אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שני חיילים נהרגו לאחר שאחד מהם הפעיל רימון ליד מוצב בחרמון צילום: אפי שריר

שני חיילים נהרגו לאחר שאחד מהם הפעיל רימון ליד מוצב בחרמון

אסון ליד מוצב בחרמון: רס"ל חוסם טאפש, נהג סיור בן 24 מבית ג'אן, הפעיל רימון רסס ונהרג. סמל שלמה רינדנאו, שעלה לבדו כדי לשרת בצה"ל, עמד בש.ג ונהרג גם כן. שלושה חיילים נפצעו, אחד בינוני ושניים קל. בצה"ל כעת בודקים את נסיבות האירוע והאם הרימון הופעל במכוון

17.07.2016, 15:52 | ynet

אסון כבד: שני חיילים נהרגו הבוקר (א') בפיצוץ רימון ליד ג'יפ צבאי ליד מוצב בחרמון. שלושה חיילים נפצעו בתקרית, בהם אחד באורח בינוני ושניים קל. בין הנפגעים גם חיילי מילואים. נסיבות האירוע נחקרות.

אחד ההרוגים הוא רס"ל חוסם טאפש מבית ג'אן. הכוח שנפגע הוא מגדוד שריון של חטיבה 401 שמבצע תעסוקה בגזרת החרמון. תחקיר ראשוני העלה כי נהג כוח סיור הפעיל רימון רסס, וזה גרם לפיצוץ. הנהג, איש מילואים בתנאי קבע, נהרג במקום. לוחם שעמד בש.ג הסמוך נפצע אנושות ונפטר מפצעיו. מפקד הכוח, מפקד כיתה, נפצע באורח קשה ושני לוחמים נוספים שהיו בחלק האחורי של הג'יפ נפצעו באורח קל. הלוחם שנהרג, מגדוד ההנדסה 601 שאחראי על הגזרה, הוא חייל בודד שמשפחתו בארה"ב.

תחקיר ראשוני העלה כי סמוך לשעה 7:10 הגיע ג'יפ הסיור הממוגן ממשימות פתיחת ציר שגרתית בגבול עם סוריה, לקרבת המוצב שאותו חוצה כל מבקר במרגלות החרמון. במקום התפתחו דין ודברים בין נהג הסיור, איש מילואים בתנאי קבע, לבין החיילים בכוח. בשלב מסויים, כשהג'יפ עצר צמוד למוצב, הנהג יצא ממנו, אחז רימון רסס בידו וצעד לכיוון דלת המפקד. הוא הקיף את חזית הג'יפ. כאשר דלת המפקד נפתחה, הנהג חזר לאחור, הפעיל את הרימון וגרם לפיצוץ עז.

בזרוע היבשה ובפיקוד הצפון הוקם צוות בדיקה מיוחד בראשותו של מפקד חטיבה 3, אלוף משנה יואב ירום, לחקור את נסיבות התקרית. תחילה עלה חשש שמדובר בהפעלת מטען חבלה בנסיבות חבלניות אך לאחר סריקות ובדיקות שנערכו נשלל כיוון זה. בצה"ל מנסים לתשאל את שני החיילים שהיו בחלק האחורי של הג'יפ ונפצעו קל ובמקביל בודקים את הרקע של הנהג. כמו כן, נבדק מדוע החזיק הנהג ברשותו רימון בניגוד לפקודות ולמקובל. "איננו יודעים אם קדם ויכוח בין הנהג למפקד הכוח", הסביר קצים בכיר בצה"ל, "הנסיבות הישירות הן שהפיצוץ נגרם בגלל התעסקות ברימון".

מסוק במרחב הר דב, רמת הגולן (ארכיון), צילום: אפי שריר מסוק במרחב הר דב, רמת הגולן (ארכיון) | צילום: אפי שריר מסוק במרחב הר דב, רמת הגולן (ארכיון), צילום: אפי שריר

מנהל יחידת הטראומה ברמב"ם ד"ר האני באחוס אמר כי לבית החולים הובאו מהאירוע בגולן שלושה פצועים. "מצבו של אחד בינוני-קשה והוא סובל מפגיעות רסיסים בכל חלקי הגוף. הוא הועבר לחדר ניתוח שם מטפלים בו אורתופדים וכירורגים נוספים, מאחר והפגיעות הן גם בפלג גוף עליון. מצבם של שני הפצועים האחרים קל. הם סובלים ככל הנראה מפגיעות הדף קלות, ואושפזו להשגחה".

בעקבות האירוע הופצו בשעות האחרונות ביחידות קרביות לקחים ראשונים מהתקרית, לפיהם יש לוודא שרק לוחמים ומפקדים מוסמכים רשאים לשאת רימון רסס, לקיים בדיקה יומית למלאי הרימונים בקרב הכוחות ולהקפיד שהלוחמים נושאים אותם באפודם באופן תקין ומאובטח.

היום מתחיל תרגיל צבאי בצפון רמת הגולן, שעתיד להסתיים ביום שלישי. במסגרתו תורגש תנועה ערה של כוחות הביטחון באזור. מצה"ל נמסר כי התרגיל תוכנן מראש כחלק מגרף האימונים לשנת 2016 ונועד לשמירה על כשירות וכוננות הכוחות.

לפני כמה חודשים אירעה תאונת אימונים ברמת הגולן, שלמרבה המזל לא היו בה נפגעים. צוות מחטיבה 401 ירה פגז "חלולן" ופגע בטנק אחר. נזק נגרם לטנק מדגם מרכבה סימן 4. ככל הנראה הכוח שביצע "ירי מהיר" עשה זאת מבלי שזיהה מטרות. התקרית התרחשה בסיום תרגיל גדודי דווקא בטנקי המרכבה סימן 4 המתקדמים ביותר של צה"ל, שבהם מותקנות מערכות שליטה ובקרה ממוחשבות שמאפשרות לצוות הטנק לזהות מטרות ולפגוע בהן בזמן מהיר ובדיוק מרבי.

בחודש ינואר השנה נהרג סרן ישי רוסלס מבית מאיר בתרגיל שהתקיים בבסיס צאלים וחייל נוסף נפצע באורח קל. במהלך התרגיל נורתה פצצת מרגמה לעבר כוח שתרגל באזור. על פי ממצאי התחקיר של הוועדה בראשות אל"מ אופיר לוי, מקצועיות נמוכה של צוות המרגמה שירה את הפגז הקטלני היא הגורם המרכזי לאירוע. 1,450 מטר הפרידו בין נקודת הנפילה למטרה. סרן רוסלס ז"ל היה קצין בטיחות בתרגיל אחר. הרמטכ"ל קבע שזה שילוב של רשלנות מפקדים וכשל מקצועי חמור. כמו כן, לגבי מעגל הבטיחות וההכנות נמצאו ליקויים בצורת הכנת התרגיל והועלו שאלות בנוגע להכשרת רגמים.

בעקבות האירוע הרמטכ"ל הדיח מצה"ל את מפקד הגדוד סא"ל טל דוד, סגן מפקד הגדוד וסגן מפקד פלוגה מגדוד 75. בנוסף נרשמה הערה פיקודית למפקד מרכז אימוני השריון בצאלים, אלוף-משנה שמעון אדרי, מפקד הפלוגה ננזף ושלושה מפקדים זוטרים הודחו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות