אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מבקר המדינה בודק את ההליך שהביא להורדת המכס על דגים וירקות קפואים צילום: עומר מסינגר

מבקר המדינה בודק את ההליך שהביא להורדת המכס על דגים וירקות קפואים

יוסף שפירא פנה לשר האוצר בבקשה לקבל את העבודה הכלכלית שנעשתה טרם ההחלטה על הפחתת מכסים, במסגרת פתיחת מכסות היבוא. זאת לאחר טענות של נציגי החקלאים כי עוד בטרם יצא המהלך לדרך קיבלו מספר יבואנים מידע מקדים והרוויחו מכך

18.07.2016, 11:40 | רוני זינגר
מבקר המדינה יוסף שפירא פנה אתמול לשר האוצר משה כחלון בבקשה לקבל חומרים והתייחסות השר ומשרדו להליך הורדת המכס על דגים וירקות קפואים מיובאים. כזכור במרץ האחרון חתם כחלון על הורדת מכס מלאה של מוצרים אלה וזאת לקראת חג הפסח והרצון להוזיל את מחירי המזון.

קראו עוד בכלכליסט

״לצורך בחינה ראשונית של הטענות שהועלו בוועדה על ידי חבר הכנסת איתן ברושי במכתב בעניין, נודה על קבלת התייחסותך בהקדם לטענות אלו לרבות עמדת אגף התקציבים לגבי התרומה של הפחתת המכסים במסגרת מכסות היבוא לגבי כל קבוצת מוצרים ולגבי הצעדים שבכוונתכם לנקוט בזמן הקרוב. כן נודה על קבלת העבודה הכלכלית שנעשתה טרם ההחלטה על הפחתת המכסים לקראת חג הפסח במסגרת פתיחת מכסות היבוא. ככל שברשותכם חומרים ובדיקות כלכליות נוספות בעניין זה, נודה על קבלתם בהקדם האפשרי״, כתב המבקר במכתב ששיגר אתמול.

מבקר המדינה יוסף שפירא, צילום: עמית שאבי מבקר המדינה יוסף שפירא | צילום: עמית שאבי מבקר המדינה יוסף שפירא, צילום: עמית שאבי

המבקר כותב כי את הבדיקה הוא פותח לאחר שבדיון שהתקיים בוועדה לביקורת המדינה לפני כשבוע בנושא זה, הועלו טענות ״בדבר התהליך שקדם לפתיחת מכסות היבוא בפטור ממכס על קבוצות מוצרים: דגים קפואים, שמן זית, צ׳יפס קפוא, וירקות קפואים, ועל ההשפעה הנמוכה של פתיחת מכסות אלו על מחירי המוצרים״.

ח״כ איתן ברושי ביקש פתיחת בדיקה מהירה לאור החלטת כחלון לבטל את המכס האמור לטווח ארוך, הליך שלדבריו נעשה ללא תיאום והסכמה עם ראשי הענף והתאחדות חקלאי ישראל. ברושי ונציגי החקלאים טענו כי עוד בטרם יצא מהלך הורדת המכס לדרך קיבלו מספר יבואנים מידע מקדים באשר להליך הצפוי ולכן ידעו להזמין מבעוד מועד מכלי דגים מסין, שהגיעו לישראל בדיוק במועד שבו הוסרו המכסים. ״מה ההבדל בין מה שקרה עם הדגים לבין הרצת מניות? בשני המקרים מישהו עשה שימוש במידע מוקדם. גם במקרה הזה, מישהו ידע שעומדים להוריד את המכס, וברגע שהורידו הוא הרוויח״, קרא בדיון ח״כ חיים ילין. ״אני רוצה לדעת איך המידע זלג מהאוצר החוצה ומי הם אלה שקנו וידעו? אותם צריך להכניס למשפט. בדיוק כמו שעושים בדיון של שוק ההון. אני מבקש לבדוק את הנושא הזה״, אמר - ״מישהו חתך פה קופון והתעשר על חשבון האזרחים״.

עוד נודע כי הורדת המכס, בגובה של כ - 13 שקל לק״ג דג, הביאה להורדת מחירים נמוכה למדי שנרשמה בשיאה על סך 5 שקלים לק״ג דג, וגם זאת רק לחודש אחד - אפריל - ומאז מחירי הדג בעלייה שוב, אף שהמכס עדיין מבוטל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
זה לא האופן בו הוסרו מכסים.זו הקומבינה שבארץ
זה לא האופן בו הוסרו מכסים.זו הקומבינה שבארץ הפרסום הוא שיקרי.מלא בדיאינפורמציה.יש יותר מדי העוסקים גם ביבוא וגם ביצור מקומי ולך תמצא מי משחד את מי ומי מוכן להפסיד לזמן מה עד יעבור זעם כדי להוכיח שהורדת המס לא ממש הורידה את מחירי השוק.יהודים קומבינטורים ואוהבי בצע כבר אמרנו?
avfam10  |  18.07.16
לכל התגובות