אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הלמ"ס מעדכנת מעלה בפעם השנייה: הצמיחה ברבעון הראשון עמדה על 1.7% צילום: שאטרסטוק

הלמ"ס מעדכנת מעלה בפעם השנייה: הצמיחה ברבעון הראשון עמדה על 1.7%

זאת לעומת 0.8% ו-1.3% באומדנים הקודמים. עם זאת, התוצר העסקי עלה ב-0.8% בלבד וההשקעה בציוד ומכונות ירדה ב-3.9%

17.07.2016, 13:15 | מיקי פלד

הצמיחה במשק ברבעון הראשון של השנה עמדה על 1.7% (בחישוב שנתי), כך עולה מהאומדן השלישי שמפרסמת היום (א') הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

קראו עוד בכלכליסט

האומדן הראשון עמד על 0.8% בלבד ועורר רעש גדול, והאומדן השני כבר שיפר את הצמיחה ל-1.3% ועתה מדובר בשיפור שני ומשמעותי. עם זאת, צריך לזכור כי עדיין מדובר על שיעור צמיחה נמוך מאוד שמשאיר את הצמיחה לנפש על אפס. לשם השוואה, ברבעון האחרון של 2015 עלה נתון הצמיחה ב-3.5% וברבעון השלישי של השנה שעברה הוא רשם עלייה של 2.3% (לעומת 1.7% כעת בנתון המתוקן).

העלייה בתוצר ברבעון הראשון השנה משקפת עליות בהוצאה לצריכה פרטית (5%) ובהשקעות בנכסים קבועים (14.6%) וירידות ביצוא סחורות ושירותים (5.3%, לא כולל יהלומים וסטארט-אפים) ובהוצאה לצריכה ציבורית (1.6%).

שר האוצר משה כחלון, צילום: אלכס קולומויסקי שר האוצר משה כחלון | צילום: אלכס קולומויסקי שר האוצר משה כחלון, צילום: אלכס קולומויסקי

מה שצריך להדאיג את קברניטי המשק היא העובדה שהתוצר העסקי - כלומר סך כל שווי הסחורות והשירותים שמכרו בעלי העסקים בישראל לציבור - עלה בצורה זניחה ברבעון הראשון של השנה, בשיעור של 0.8% בלבד. במיוחד משום שהסיבה לתוצר העסקי הנמוך הוא ירידות בתוצר ענף התעשייה, הכרייה וחציבה (1.3% בחישוב שנתי) שעליו הסתמך המשק הישראלי לספק את המשרות עם השכר הגבוה, את מטבע החוץ ועוד.

כדי להשלים את התמונה אפשר לראות מה קרה להשקעה במכונות וציוד במהלך הרבעון הראשון - זו ירדה ב-3.9% וההשקעה ברכישת כלי תחבורה לצורך עסקים (מכוניות, משאיות, אוטובוסים ועוד) ירדה ברבעון הראשון ב-16%. במילים אחרות, מה שעולה מהנתונים הוא שרבים מאוד מהיזמים במגזר העסקי מקפיאים למעשה את ההשקעות שלהם, ככל הנראה משום שהם סבורים שלא יהיה לכך ביקוש, בעיקר בחו"ל, היכן שהצריכה הפרטית מדשדשת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות