לנו את הכסף על תקציבי פרסום. הפרסום היחיד שצריך להיות מותר יהיה ממשרד האוצר ויכיל השוואה של ביצועים.
OrangeBike  |  21.07.16
לכל התגובות