אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הגיע זמן ענן

הגיע זמן ענן

המעבר לענן מפחיד עדיין לא מעט ארגונים, בחלקם הם מפחדים משינוי ובחלקם מטכנולוגיה חדשה. אבל כיום הענן כאן כדי להישאר וזה לא מפחיד כמו שזה נשמע

17.07.2016, 19:17 | פסח גולדמן
תחום מחשוב הענן תופס בשנים האחרונות תאוצה משמעותית, הן עבור הלקוח הפרטי והן עבור הלקוח העסקי. למרות זאת, ועל אף שכולם מדברים על עננים וכולם מגבים בענן ובשטח קמים אינספור גופים שמציעים שירותי ענן. התחום עדיין מתמודד עם תפיסות עבר מיושנות ואולי גם עם בעיה תדמיתית. בפועל, תחום מחשוב הענן הצליח להגיע לרמה טכנולוגית גבוהה מאוד, שיכולה לספק לארגונים פתרון איכותי ומשתלם הרבה יותר ממה שהיה קיים עד היום.

קראו עוד בכלכליסט

הדומיננטיות של תחום ה-IT בכל ארגון יכולה להכריע את גורלו לחיים, לדשדוש או למוות. כן, כן, על אף שמדובר "בסך הכל" בניהול פלטפורמת המחשוב של הארגון, נושא טכני במהותו, בארגונים גדולים הוא מהווה את ליבת הפעילות, ועל בסיסו תקום או תיפול היכולת להוביל מהלכים חדשים, לתחזק פרויקטים קיימים, לספק מענה לצרכים מידיים ועוד.

למעשה, בארגוני אנטרפרייז רבים הפך ה-IT מכלי שנועד לשרת את ההנהלה ולפתוח בפניה אפשרויות פעולה חדשות, לחסם מרכזי בתחום החדשנות מחד ולסעיף תקציבי מופרז מן הצד האחר. למרות זאת, ארגונים גדולים, מתקשים לעתים קרובות להתאים את עצמם לעולם החדש, עולם שבו ההנהלה אינה שבויה בידי מערכות IT ישנות, יקרות ומסורבלות, עולם שבו ה-IT הוא כלי בידי ההנהלה ולא להיפך.

במקום לקנות מכונית פרטית תשתמשו במונית עננית במקום לקנות מכונית פרטית תשתמשו במונית עננית במקום לקנות מכונית פרטית תשתמשו במונית עננית

האדם, מטבעו חושש משינויים ומהלא נודע. במקרה של המעבר לענן, קיים בסיס מסוים לחששות. בעבר הלא רחוק, כששירותי מחשוב הענן היו עוד בחיתוליהם, שמם הרע יצא למרחקים שלא בצדק. הסוגיה המרכזית נסובה סביב נושא אבטחת המידע. אולי בגלל המושג הארטילאי - ענן, אולי מסיבות אחרות, נוצר הרושם כי החדירה למידע שנמצא בענן פשוטה מעין כמותה, וכי הענן הוא לא יותר מאשר מושג נרדף להפקרת המידע.

זה היה מזמן. טכנולוגיית הענן עשתה מאז כברת דרך עצומה, והוכיחה את עצמה כבטוחה, איכותית, יעילה וחסכונית יותר מכל אופציה אחרת. ועדיין, ארגונים רבים חוששים לקפוץ למים ולמעשה נותרים מאחור ועלולים לשלם על כך מחיר יקר מאוד.

הויתור על המעבר לענן פוגע בראש ובראשונה ביכולתו של ארגון, כל ארגון, ליזום ולהקים פרויקטים חדשים במהירות, שכן פרויקטים כאלה מחייבים בדרך כלל רכישה של ציוד חדש, ומדובר בתהליך של שבועות ולעתים אף חודשים. במקרים רבים ייאלץ הארגון לוותר על פרויקטים שעלולים לאבד מן הרלוונטיות שלהם בזמן הזה, והארגון ייאבד הזדמנות עסקית חשובה.

ארגונים שעדיין חוששים מן הענן יישקלו רכישת ציוד תשתית יקר ערך והפעלתו באופן עצמאי, אלא שאין שום הגיון ברכישת ציוד כל כך יקר, לשם פרויקט אחד ויחיד, שיעלה אבק במחסני החברה בתום הפרויקט. שניים מהיתרונות הגדולים של המעבר לשירותי ענן איכותיים ומתקדמים מספקים מענה מושלם לבעיות הללו. מצד אחד ניתן להוציא לפועל פרויקטים חדשים במינימום זמן, ולהימנע מרכישת ציוד יקר ערך לשימוש חד פעמי. מן הצד השני, התשלום יתבצע על פי שימוש בלבד, ובחישוב העלויות הכולל הארגון ישלם הרבה הרבה פחות.

למעשה, המעבר לשירותי מחשוב ענן כמוהו כמעבר מנסיעה ברכב פרטי לנסיעה במונית. הנסיעה ברכב פרטי (תשתית מחשוב פרטית) הרבה פחות נוחה שכן היא מחייבת את בעלי הרכב לנהוג בעצמו, לחפש חניה, לבצע טיפולים ולעתים גם להיתקע באמצע הכביש. לכל "הנוחות" הזו מצטרף גם תג מחיר כבד, שב-99 אחוז מהזמן מעלה אבק בחניה. בנסיעה במונית (ענן ציבורי) אין את כל הדאגות האלה, ועל אף שכל נסיעה בודדת במונית יקרה מנסיעה בודדת ברכב פרטי, בחישוב כולל המונית תהיה זולה יותר. בענן ציבורי, כמו במונית, בעוד מישהו אחר מבצע עבור המשתמש את כל העבודה, המשתמש פנוי לעסוק בעניינים החשובים באמת.

גם בסוגיית אבטחת המידע הארגון יוצא מופסד כשהוא מנסה לעשות זאת בעצמו, שכן ספק ענן איכותי ומתקדם, שזוהי ליבת פעילותו, ואין לו את הפריבילגיה לעגל פינות, לָנֶצח יספק הגנה טובה יותר למידע שנמצא תחת אחריותו. ספק ענן המעניק אמצעי הגנה למידע לארגונים רבים, לא יתפשר באיכות הציוד ובכמות ההשקעה שישמשו אותו עבור כל לקוחותיו, שעלותם יכולה להגיע למיליוני דולרים.

מדוע אם כך שירותי מחשוב ענן עדיין מפחידים כל כך? בראש ובראשונה, כאמור, כי מטבעו אדם חושש משינויים. אנחנו כבני אדם אוהבים ומעדיפים להישאר בסביבת הנוחות האישית שלנו. למרות שאנחנו רוצים להיתפס כחדשניים ופורצי דרך גדולים, במרבית המקרים אנחנו נעדיף לראות קבלות ממקומות אחרים לפני שנפנה בעצמנו לאפיקים חדשים. "שמישהו אחר ייקח את הסיכון", אנחנו אומרים לעצמנו לא פעם. אלא שתחום מחשוב הענן נמצא כאן כבר כמה שנים, ובעולם הוא כבר מספק את הסחורה, ובגדול.

הכותב הינו ארכיטקט פתרונות ענן בחברת MedOne

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות